fbpx

Українцям готують нові податки і контроль за витратами

Діліться інформацією з друзями:

Верховна Рада України вже втретє забракувала програму діяльності уряду. І в проваленому документі був пункт, під який Кабмін вже готує законопроєкт. Він стосується всіх українців. Йдеться про обов’язкове декларування доходів.

Уряд вважає, що кожен повинен відзвітувати про все, чим володіє – про квартиру, дачу, машину, коштовності, депозити… Це називається “нульовим” або “одноразовим” декларуванням, або ж “амністією капіталу”.

У документі є кілька сумнівних нюансів. Наприклад, кожному пропонують заплатити 5% податку на майно, 9% – на активи і гроші за кордоном, 2,5% – за інвестиції в ОВДП… Однак ми всі і так платники податків: отримали зарплату – віддали з неї державі, побудували будинок – заплатили за нього і за землю, купили машину – те саме. А тепер виходить, що потрібно заплатити за все ще раз?

Нульове декларування – це звіт перед податковою про всі доходи і нажите майно, придбане за десятки років, в незалежній Україні і ще за СРСР. Йдеться про нерухомість, автомобілі, валютні та гривневі заощадження. А головне – джерелах доходу, які ви не можете підтвердити документами.

Оскільки встановити відповідність витрат доходам – справа вкрай клопітка, українцям пропонують самим вирішити, що потрібно оподаткувати. Заплатити податки на таке майно можна буде за пільговою ставкою. Також передбачається звільнення від відповідальності за ухилення від податків у минулому.

Фінансовий аналітик Анатолій Амелін підтримує проведення нульового декларування. За його словами, зараз в Україні в обігу перебуває занадто багато тіньових коштів, а ця норма дасть можливість їх легалізувати.

“Нульове декларування – це один з етапів посилення фіскального контролю. І це хороша можливість уникнути відповідальності в майбутньому, щоб не приходили до вас з претензіями, з накладенням штрафів, вилученням активів і т.д. У нас буде більше довіри один до одного, більше довіри до держави, і найголовніше – у держави до нас. Тому посилення вимог негативно не позначиться на українцях”, – вважає Амелін.

Однак посилення податкового контролю ще ніколи не робило життя простішим. Чого варто тільки грамотно заповнити декларацію! За політиків це, як правило, роблять юристи або бухгалтери. Ще одна заковика: з кожного зазначеного в такій нульовій декларації об’єкта-будинку, земельної ділянки або великої суми – потрібно буде сплатити податок.

Один з авторів ініціативи, голова профільного парламентського комітету Данило Гетманцев підкреслює: легальні доходи декларувати не потрібно. Тобто, в нульову декларацію не слід вносити зарплату, спадщину або майно, куплене за трудові доходи.

Як довести, що заощадження, які накопичувалися роками, легальні? А раптом роботодавець платив зарплату в конверті? Або будинок ви побудували за гроші від родичів-заробітчан? Чи не зберегли документів про сплату податків з доходів 30-річної давності? І чому взагалі потрібно комусь щось доводити, коли у нас діє презумпція невинності: людину не можна звинуватити авансом, спочатку провину потрібно довести.

Економіст Олег Пендзін вважає, що якщо законопроєкт буде ухвалено, він може вдарити по пересічних українцях.

“Це стосуватиметься всього майна, яке декларуватиме фізособа. Якщо у вас немає підтвердження, звідки ви взяли ту чи іншу квартиру, земельну ділянку, якщо немає підтвердження, звідки у вас з’явилися гроші, валютні цінності, ви повинні їх оподаткувати. Вся нерухомість перебуває в державних реєстрах, тобто формально вона є законною. На якій підставі людина, яка легально володіє майном, повинна платити ще якісь податки з цього приводу?“– говорить Пендзин.

Гроші на депозитах. І як податківці збираються визначати, чи “білі” заощадження, якщо ті були зароблені в 90-ті? Машини часу немає, строки давності для проведення перевірок минули… Ініціатор законопроєкту відповідає так: “Людина сама повинна розуміти, законні чи не законні ці гроші, платила вона податки чи ні. Розумієте, податкова амністія має кілька цілей, і головна мета – ми даємо суспільству можливість підвести риску під своїм темним фінансовим минулим”, – говорить Гетманцев.

Зрештою, що буде, якщо не скористатися можливістю і проігнорувати нульове декларування? Фінансовий аналітик Олександр Паращій вважає, що слідом за цим держава посилить контроль за витратами українців.

 

Джерело: https://news.finance.ua/

Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»