fbpx

Адвокат переконує: бути боржником – дороге задоволення

Діліться інформацією з друзями:

В ОСББ, як і в будь-якій людській спільноті, бувають різні учасники. Особливо складно мати справу з тими, хто в різний спосіб уникає взятих зобов’язань, як-от платити внески на утримання будинку чи капітальні ремонти. Адвокат Олена ШЕНДЕРА переконує: бути боржником – дороге задоволення. Читачам газети “7 днів” роз’яснює, як правильно в ОСББ працювати з цією категорією мешканців:

Олена Шендера, адвокат.

– Об’єднання співвласників – це неприбуткова організація, яка функціонує лише за рахунок внесків своїх членів. Якщо не платить кілька квартир, то через якийсь час бракуватиме коштів на термінові ремонти та усунення неполадок, прибирання, освітлення, оплату ліфтів тощо. Тож залишати борги без уваги не варто.

Рекомендую починати діяти, коли борг перевищує вже півтори тисячі гривень і постійно росте або ж коли в мешканця нарощується заборгованість і за інші комунальні платежі (світло, вода, тепло). Спочатку слід викликати боржника на засідання правління, щоб людина могла пояснити, чому не платить, які вирішення ситуації можуть бути (реструктуризація, відтермінування тощо. Можливо, хтось втратив роботу чи має серйозні проблеми зі здоров’ям. Хтось запропонує виплачувати борг частинами, а інший може пообіцяти погасити всю суму до певної дати. Усі домовленості раджу зафіксувати у протоколі засідання правління, щоб боржник теж його підписав.

Якщо цей механізм не спрацював, боржникам потрібно надіслати рекомендованим листом повідомлення (претензію) і дати їм певний час (від 7 до 30 днів) на погашення заборгованості. І це не подіяло? То варто звертатися до суду.

На людину, яка зареєстрована у квартирі, де утворився борг, та володіє нею, голова ОСББ подає документи на судовий наказ. Такі справи вирішуються за спрощеною процедурою. Рішення передається відповідачу, а він уже може подати заяву про його скасування або про сплату заборгованої суми. Якщо ж і це не допомогло, голова ОСББ має звертатися до суду з позовом.

Розгляд таких справ може тривати певний час, але у 99,9% випадків суд ухвалює рішення на користь ОСББ. До того ж у разі судового розгляду відповідач має оплатити не лише свою заборгованість, а й послуги юриста і судові витрати. ОСББ авансує роботу адвоката й держмито за подання позову, але після завершення розгляду ці гроші все одно має заплатити боржник.
Трапляється, у ході судового розгляду сторони примиряються (у разі погашення боргу).

Після ухвалення рішення судом більшість боржників виплачують свої зобов’язання. Якщо ж ні – позивач (голова ОСББ) звертається до виконавчої служби. Однак такий варіант ще більш невигідний для боржника, адже доведеться сплачувати ще й виконавчий збір. Більшість до цього не доводять. Бо крім додаткових витрат виконавча служба має повноваження накласти певні обмеження, доки не будуть виплачені всі борги: арешт квартири або арешт рахунків (якщо йдеться про нежитлові приміщення).
У боржника може не бути коштів, щоб розрахуватися одразу, то він може погашати борг поступово за рахунок своїх доходів (щомісяця від зарплати чи пенсії 30% буде йти на погашення боргу).

Керівник ОСББ не може займати пасивну позицію стосовно заборгованостей. Закон покладає на нього зобов’язання вирішувати цю проблему, а за бездіяльність передбачає відповідальність. Та й рано чи пізно борги дадуться взнаки – бракуватиме коштів на важливі аспекти утримання будинку (ремонти, ліфти, освітлення тощо).

Записала Марія МАТВІЙЧУК

Матеріали за подібною тематикою: