fbpx

Людмила Талт розповіла про завдання сімейного патронату

Діліться інформацією з друзями:

Розвиток патронатних сімей є одним із пріоритетів Мінсоцполітики на 2020 рік. Патронат над дитиною – це комплексна інноваційна державна послуга, запроваджена для підтримки тих родин із дітьми, які потрапляють у складні ситуації. Суспільство переконане, що найкращий спосіб захистити дитину – це підтримати її рідну сім’ю. Завдання сімейного патронату – не дати дитині втратити рідних батьків, які через складні сімейні обставини не можуть деякий час нею опікуватися. Детальніше про цю послугу розповіла директорка Рівненського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмила Талт.

– Послуга сімейного патронату діє в Україні з 2009 року. Нині на запровадження послуги патронату в Законі «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачена субвенція місцевим бюджетам у Державній програмі соціальних послуг. Попередньо упродовж кількох років такий пілотний проєкт втілювався на Київщині. Він показав, що сімейний патронат – це дуже хороша форма тимчасового влаштування дітей із родин, що потрапили в складні життєві обставини. Поки дитина тимчасово (до трьох місяців) знаходиться у професійній патронатній сім’ї, фахівці з соціальної роботи допомагають її батькам долати складні життєві обставини, через які вона не може жити у родині: втрата роботи, жорстоке поводження, проблеми з алкоголем, недуги тощо.

– Тобто патронатний вихователь опікується дитиною, доки її батьки працюють над виправленням цих самих складних життєвих обставин?

– Саме так. Патронатом можуть бути забезпечені новонароджені, від яких відмовилися батьки, покинуті та безпритульні малюки, діти, які зазнали сімейного насильства, або ж ті, котрі за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї. Чи просто виникла ситуація, коли батьки не хочуть виконувати свої обов’язки, мають залежності. Приміром, від алкоголю, наркотиків. Таку дитину можуть влаштувати в сім’ю патронатного вихователя. Він допомагає дитині здолати стрес, створить умови для розвитку та навчання, соціально-психологічної реабілітації.

Перебувати в патронатній сім’ї дитина може від 3 до 6 місяців. Якщо за цей час батьки не змогли (чи не захотіли) змінити свої обставини, дитині підшукають іншу форму сімейного виховання: усиновлення, влаштування під опіку чи піклування або прийомну сім’ю.

– Які переваги послуги патронату?

– Дитина залишається проживати в своїй громаді, максимально наближено до рідних. Вона перебуває під опікою патронатної сім’ї, яка несе відповідальність за її життя та здоров’я. Їй створюють умови для навчання та реабілітації (за потреби). Біологічна сім’я в цей час супроводжується соціальним працівником. Здійснюється постійний моніторинг можливості повернення дитини до батьків або пошук для неї нової сім’ї.

– Хто може стати патронатним вихователем?

– Кандидатом у патронатні вихователі може бути повнолітній громадян України, який має позитивний досвід виховання дітей, добре здоров’я та не має судимості. Він повинен забезпечити відповідні умови для проживання дитини. Кандидат обов’язково повинен мати помічника. Ним може бути чоловік чи дружина або повнолітні діти вихователя (за їхньої згоди), які проживають разом із ним.

Кандидати в патронатні вихователі та їхні помічники мають пройти спеціальну підготовку, навчитися всім тонкощам роботи з дітьми. Курс навчання складається з 12 модулів.

Фінансове забезпечення патронатних сімей бере на себе держава.



– Які обов’язки покладаються на патронатного вихователя?

– З моменту передачі дитини під патронат саме патронатний вихователь несе повну відповідальність за життя дитини. Тому найперше він має знайти підхід та налагодити стосунки з дитиною, яка розлучена зі своїми батьками. Вихователь деякою мірою повинен замінити неповнолітнім маму. Адже такі діти дуже емоційно вразливі, тому створення сприятливих та комфортних умов для їхнього розвитку та соціально-психологічної реабілітації є дуже важливим. Бо кінцевою метою патронату є повернення цієї дитини у рідну сім’ю.

– Як держава забезпечує родини, що беруть на себе таку відповідальну місію?

– Кожному вихователю держава забезпечує оплату в розмірі 5 прожиткових мінімумів, що наразі становить 10135 гривень на місяць. Розмір оплати збільшується на 10% на кожну дитину віком до 1 року, дитину з інвалідністю. Це офіційне працевлаштування. Тому патронатний вихователь не може працювати деінде. Крім того, виплачується також 2,5 прожиткового мінімуму на дитину.

– Чи багато дітей у Рівному нині перебувають у таких складних життєвих обставинах?

– Наразі на обліку в нашому центрі перебуває 156 сімей, що потрапили в складні життєві обставини, у тому числі 267 дітей. У службі в справах дітей на обліку є близько 40 таких дітей.

Із них майже 10 діток потребують влаштування в патронатну сім’ю.

– Чи багато охочих в Рівному стати патронатними вихователями?

– У нас було кілька десятків кандидатів. Однак через різні обставини мусили їм відмовити. Зверталися самотні люди, які мали усі необхідні житлові умови, але не мали помічника.

Були кандидати з помічниками, але у їхніх помешканнях не було належних житлових умов для дитини. А були й родини з дуже маленькими дітьми, яким теж відмовили, адже такі батьки навряд чи зможуть приділити достатньо часу та уваги іншій дитині. Однак ми не втрачаємо надії, що будуть ще охочі стати патронатними вихователями та запрошуємо їх до нас у центр на співбесіду. Сподіваємося, що разом ми зможемо допомогти дітям, які потрапили в біду.

Спілкувалися Аліна БУДАФЕНКО, Наталія НИРКОВА

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»