Сувенір на згадку і підковка на щастя

Сувенір на згадку і підковка на щастя

Діліться інформацією з друзями:

Подружжя переселенців з Донбасу налагодило на Рівненщині виробництво унікальних декоративних виробів 

Війна віроломно ввірвалася в життя подружжя Латиш із Донбасу, зухвало зруйнувавши всі задуми та мрії.

Взяли з собою лише те, що вмістилося в дорожні валізи.

Переїхавши на початку повномасштабного вторгнення з Дружківки Донецької області на Рівненщину, молода сім’я  втратила, здавалося, все – домівку, друзів, успішне виробництво. Адже взяли з собою лише те, що вмістилося в дорожні валізи. Втім, опинившись навіть у такій скрутній ситуації, не впали у відчай, а взялися з нуля запустити власну справу.  

Усі плани рухнули після злощасного 24 лютого… – розповідає Вікторія Латиш. – Через наближення фронту мер Дружківки закликав мешканців виїхати в безпечніші регіони. Дізнавшись про жахіття, що тоді відбувалися в Ірпені, Бучі та інших містах, ми з чоловіком також вирішили евакуюватися. Вирушили на Рівненщину, в село Верба, до моєї подруги, яка тут оселилася, вийшовши заміж за місцевого хлопця. 

Приїхали, як сподівалися, на тиждень-другий, а виявилося – на невизначений час. Сидіти без діла сповнені енергії, підприємливі люди довго не могли. На щастя, у травні 2022 року натрапили на інформацію про державну програму надання грантів на відкриття чи розвиток власної справи. Ні хвилини не вагаючись, відразу вхопилися за цей шанс і подали заявку. Проблем з ідеєю, як і написанням бізнес-плану, не було, оскільки вже мали чималий досвід підприємницької діяльності. 

– Ще до війни близько чотирьох років займалися виробництвом сувенірної порцеляни на спортивну тематику, – веде далі Вікторія. – Спочатку виготовили чашку і тарілку у вигляді футбольного м’яча. А потім розширили асортимент до пляшки, стопки, келиха, таці у формі футбольного поля. Все це розробляли поступово. Моєю сферою відповідальності (Вікторія за фахом менеджер-економіст зовнішньоекономічної діяльності, – авт.) були економічні питання, а чоловіка – технологічні. Було по-всякому. Траплялися й складні моменти, але справа рухалася вперед, вимальовувалися певні перспективи.

Подружжя вхопилися за свій шанс

Отримавши у рамках державної програми «єРобота.Власна справа» кошти, подружжя Латиш вхопилися за свій шанс. Придбали піч для випалення скла та кераміки, сушильну шафу для скла й порцеляни, повітряний компресор та інше обладнання. З пошуком приміщення під виробництво допомогла голова Вербської сільської громади Каміла Котвінська. 

 – Каміла Вікторівна нам дуже допомогла і з приміщенням, і зі збутом, – ділиться співрозмовниця. – Саме Вербська громада стала нашим першим клієнтом. Точніше спершу це був наш подарунок їй – чайник і чашки з логотипом Вербської громади. А вже пізніше отримали від сільради замовлення. Каміла Вікторівна познайомила нас із керівництвом етнопарку «Ладомирія», що в Радивилові. Вона ж скерувала до історико-культурного заповідника Дубенський замок та інших потенційних замовників нашої продукції.

До роботи з сувенірною порцеляною подружжя підприємців залучило художників Вербської художньої школи. Коли, скажімо, готували сувенірну продукцію для «Ладомирії», вони малювали логотип етнопарку. Згодом долучили до співпраці й художників Дубенської школи мистецтв. Скажімо, один із тамтешніх митців розмалював різними фарбами та переходами дракона. 

– Такий виріб (підприємниця знайомить мене з суттю технологічного процесу) обробляється при високій температурі, тому фарби на ньому закріплюються назавжди. Їх можна використовувати та мити різними засобами. У посудомийній машині також. 

Необхідно було освоювати ринок збуту

Однак налагодити виробництво сувенірної порцеляни – це, як виявилося, лише пів справи. Необхідно було освоювати ринок збуту. Вікторія об’їздила мало не всю Рівненську, Львівську та Волинську області, де відвідала безліч різних закладів (у тому числі й громадського харчування). Вона скрізь і всюди презентувала свою продукцію, яка випускається під торговою маркою CeramTes, із готовими зразками декорованої порцеляни, кераміки і склокераміки. Це і фігурки, і посуд.

– Освоєння ринку збуту досі не втратило своєї актуальності, – зауважує підприємниця. – Адже наша продукція – не першої необхідності. Людям насамперед треба щось їсти, а вже потім думати про сувеніри та декор.  

Але ми не зупиняємося, а навпаки стараємося все ж таки розвивати напрями своєї діяльності. Так, беремо участь у різноманітних тренінгах і грантових програмах. Наразі я долучилася до проєкту «Empowering women in Rivne region», який реалізує Дія.Бізнес у Рівному та International Orthodox Christian Charities (IOCC) за підтримки Kerk in Actie та сприяння Рівненської обласної державної адміністрації. 

Розвиваючи напрям декорування та брендування скла і кераміки, подружжя Латиш запустило виробництво сувенірних виробів з червоної глини – магніти, обереги, настінні прикраси (підкова з ліпленням) та інше. 

– Попит на сувенірну продукцію навіть зараз, у такий тяжкий для країни час, – каже співрозмовниця, – залишається актуальним, а на унікальні декоративні вироби ручної роботи та ще з екологічного матеріалу – тим паче. Можливо, це й підштовхнуло нас на цей крок. 

Почали з модернізації існуючого обладнання, потім відпрацювали трохи технологію і все пішло, як треба. Першим виробом був магніт, індивідуально розроблений для етнопарку «Ладомирія». Магніт вийшов дуже оригінальний і тематичний. Замовник, зі слів Вікторії, задоволений. 

– Унікальність наших виробів, – пояснює співрозмовниця, – це індивідуальний підхід до кожного клієнта. А саме будь-яка ідея нашого замовника проходить шлях від розробки малюнку, створення 3D-моделі до готового виробу. Щодо цінової політики, то вона дуже гнучка для кожного замовника.

Наразі подружжя Латиш вже активно працює над наступним етапом розвитку – розробкою дизайнерського посуду. А водночас готуються до участі в ярмарках українських майстрів, які невдовзі відбудуться у Львові та Києві. Мають намір представити там Рівненщину у вигляді сувенірних виробів і декоративних прикрас.

Василь ГЕРУС

Читайте також: Подружжя з Донбасу віддячило за теплий прийом виготовленими чашками з логотипом громади

  • У селі Іваничі провели благодійний захід на підтримку захисників України
    У неділю, 29 червня, на території сільського клубу села Іваничі Головинської громади Рівненського району, відбувся благодійний захід «І розквітне Україна силою єднання». Подія зібрала жителів громади, аби спільно підтримати українських військових. Програма заходу включала ярмарок, аукціон, спортивні змагання, концертну частину…