Списки боржників: вивішувати чи не вивішувати?

Чи мають право надавачі комунальних послуг або голова ОСББ вивішувати на щитах біля під’їздів списки боржників? Адже всякі ситуації бувають: хтось не заплатив, наприклад, через великі витрати на лікування; у когось сталась якась біда; дехто реструктуризував свої борги. Але про це у списках боржників не напишеш.

Олена Коротишин

Компетентну відповідь нашій читачці дає рівненська адвокатка Олена ШЕНДЕРА:

– Відповідно до вимог ст. 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією та законами України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інте­ресах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Загальні правові основи одержання, використання, поширення та зберігання інформації встановлено Законом України «Про інформацію» від 02.10.92 № 2657-ХІІ, який закріплює право особи на інформацію в усіх сферах суспільного і державного життя України, а також систему інформації, її джерела, визначає статус учасників інформаційних відносин, регулює доступ до інформації та забезпечує її охорону, захищає особу та суспільство від неправдивої інформації (ст. 2 Закону). Під інформацією розуміються документовані або публічно оголошені відомості про події та явища, що відбуваються в суспільстві, державі та навколишньому природному середовищі. Дія цього Закону поширюється на інформаційні відносини, які виникають у всіх сферах життя і діяльності суспільства і держави при одержанні, використанні, поширенні та зберіганні інформації.

Джерелами документованої інформації про особу є підписані нею чи видані на її ім’я документи, а також відомості про особу, зібрані державними органами влади та органами місцевого і регіонального самоврядування в межах своїх повноважень.
Забороняється збирання відомостей про особу без її попередньої згоди, за винятком випадків, передбачених законом.

Кожна особа має право на ознайомлення з інформацією, зібраною про неї.

Як підсумок, можна однозначно сказати, що інформацію про особу можна розміщувати за її згоди. Коли такої згоди нема, у списку боржників ОСББ чи будь-якого комунального підприємства вказати можна лише номер квартири та суму боргу без зазначення прізвища, імені та по батькові.

Діліться корисною інформацією з друзями: