fbpx

Як громадянам України отримати компенсацію за майно, пошкоджене під час війни

Діліться інформацією з друзями:

З 30 березня громадяни України можуть подати заявки про отримання компенсації за пошкоджене нерухоме майно у застосунку Дія в розділі Послуги/Пошкоджене майно.

Для подання заявки необхідно вказати дані про об’єкт, що було пошкоджено, фото та опис пошкоджень і контактні дані.

Детальніше про це розповів сайту НВ адвокат, заступник начальника відділу управління правового супроводу проектів ФК «Інвестохіллс Веста» Євген Луговик.

Механізм реалізації отримання громадянами України компенсації за пошкодження та знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій закріплений у законопроекті 7198. Цей проект, зокрема, закріплює поняття «знищених об’єктів нерухомого майна», відновлення яких неможливе шляхом ремонту чи реконструкції або є економічно недоцільним, а також які можуть бути відновлені. До таких об’єктів відносяться квартири та інші житлові приміщення в будівлі, приватні житлові, садові та дачні будинки, об’єкти будівництва, у яких були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції та щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та ін.

Також законопроект закріплює поняття компенсації за пошкоджене або знищене майно та поняття пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Отримувачами компенсації, згідно з проектом, можуть бути власники майна; інвестори об’єктів житлового будівництва, які не були прийняті в експлуатацію; члени житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру, але не оформили право власності на неї; спадкоємці усіх перерахованих вище осіб; ОСББ, управителі багатоквартирних будинків та ЖБК.

Щоб отримати компенсацію автори законопроекту пропонують постраждалим громадянам подати заяву до спеціальної Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації. Вона має бути подана під час дії воєнного стану чи протягом 90 днів від його закінчення на території, на якій знаходиться майно. Подавати заяву пропонується в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг чи його мобільний додаток або в паперовій формі через ЦНАП, органи соціального захисту населення або нотаріуса.

У законопроекті також виписані документи, які потрібно буде додати до заяви. Проте відразу зазначається, що вона може бути подана і за їх відсутності.

Що стосується варіантів компенсації, то автори проекту пропонують надавати її у грошовій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок отримувача зі спеціальним режимом використання для цих цілей або шляхом фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Важливо, що одночасно з отриманням компенсації її отримувач укладає договір про відступлення державі права вимоги до РФ щодо відшкодування завданих збитків.

На жаль, вищевказані нормативно-правові акти/законопроекти не передбачають отримання компенсації за пошкоджені або знищені в результаті військової агресії РФ транспортні засоби та гаражі громадян України. Проте, сподіваюся, що в подальшому ця прогалина буде усунута, – зазначив адвокат.