Рівненська психологиня розповіла, чому егоїзм це добре

Діліться корисною інформацією з друзями:

У нашому суспільстві заведено вважати егоїзм негативною рисою особистості. Мовляв, такі люди не переймаються долею інших, дбаючи лише про себе.

Однак чи так погано піклуватися про власні інтереси? Можливо, егоїзм – це нормально і правильно. Про це розповіла психотерапевтка Галина ХИЛЮК.

7 днів у ТелеграміСвіжі новини для тих, у кого мало часу

Новини які не потрапили на сайт ми розміщуємо в Телеграмі

– Що означає бути егоїстом? Як на мене, ключове слово у визначенні цього поняття – турбуватись. Часто егоїстами називають людей, які діють так, як хочуть. Відмовляють іншим у їхніх проханнях, бо ніяк не можуть допомогти саме в цей момент. Тих, хто чітко визначає межі дозволеного. Які не завжди подобаються оточуючим. Однак задумайтеся. Можливо, у такій поведінці є раціональне зерно? Людина ділиться своїм ресурсом, якщо він у неї присутній і відмовляє, коли не має сил, часу і можливостей допомогти. Тобто розуміє себе і обирає діяти у власних інтересах, відмовляючи іншим чи допомагаючи їм, коли хоче і може це зробити. Чітко, без пересмикування, говорить про свою позицію. Як на мене, це доросла, здорова поведінка свідомої особистості.

Звісно ж, існує інша крайність: альтруїзм, самопожертва. Турбота про потреби інших аж до нав’язування своєї допомоги, втручання в справи інших. Але таку людину або використовують, або відштовхують. Бо вона постійно пхає свого носа туди, куди не просять. Така людина постійно без ресурсу, грає роль рятівника. Вона сподівається на допомогу від інших. Не отримуючи її, реагує образою.

Інша крайність – егоцентризм. Така особа вважає, що Всесвіт обертається довкола неї. Всі призначені служити їй. Свої наміри і прагнення часто втілює за рахунок інших. Часто живе за принципом: «Мені інші повинні…» Часто грає роль жертви, маніпулює. Потреби інших її не цікавлять. Вона грубо порушує їхні межі.

На мою думку, здоровий егоїзм – це турбота про себе. Це означає розуміти свої потреби, задовольняти їх, розуміти свої емоції і керувати ними, управляти своєю поведінкою і вибирати те, що підходить саме тобі в даний момент. Бути чесними з собою та іншими як би до цього не ставились оточуючі. Жити своїм наповненим життям і вибирати стосунки. Бути зрілою, дорослою особистістю.

А як ви ставитеся до егоїзму?

Наталія НИРКОВА