fbpx

Життя на новому місці: від адаптації до інтеграції

Діліться інформацією з друзями:

Орієнтовний час читання: 4 хвилини

Економічна інтеграція вимушених переселенців набуває дедалі гострішого характеру. Про це йшлося днями під час Координаційного штабу з питань реалізації прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.

«Працевлаштування є одним із наріжних каменів інтеграції, – наголосила віце-прем’єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук. – Нехай і тимчасової, але інтеграції людей, які приїхали і які потерпають. На сьогодні 66% ВПО залишилися без роботи. З них 70% – жінки. Це величезна, катастрофічна цифра».

Можливості щодо працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, які проживають у Рівному, стали темою для обговорення під час проведення «круглого столу» в редакції «Сім днів». На зустріч з представниками громадських об’єднань ВПО були запрошені заступниця директора Департаменту соціальної політики Тетяна ГОРБАТЮК і заступниця директора Рівненського міського центру зайнятості Світлана РОТАР.

Від здобуття нової професії до відкриття власної справи

Попри те, що в Рівному на сьогодні проживає майже 20 тисяч вимушених переселенців, лише 275 з них звернулися в цьому році до Служби зайнятості.

Втім учасники «круглого столу» акцентували свою увагу не стільки на причинах такої низької активності ВПО у пошуках роботи через Міський центр зайнятості, скільки на пропонованих ним послугах.

– Зокрема, йдеться про пошук підходящої для ВПО роботи, індивідуальне планування їхнього працевлаштування, – каже Світлана Ротар. – Водночас займаємося організацією громадських та інших суспільно корисних робіт тимчасового характеру для безробітних у період воєнного стану. Скажімо в цьому році Рівненська служба зайнятості допомогла працевлаштуватися 85 особам з числа ВПО.

Більш детально заступниця директора Рівненського міського центру зайнятості зупинилася на можливостях внутрішньо переміщених осіб щодо навчання і відкриття власного бізнесу.

– Одним із напрямів нашої діяльності, – зауважила Світлана Ротар, – є професійна орієнтація, яка націлена на правильний вибір або зміну професії, освоєння методів пошуку роботи та складання резюме. Оскільки ринок праці східного регіону дещо відрізняється від запитів працедавців нашої області, ми пропонуємо ВПО професійне навчанням. В тому числі й на базі Рівненського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, який має 58 ліцензованих професій. Зауважу, що для зареєстрованих безробітних здобуття нової спеціальності здійснюється коштом Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. До слова, за сприяння нашої Служби зайнятості професійне навчання наразі проходить 18 внутрішньо переміщених осіб, які набувають нових професійних навичок чи перекваліфіковуються.

Більш детально Світлана Ротар розповіла про запроваджений у липні минулого року урядовий проєкт «єРобота». Зокрема, найпопулярнішою є програма «Власна справа», яка передбачає надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.

– Подати заявку на участь у проєкті «єРобота» та бізнес-план можна через портал «Дія», – каже Світлана Іванівна. – За програмою «Власна справа» можна отримати мікрогрант на старт або розвиток бізнесу від 50 до 250 тисяч гривень. Обов’язковою умовою є створення 1-2 і більше робочих місць залежно від суми мікрогранту. Отримати фінансову підтримку можуть як діючі підприємці, так і люди, котрі не мають досвіду підприємницької діяльності. До слова, мікрогрантами на створення або розвиток власного бізнесу вже скористалися 11 ВПО, які проживають у Рівному.

Заступниця директора Рівненського міського центру зайнятості також дала відповіді на найбільш поширені запитання. Зокрема про те, що:

  • надання статусу безробітного внутрішньо переміщеній особі, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, без вимог, що застосовуються за звичайної процедури;
  • здійснення заходів сприяння зайнятості внутрішньо переміщеним особам шляхом надання компенсації роботодавцю витрат на оплату праці працевлаштованої внутрішньо переміщеної особи з-поміж безробітних та надання компенсації у розмірі мінімальної заробітної плати (6700 грн) упродовж 2 місяців за кожного працевлаштованого з-поміж внутрішньо переміщених осіб.

– Звертаю увагу, – наголосила Світлана Ротар, – що у період дії воєнного стану для отримання статусу безробітного внутрішньо переміщені особи, а також особи, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, у яких не розірвані трудові договори з роботодавцем, можуть подати до Центру зайнятості заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору за визначеною формою.

За більш детальною інформацією зацікавлені ВПО можуть звертатися у Рівненську філію обласного центру зайнятості за адресою: вул. Кавказька, 4, м. Рівне або за номером 0681340045.

Кабмін змінив порядок призначення виплат. Кого це стосується

Під час зустрічі за «круглим столом» заступниця директора Департаменту соціальної політики Тетяна Горбатюк розповіла присутнім про внесені зміни до порядку призначення виплат на проживання для ВПО відповідно до прийнятої урядом постанови від 11.07.2023 № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб». Детальніше на нашому сайті в матеріалі Народжені після початку війни діти переселенців зможуть отримувати держдопомогу

Василь ГЕРУС

Публікація підготовлена за підтримки ГО «Інститут масової інформації» в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.

Читайте також: Родині з Луганщині в Рівному усміхнулася доля

  • Побитий війною прапор на найвищій вершині світу (ВІДЕО)
    На вершині світу українка гордо розправила прапор України з емблемою 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» Сухопутних військ ЗС України. Раніше цього року українська альпіністка Антоніна Самойлова підкорила два «восьмитисячники» підряд: Еверест та Лхоцзе!