fbpx

Зміни щодо послуг доставки газу та порядок її оплати

Діліться інформацією з друзями:

У 2020 році відбулися зміни щодо розподілу платіжок за спожитий газ та його доставку. З чим це пов’язано, що таке розподіл і куди спрямовують кошти, спілкуємося з комерційним директором АТ «Рівнегаз» Віктором Осницьким.

– Пане Вікторе, з січня цього року споживачі газу отримують два рахунки – один за газ, другий – за його доставку. Чому розділили рахунки?

– Це завершальний крок реформи ринку газу. Завершено анбандлінг, що триває з 2015 року та є зобов’язанням України перед міжнародними установами. Тепер, як і в Європі, у нас повністю розділені діяльність стосовно продажу газу як товару від його доставки (розподілу). Тому із загального рахунку, де в одній сумі були і кубометри, і їх доставка, саме плату за доставку вивели в окремий рахунок. Це гарантує незалежність постачальників газу від операторів ГРМ та спрощує споживачам зміну таких постачальників.

Наразі на ринку в Україні є понад 400 постачальників газу, які конкурують між собою. Тому й ціна газу змінюється щомісяця. Тоді як платіж за доставку (розподіл) газу – незмінний, рівний щомісяця. Адже доставку газу в Рівненській області здійснює лише одне підприємство – Оператор ГРМ АТ «Рівнегаз». До кожного споживача прокладена одна труба, яку ми обслуговуємо як Оператор ГРМ. «Рівнегаз» не торгує газом, а займається лише його транспортуванням до 260 тисяч квартир та будинків Рівненщини.

Як бачимо, продаж газу та його доставка (розподіл) – це дві різні послуги (два різні види діяльності), їх надають різні компанії. Відповідно, споживачі отримують різні рахунки за ці послуги.

– У чому полягає послуга доставки (розподілу) газу? Що ви робите для того, щоб газ дійшов до кожного споживача – і в далеке село, і на найвищий поверх багатоповерхівки.

– По-перше, що таке газорозподільні мережі? Це не лише той газопровід, що прокладений по вашій вулиці. Газорозподільні мережі – це важлива частина всієї газової системи країни разом із добуванням природного газу та транспортуванням його магістральними газопроводами. У Рівненській області до газорозподільної мережі під’єднані понад 620 міст та сіл.

Як ця система функціонує? Існують газорозподільні станції – ГРС. На території області 34 таких станції. Саме тут відбувається передача газу з магістральних мереж від оператора газотранспортної системи – нам у газорозподільні мережі. Далі газ іде під високим тиском і потрапляє на газорегуляторний пункт. Ви часто бачите такі пункти у ваших містах, селищах. Це великі цегляні будівлі, в яких за допомогою спеціального обладнання відбувається пониження тиску від високого до середнього. І вже після ГРП газ іде по трубах із середнім тиском. Уже ближче до вашої вулиці на шафовому регуляторному пункті (ШРП) відбувається пониження до низького тиску. Тут уже газ розподіляється до кожного будинку. Від моменту передачі газу нам Оператором ГТС до вашого будинку в середньому на території району газ проходить 20 – 30, а то й 100 км. Тому частина газопроводу, яка прокладена на вашій вулиці, – це дуже незначна складова газорозподільних мереж.

У цілому ми обслуговуємо понад 10,2 тис. км таких мереж, понад 1800 споруд на газопроводах, майже 55300 будинкових регуляторів тиску та інше обладнання. Як бачимо, газорозподільні мережі – це величезна інфраструктура, яка за рахунок пониження тисків, їх регулювання, дозволяє газу рухатися у певному напрямку. І у вашій будівлі є завжди визначена кількість газу 24 години на добу.

– Які витрати ви несете для того, щоб ця система функціонувала?

– Усі наші витрати на функціонування систем контролюються НКРЕКП. В цілому їх можна поділити на чотири групи.

Перша група – це технологічний газ. Газопроводи на Рівненщині почали будувати 60 років тому. Мережі зношуються, старіють, потребують постійного обслуговування і заміни. Інакше в них утворюються отвори, через які витікає газ. Так само мають місце витоки та втрати газу у місцях з’єднань труб. Щоб збалансувати систему в технологічному процесі розподілу, оператор ГРМ закупляє технологічний газ.

Друга група – це фонд оплати праці. Для того, щоб обслужити 10,2 тис. км мереж, перевірити всі споруди на газопроводах, забезпечити доступ газу до 264,3 тисячі домогосподарств і 4,2 тисяч газифікованих об’єктів, підприємств та організацій, що споживають газ у нашій області, – потрібні фахівці. В цілому у нас 1300 працівників.

Третя група витрат – це матеріали, які потрібні для експлуатації мереж. А це різні комплектуючі, розхідні матеріали. Наприклад, пальне для 19 автомобілів аварійно-диспетчерської служби, які 24 години на добу 7 днів на тиждень виїжджають на виклики за номером 104. Наші АДС на рівні з пожежниками чи швидкою допомогою завжди готові виїхати на виклик.

Нарешті, четверта група витрат – це виконання інвестиційної програми, яка затверджується НКРЕКП – капітальний ремонт і заміна різних елементів мереж.

– Як розподіляються ці витрати упродовж року?

– Більшість наших витрат фіксовані. Вони виникають і в зимовий період пікового споживання газу, і влітку, коли споживання газу різко знижується.

– Як визначається тариф на розподіл? Чому саме 1.20 грн за куб. м?

– Державний регулятор щороку збирає інформацію, скільки потрібно витрат на рік, щоб наша система працювала надійно. Доставка газу має бути безпечною та безперебійною. НКРЕКП аналізує зібрану інформацію і визначає, скільки витрат необхідно для закупівлі технологічного газу, скільки – на заробітну плату, матеріали, які витрати на ремонт мереж, заміну обладнання. Розділивши загальні витрати на наших споживачів,

Регулятор визначає тариф, який вимірюється в гривнях за 1 куб. м доставленого газу.

– Як визначається платіж за доставку газу? Він однаковий для всіх, чи індивідуальний для кожного споживача?

– Вартість доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить від обсягу спожитих кубометрів газу конкретним споживачем упродовж попереднього «газового року». Це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Сума кубів газу, спожитого за рік, ділиться на 12 місяців. Результат множиться на тариф за доставку. Можете перевірити – і отримаєте свою вартість доставки на місяць.

– Чому розрахунок плати за доставку залежить від минулорічних обсягів споживання, а не від поточних?

– Такий порядок розрахунку встановлений державним регулятором. Іншого варіанту затвердити справедливий та фіксований тариф на рік наперед немає. Адже якщо споживач зменшить використання газу цього року, то в наступному році у нього буде менша плата за доставку.

– А якщо споживач у попередній рік газ не використовував?

– Нові клієнти, а також ті споживачі, які у попередній газовий рік газ не споживали, отримали рахунки за січень та лютий, виходячи із планових об’ємів групи споживання, до якої вони відносяться.

Держрегулятор 11 лютого 2020 року схвалив проєкт рішення, яке передбачає зменшення фінансового навантаження на ці категорії споживачів. Наразі цей проект проходить громадське обговорення. Остаточне рішення має бути прийняте Регулятором на початку березня. Відповідно до цього рішення для зазначених споживачів буде розрахований платіж за доставку газу.

Які строки сплати за доставку газу?

– Плата за доставку здійснюється щомісячно рівними платежами упродовж року до 20 числа місяця, в якому надаються послуги. Оскільки у деяких споживачів розмір плати за доставку газу буде меншим за комісію банку, то споживачеві вигідніше сплатити одразу за кілька місяців.

– Як отримати рахунок за доставку?

– Рахунки для оплати послуг розподілу природного газу споживачі отримують поштою. Є також можливість завантажити та оплатити рахунок онлайн – в Особистому кабінеті на сайті 104.ua.

– Чи правда, що за доставку газу мають платити також споживачі, які тимчасово не споживають газ?

– Так. За доставку газу треба платити навіть якщо ви не використовуєте газ у певний період. Логіка цього рішення держрегулятора наступна: ви тимчасово не споживає газ, але ваше помешкання приєднане до мережі і у вас є договір на розподіл природного газу. Згідно із цим договором оператор ГРМ гарантує споживачеві можливість у будь-який час впродовж 24 годин на добу відкрити кран та отримати газ. Тобто вам не потрібно телефонувати та замовляти: «Мені, будь-ласка, назавтра включіть на дві години газ!» Наявність газу відповідних параметрів та у достатньому обсязі у точці приєднання всім споживачам надається завжди 24 години на добу. Для цього газ повинен до вас «іти» близько 20-30 кілометрів, пройти через газорегулююче обладнання, яке обслуговують понад 700 працівників. Вони повинні обійти газопроводи, переконатися в тому, що ті не аварійні та безпечні для експлуатації, і лише тоді ви зможете отримати послугу, яка називається «послуга з розподілу природного газу».

– Тобто, чим більше споживачів підключені до газової мережі, тим більші ваші доходи?

– Ні, чим більше споживачів у районі, тим рівномірніше розподіляються витрати на розподіл газу, які є фіксованими і не залежать від об’єму споживання. Тому чим більше споживачів солідарно будуть сплачувати справедливо розрахований тариф з боку НКРЕКП, тим меншим буде цей тариф.

Отож умовний споживач побудував будинок чи купив квартиру, але не споживає в ній газ і не збирається платити за послугу доставки. В такому разі його частку витрат повинен заплатити хтось інший – сусіди, інші споживачі. З точки зору європейського законодавства такий підхід є дискримінаційним. Адже використовують споживачі газ, чи ні, витрати на підтримку роботи газової мережі залишаються.

– Ще одне запитання, яке турбує споживачів: чому потрібно платити рівними частинами щомісяця, а не залежно від спожитих кубометрів у відповідний місяць?

– До цього року споживачі сплачували за доставку газу разом із витратами за спожитий газ. Їх місячна плата за доставку залежала від кількості спожитих кубометрів у цьому місяці. Тепер – окремо, рівними платежами щомісяця. Логіка цього рішення держрегулятора наступна. Влітку рахунок за газ мінімальний, а взимку досягає своїх максимальних значень. Взимку споживачі використовують 80-90% річного обсягу газу. Але ж зарплата чи пенсія у наших клієнтів не змінюється з періоду в період. Відповідно взимку їм складно платити, адже рахунок зашкалює, а влітку навантаження на сімейний бюджет різко знижується. Тому регулятор і запровадив плату за доставку рівними частинами щомісяця. Найбільш вигідною нова система розрахунків є для споживачів, які використовують газ для опалення житла. На Рівненщині частка таких споживачів складає 70% або 184,4 тисячі сімей. Їхні платежі за доставку газу в опалювальний період 2020 року зменшаться в середньому на 40% порівняно з відповідними періодами минулих років.

Із свого боку така система підходить і операторам ГРМ. Адже 95% наших витрат фіксовані і вони не залежать від того, опалювальний це період, чи не опалювальний. Вони не змінюються від сезону. Тому рівні платежі за доставку впродовж року – нормальна практика, яка застосовується майже у всіх країнах Європи.

Спілкувалася Марія ХОМИЧ

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»