“Корчі”, що хапають за ноги

Щоб постійно бути в курсі новин підпишіться на наш Telegram

Ех, скупатися б! Адже вiд пекучого сонця i гарячого повiтря найкраще рятує прохолодна вода в озерi чи ставку. Та чи пам’ятаємо про небезпеку, яка чатує на нас при рiзкому перепадi температури?

Така небезпека – судоми, що зводять ноги. У народi кажуть: «хапають корчi». Що ж насправдi вiдбувається в органiзмi людини? Як допомогти собi пiд час судом? Про це розповідає невролог, кандидат медичних наук Вiталiй Осташко.

– Вiталiю Геннадiйовичу, що таке судома?

– Судоми – це мимовiльне скорочення попереково-посмугованих м’язiв. Вони можуть виникати в м’язах стегна, спини, шиї або живота. Але найчастiше люди вiдчувають судоми у м’язах нiг. Тобто м’язи рiзко скорочуються i людина не може розiгнути ногу. При цьому вiдчувається гострий бiль. Судоми бувають тонiчнi (коли м’яз просто зводить) i клонiчнi (коли є ритмiчне судомне посмикування).М’язи скорочуються незалежно вiд кожного з нас. Тобто як би ми не намагалися себе контролювати, не зможемо вплинути на те, аби м’язи не скорочувалися. На сонцi наше тiло розiгрiвається, а коли занурюємося у прохолодну воду, то у м’язах погiршується кровообiг. Тому у воду необхiдно входити, так би мовити, у три етапи. Спочатку – по кiсточки, змочiть кистi рук, потiм – поволi заходьте у воду до колiн, змочiть руки до лiктiв. Занурюватися у водойму варто тодi, коли вода буде до пояса.

– Однак судоми нерiдко зводять ногу не лише пiд час перепаду температури, а й увi снi. З чим це пов’язано?

– Виникнення судом увi сні найчастiше пов’язане з порушенням кровообiгу в ногах. Адже коли засинаємо, то не усвiдомлюємо того, у зручнiй позi для органiзму спимо, чи нi. Тобто заснути можемо в такiй позi, що кров буде погано циркулювати у нозi. Це викличе в нiй патологiчну реакцiю – судоми.

– Чи виникнення судом пов’язане з внутрiшнiми хворобами?

– Так, пов’язане. М’язовi судоми найчастіше обумовленi порушенням балансу кальцiю в органiзмi, обмiну речовин. Спровокувати м’язовi судоми може патологiя ендокринної системи, ураження центральної нервової системи, наслiдки травм голови, алкоголiзм (особливо на раннiй стадiї), епiлептичні напади. Виникнення судом може також свiдчити про раннi симптоми дуже серйозних неврологiчних захворювань. Зокрема такого, як розсiяний склероз.

– Що робити, коли «хапають» судоми нiг?

– Якщо людина часто страждає вiд судом, необхiдно насамперед проконсультуватися у невролога. Він вкаже на причину судомного синдрому. Наприклад, при епілептичних захворюваннях приймають протисудомні препарати. Та коли судоми виникають у здорової людини, насамперед треба шпилькою вколоти себе пiд колiном – i м’яз «вiдпустить». Зменшать ризик виникнення судомів полівітаміни. Варто також регулярно вживати узвар із сухофруктів.

Валентина ШУРИН

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе наш Telegram

Діліться корисною інформацією з друзями: