fbpx
Бій повстанців.

В цей день, рівно 80 років тому, відбулась найбільша битва УПА – “Битва під Гурбами”

Діліться інформацією з друзями:

Рівно 80 років тому, 21 квітня, розпочалася найбільша битва Української Повстанської Армії. Вона тривала з 21 по 25 квітня 1944 року.

В історіографії вона відома, як “Битва під Гурбами”, коли невеличке селище на Рівненщині стало епіцентром буремних подій.

Тоді в Гурбенському лісі зібралися великі відділи УПА, що переходили радянсько-німецьку лінію фронту, також з ними була велика кількість мирних жителів, які шукали порятунку у повстанців від більшовиків. Всього там зібралося близько 5 тисяч людей, з яких 3 тисячі були повстанцями, ще 1 тисяча неозброєних новобранців, та 1-1.5 тис. мирних жителів.

Більшовики забажали одним ударом знищити великі сили УПА, що, безумовно, привело б до величезного удару, як по моральній, так і по бойовій силі підпілля. Проти 3 тисяч озброєних повстанців було кинуто 5 бригад внутрішніх військ НКВС, окремі частини РСЧА, танки, авіацію, частини кінноти тощо.

Схема розташування сил під Гурбами у квітні 1944 р.
Схема розташування сил під Гурбами у квітні 1944 р. Джерело: hai-nyzhnyk.in.ua.

Всього повстанцям протистояло від 15 до 30 тис. більшовиків. УПА не стала тікати, а дала бій. 4 дні продовжувалася битва і тільки тоді, коли ситуація загрожувала повним оточенням, повстанці пішли на прорив і успішно вирвалися з кільця.

Не дивлячись на кількість залучених ресурсів, більшовики так і не змогли виконати жодну з поставлених задач. Не вдалося ані знищити повстанців, ані завдати їм нищівної поразки. Навпаки, вони самі понесли серйозні втрати.

Але комуністи знайшли на кому відігратися. Під час битви до полону червоних потрапила певна кількість неозброєних новобранців УПА та звичайних місцевих жителів. Більшість з них була розстріляна без суду і слідства.

Битва під Гурбами була і залишається однією із найвеличніших сторінок нашої історії.

Джерело: Авангард (АКС)

Читайте також: В Україні можуть запровадити початкову військову підготовку учнів до збройного захисту