fbpx

Народжені після початку війни діти переселенців зможуть отримувати держдопомогу

Діліться інформацією з друзями:

Орієнтовний час читання: 4 хвилини

Із 1-го серпня в Україні виплачуватимуть державну допомогу дітям, які народилися після початку повномасштабної війни.

Право на виплату допомоги мають діти переселенців, які народилися та зареєстровані за новим місцем проживання батьків.

Про це і не тільки, а також про можливості щодо працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, які проживають у Рівному, стали темою для обговорення під час проведення «круглого столу» в редакції «Сім днів».

На зустріч з представниками громадських об’єднань ВПО були запрошені заступниця директора Департаменту соціальної політики Тетяна ГОРБАТЮК і заступниця директора Рівненського міського центру зайнятості Світлана РОТАР.

Інформацію про можливості щодо працевлаштування, яку розповіла Світлана РОТАР читайте ТУТ.

Кабмін змінив порядок призначення виплат. Кого це стосується

Під час зустрічі за «круглим столом» заступниця директора Департаменту соціальної політики Тетяна Горбатюк розповіла присутнім про внесені зміни до порядку призначення виплат на проживання для ВПО відповідно до прийнятої урядом постанови від 11.07.2023 № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб».

– Для всіх внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу зараз, з 1 серпня 2023 року буде автоматично продовжено виплату допомоги ще на 6 місяців, до кінця січня 2024 року, – зауважила Тетяна Михайлівна. – Допомога продовжується для всіх ВПО, які проживають в Україні і є внутрішньо переміщеними особами у розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн, для інших осіб – 2 тис. грн.

Втім, зі слів заступниці директора Департаменту соціальної політики, виплати не продовжуватимуться особам, які:

  • перебувають за кордоном більше як 30 календарних днів поспіль без обгрунтованих причин, що підтверджуються документально (обгрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину та ін.);
  • повернулися до покинутого місця проживання;
  • крім того, виплати не продовжуватимуться особам, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм.

– Звертаю увагу, – наголосила Тетяна Михайлівна, – що громадянам для продовження виплат ніяких додаткових дій вчиняти не потрібно. Виплати продовжуватимуться автоматично. З 1 вересня допомога продовжується для тих громадян, чий майновий стан потребує такої підтримки і не продовжується для громадян, чий майновий стан дозволяє здійснювати суттєві витрати без допомоги держави.

Отож, як повідомила Тетяна Горбатюк, з 1 вересня 2023 року виплату буде припинено тим ВПО, які від моменту ухвалення згаданої постанови:

  • придбали новий транспортний засіб з року випуску якого минуло менше ніж 5 років (крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони країни);
  • придбали на суму більше як 100 тис. грн земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);
  • мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі понад 100 тис. грн;
  • придбали іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму більше ніж 100 тис. грн;
  • мають у власності житло, що розташоване на інших територіях, ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 кв. м на одного члена сім’ї.

Якщо за результатами перевірки отримувачів через державні реєстри буде прийняте рішення про припинення допомоги, громадянина про це буде повідомлено. У разі незгоди він може оскаржити таке рішення органу соцзахисту або, можливо, надати підтверджуючі документи та продовжувати отримувати виплати.

– Візьміть до уваги те, що Постановою Кабміну надано можливість отримувати допомогу внутрішньо переміщеним особам, у яких народились діти після переміщення, – акцентує Тетяна Михайлівна. – Це врегулює проблему, яка виникала з отриманням допомоги на дітей, які народились у ВПО після переміщення і, відповідно, їхнє зареєстроване місце проживання співпадало з місцем задекларованого місця проживання їхніх батьків (місця, куди переїхали ВПО).

Також відтепер, за словами заступниці директора Департаменту соціальної політики, особа зможе дистанційно відмовитись від статусу внутрішньо переміщеної особи без особистого звернення до органу соціального захисту населення.

Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам будуть здійснюватися 15 та 28 числа кожного місяця.

– Також наголошую на тому, – веде далі Тетяна Михайлівна, – що для внутрішньо переміщених осіб, які вперше звернуться по отримання допомоги ПІСЛЯ 01.08.23, допомога призначається на шість місяців на сім’ю та буде виплачуватися щомісячно одному з членів сім’ї (далі – уповноважена особа) з розрахунку на кожного члена сім’ї:

  • для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн;
  • для інших осіб – 2 тис. грн.

Для таких родин допомога може бути призначена сім’ї на ще один шестимісячний період, якщо в родині є:

  • діти з інвалідністю;
  • особи, які доглядають за особою з інвалідністю;
  • особи пенсійного віку;
  • які мають трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • неповнолітні та малолітні діти, які прибули без супроводу законного представника;
  • якщо сукупний дохід на одного члена сім’ї не перевищує 4 прожиткових мінімумів.

Але допомога не призначатиметься, наголосила Тетяна Горбатюк, якщо протягом трьох місяців перед зверненням член родини здійснив суттєві витрати чи оплатив послуги на суму від 100 тис. грн одним платежем. Критерії суттєвих витрат зазначені вище.

Василь ГЕРУС

Публікація підготовлена за підтримки ГО «Інститут масової інформації» в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.

Читайте також: Валізу ідей до Рівного привезла переселенка

  • Побитий війною прапор на найвищій вершині світу (ВІДЕО)
    На вершині світу українка гордо розправила прапор України з емблемою 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» Сухопутних військ ЗС України. Раніше цього року українська альпіністка Антоніна Самойлова підкорила два «восьмитисячники» підряд: Еверест та Лхоцзе!