fbpx

Рослинні чи хімічні ліки: поради лікаря

Діліться інформацією з друзями:

Рослинні відварчики може й заспокоять, але чи вилікують?

Терапевт Рівненської лікарні розповідає життєвий випадок. Приходить якось пацієнтка з ангіною через два дні після початку лікування. Температура – 41°С, мигдалики обліплені нальотами, сил нема, ледь дійшла.

Думаю: «Що іде не так?»

Питаю: «Ви точно ліки пили?»

– Так, Дмитрівно, пила. Але одного препарату в аптеці не було, мені дали аналог.

Мені вже стає страшно.

– Який аналог?

Називає. Вперше про такі ліки чую.

Загуглила. Це фітопрепарат. Тобто травки містить. Замість антибіотика!

Ну звичайно, людині гірше стало. Бо чебрець зі стрептококом не впорався.

– Що, Дмитрівно, не те я купила? Я така була рада… Замість хімії – рослинний препарат поприймати. Ромашка… Вона ж не нашкодить.

У нас чомусь прийнято вважати, що рослинні препарати більш безпечні, ніж створені хімічним шляхом. Це ж просто рослинки. Що вони можуть зробити поганого?

Чи це так? Давайте розбиратися.

В історії багато прикладів, коли ліки робили з рослин, а потім почали синтезувати аналогічні речовини. Навіщо? Уявімо собі квіточку. Якщо просто взяти її та зробити відвар, то ми отримаємо розчин, в якому буде багато різних молекул. Одна з них та, що нам потрібна, а інші – ні. Інші можуть навіть завдати шкоди. А як вони між собою взаємодіють? Невідомо. Це нереально дослідити. Таким є рослинний препарат. А якщо взяти ту молекулу, яка допомагає, зробити з неї таблетку, то можна в ході досліджень дізнатися, чи вона безпечна, та в яких дозах є дієвою. Це, як кажуть у народі, «хімічний препарат».

То який безпечніший?

Лікар призначає доказовий препарат із доведеною ефективністю. Та відповідає за свої призначення. Пацієнт хоче сиропчики-відварчики. Хоче? Гаразд, хай купує. Але в такому випадку результат лікування – відповідальність пацієнта. Ще хочу розповісти про фітопрепарати, які містять барбітурову кислоту. Дуже розповсюджені на пострадянському просторі та заборонені в більшості країн світу.

Барбітурова кислота – це наркотична речовина, яка має заспокійливий ефект. Зате викликає залежність. Людину щось турбує, вона приймає такий препарат. Стає легше. Не тому, що препарат лікує, а, тому що пацієнт банально заспокоївся. Здавалося б, а що поганого? Ну нехай п’ють, розслабляються…

Та погано те, що хворі звикають використовувати ліки з барбітуратами в усіх випадках. Для прикладу, в пацієнта інфаркт, а він лікується заспокійливим замість того, щоб викликати швидку. А це вже небезпечно. Бо втрачається час.

Також недобре, якщо хворий приймає заспокійливі ліки замість тих, що лікують. При хронічних хворобах часто призначаються медикаменти, ефект яких розвивається повільно та не дуже помітно. Є препарати, які продовжують життя. Як таке взагалі можна помітити? А заспокійливий ефект видно відразу. Було зле – стало добре.

Я не хочу сказати, що всі фітопрепарати не варто приймати. Серед них є різні. Радимося з лікарем – і все буде добре

Катерина ПОЧТАР, лікар-терапевт ЦПМСД «Ювілейний»