При слові «йога» у багатьох в уяві виринає кістлявий індус, який непорушно сидить, примудрившись невідь як закрутити руки й ноги. Відтак пропадає охота бодай спробувати зайнятися цією древньою східною практикою, яка видається якоюсь абсолютно недосяжною, а декому – й безглуздою. Однак це хибне враження як про саму йогу, так і про те, що нею можуть займатися тільки обрані. Було б бажання! І красномовним свідченням тому якщо не тисячі, то добра сотня-друга рівнян, серед яких і місцеві знаменитості, як-от заступник міського голови Рівного Галина Кульчинська, які практикують йогу.
Зізнаюся, у мене також спершу було неоднозначне ставлення до йоги. Не раз читала про те, що це універсальний шлях до пізнання світу. Знала, що йогою займаються не тільки для того, щоб мати добре здоров’я та гарну фігуру, але й щоб досягти усвідомлення себе в цьому житті. Проте гадала, що це не для мене. Та й, відверто кажучи, не вірила, що сидіння, скажімо, в позі «Лотоса» може якимось чином змінити моє буття.
Через це моя перша спроба зайнятися йогою увінчалася провалом. Почувши кілька років тому про цю східну диво-практику від подруги, я почала практикуватися самостійно за допомогою відеоуроків. Та нічого особливого тоді не відбулося, я її закинула, і все… Бо сприймала йогу, як фізкультуру і не більше.
Усвідомлення того, що таке йога та медитація прийшло згодом, коли сталися в моєму житті переломні моменти. А їх було кілька. Потрібно було навчитися керувати своїми емоціями та не втратити сенсу життя. Тоді рятівною соломинкою і стала йога.
Йога – спосіб життя, а не чергова фітнес-програма
– Для багатьох йога є ідеальним засобом для того, щоб оздоровити свій організм, зробити тіло більш досконалим і досягти гармонії з собою і навколишнім світом, – розповідає інструктор Скай Йоги («Sky Yoga») у фітнес-клубі «Манхеттен» Наталка Желтуцька. – Однак для того, щоб ця система принесла реальну користь, вона повинна стати, швидше за все, способом життя, а не черговою фітнес-програмою «Йога для тих, хто хоче нею займатися і краще почуватися». Можливо, не з першого заняття прийде розуміння, що йога значить для вас.
Кожен сам обирає, для чого йому потрібна практика йоги. Для когось це намагання вирівняти свій психічний стан, енергетику. Для інших – контроль думок, уміння концентруватися на потрібних речах, процесах. Комусь вона слугуватиме як спосіб оздоровлення і підтримки фізичного тонусу. Результат від занять йогою обов’язково буде. Через кілька тижнів або місяців ви обов’язково відчуєте зміни у своєму тілі й розумі. Тож займатися потрібно регулярно. Але за наявності травм необхідно обов’язково попередньо проконсультуватися з лікарем.Бо йога може як допомогти, так і зашкодити, якщо виконувати асани неправильно.
Рятівна соломинка у вирі життя
Мабуть, зайве розповідати про те, як я на власному досвіді переконалася, що йога здатна творити справжні дива: підтримувати хорошу фізичну форму, побороти недуги, заспокоювати нервову систему, очищати свідомість, підвищувати працездатність і стресостійкість.
– Щоб підтримувати організм у хорошому здоров’ї, – розповідає психолог-травмотерапевт Катерина Габріель, – потрібні такі складові: функціонування, розвиток та баланс трьох рівнів – фізичного (тіла), ментального та духовного. І якщо завдання психотерапії – зцілення ментального рівня, то зцілити душу допоможуть практики самосвідомості та роботи з тілом. Я часто раджу своїм пацієнтам йогу, бо саме йога – це самосвідомість, концентрація та робота над вдосконаленням свого тіла. Саме практика йоги вибудовує у нас правильне дихання.
- У Рівному незабаром з’явиться новий кінотеатр
- Рівняни можуть залишитися без врожаю через аномальну зиму
У своїх практиках я багато використовую елементів дихальних вправ, присутніх у йозі. Без сумніву, для лікування та оздоровлення потрібний комплексний підхід. Але коли ви знаєте основи йоги, то психотерапія в деяких моментах стає вам доволі знайомою. Тіло має свою пам’ять і зберігає травматичний досвід. Тому, використовуючи йогу та психотерапію, ми вчимося зцілювати тіло та душу.
Що ще можна додати до сказаного про йогу? Хіба що те, що її вплив на здоров’я важко переоцінити, а головне – вона доступна всім у будь-якому віці.
Аліна БУДАФЕНКО
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»