fbpx
знижений артеріальний тиск

Знижений артеріальний тиск так само небезпечний, як і гіпертонія

Діліться інформацією з друзями:

Зараз дуже багато говориться про захворювання серцево-судинної системи і небезпеки гіпертонії (підвищеного тиску). Про знижений артеріальний тиск (гіпотонію) та проблеми пов’язані з ним говориться в рази менше.

На жаль, дехто й досі впевнений, що це захворювання не є небезпечним для здоров’я, а тому не потребує лікування. Однак кардіологи попереджають, що знижений тиск так само небезпечний для нашого організму, як і гіпертонія.

Ознаки зниженого артеріального тиску

Мало хто в звичайному житті постійно вимірює собі артеріальний тиск. І багато людей навіть не знають, який він у них. Але якщо ви відчуваєте швидку стомлюваність, вранці насилу встаєте з ліжка, хоча спали всю ніч, якщо помічали за собою напади головного болю або запаморочення при зміні погоди чи після застілля, а тривалі фізичні навантаження викликають у вас сильне серцебиття і задишку, вам необхідно як мінімум почати вимірювати свій артеріальний тиск.

Найчастіше людина з гіпотонією не відчуває ніяких побічних ефектів, а втому або сонливість списує на перенапруження на роботі. Однак якщо хвороба буде розвиватися, ви можете помітити погіршення пам’яті, постійний занепад настрою, труднощі з концентрацією уваги, поганий настрій. У цьому випадку консультація кардіолога необхідна.

Небезпеки.

При зниженому тиску кров погано постачає всі внутрішні органи киснем і поживними речовинами. У першу чергу страждає головний мозок. Саме при гіпотонії часто бувають запаморочення, швидка стомлюваність, дзвін у вухах і слабкість. Однак найнебезпечніше те, що з роками це може привести до ішемічного інсульту – гострого порушення мозкового кровообігу з ушкодженням тканини мозку і порушенням його функцій внаслідок ускладнення або припинення надходження крові до того чи іншого відділу мозку. Відбувається такий інсульт під час різкого зниження тиску.

Поганий кровообіг позначається і на роботі серця. Людям з гіпотонією в майбутньому може загрожувати ішемічна форма інфаркту міокарда (через нестачу кровопостачання відмирають деякі ділянки м’язів серця) або кардіогенний шок (крайній ступінь гострої серцевої недостатності в лівому шлуночку серця). Крім того, з роками знижений артеріальний тиск часто переходить в гіпертонію. Відбувається це через перебудову судин з віком. При цьому такі пацієнти набагато гірше переносять підвищений тиск, і навіть невеликий стрибок призводить у них до болісних головних болів. Підвищується і ризик серцевого удару.

Зміна судин викликає також порушення периферичного кровопостачання, через що починається порушення чутливості ніг і рук. Люди з гіпотонією частіше за інших страждають старечим недоумством, яке виникає через постійні стрибки артеріального тиску. Небезпека ця підстерігає навіть інтелектуально розвинених людей. Крім цього, гіпотонія може погіршити перебіг багатьох хронічних хвороб, погіршити роботу очного нерва, щитовидної залози, надниркових залоз, центральної нервової системи, органів дихання, травної системи (виразки 12-палої кишки, гепатит, цироз печінки) та кровообігу (анемії).

Звідки береться знижений артеріальний тиск?

Головну роль у появі гіпотонії відіграє спадковість. До зниженого тиску можуть призводити й інфекційні захворювання (пневмонія, туберкульоз, гепатити, ангіна, грип), сильний перегрів або переохолодження, авітаміноз, постійні недосипання, психологічні травми. Крім цього, до гіпотонії можуть призвести черепно-мозкові травми, вегето-судинна дистонія, велика крововтрата, гормональні порушення, серцево-судинні захворювання та ендокринні хвороби. Гіпотонія часто спостерігається у людей зі зниженою функцією надниркових залоз і у тих, хто зловживає алкоголем.

Як рятуватися?

На жаль, таблетки при гіпотонії допомагають рідко. Тому єдина можливість уберегти себе від розвитку гіпотонії – змінити свій спосіб життя.

Привчіть себе до постійних фізичних навантажень. Одним з кращих видів спорту для вас є плавання. Але не перестарайтеся. Не займайтеся до знемоги. Під час тренувань стежте, щоб був приплив повітря. Свіже повітря взагалі важливе для гіпотоніків. Кисень нормалізує кровообіг і тиск. Саме тому дуже корисні прогулянки.

Корисний і контрастний душ.

Дуже важливо стежити за своїм харчуванням. Прийом їжі має бути дробовим, тобто невеликими порціями 4–5 разів на день. Лікарі радять їсти більше продуктів, що містять залізо: курагу, мигдаль, родзинки, гранати, моркву, буряк, петрушку, боби і телячу печінку.

Щоб залізо краще всмоктувалось у кров, споживайте їжу, багату на вітамін С. Це чорна смородина, шипшина, обліпиха, цитрусові, зелень. Гіпотонікам також необхідна фолієва кислота. Вона міститься в капусті, шпинаті, волоських горіхах, пророщеній пшениці, сочевиці, тунці, лососі і сардинах. Слідкуйте, щоб ваша їжа була не дуже жирною. Не пийте міцного чаю, кави і какао. А також не приймайте часто цитрамон. При його передозуванні тиск падає ще нижче.

Для гіпотоніків дуже важливо висипатися.

При цьому для відновлення сил вам потрібно більше часу, ніж усім іншим. А значить, спати ви повинні приблизно 10 годин.

Галина КАШПЕР, лікар-методист ОЦЗ


Постійно бути в курсі новин вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»