fbpx

Центр надії для непрацездатних людей у Рівному працює безперебійно

Діліться інформацією з друзями:

Центр надії для непрацездатних людей – таку назву отримав рівненський терцентр. Тут випадкових людей немає. Адже соціальний працівник – це не професія, а покликання.

Якось спали на думку слова Івана Франка: «Життя людини до тих пір має цінність, доки вона може допомагати іншим». Влучніше про працівників соціальної сфери, які у першу неділю листопада в Україні відзначають своє професійне свято, мабуть, і не скажеш. А відтак свято – привід подякувати їм за сумлінність і самовідданість. Адже соціальна робота – складний процес, який вимагає особливих особистих якостей. Це мистецтво налагоджувати зв’язки між людьми. У Рівненській територіальній громаді таку важливу роботу виконує Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Рівне, який функціонує з 1994 року і підпорядковується Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради. А все почалося з того, що 1985 року Міністерство соціального забезпечення видало наказ про проведення експерименту з соціального-побутового надомного обслуговування. Пілотний проєкт засвідчив, що соціальні служби повністю себе виправдали. А видатки на них виявилися для держави у 10 разів меншими, ніж на утримання самотніх пенсіонерів у будинку-інтернаті.

Соціальні працівники – це люди, які за професійним обов’язком (а головне – за покликом душі) надають допомогу людям поважного віку та особам з особливими потребами. У цій сфері працюють люди небайдужі, сповнені душевного тепла. Адже будь-яка соціальна робота базується на любові, милосерді та співчутті. Роботу соціальних працівників відчувають широкі верстви населення. Вони першими приходять на допомогу, підтримують людину саме тоді, коли ця допомога потрібна найбільше.

Нині наш заклад це центр надії для непрацездатних людей. Завдяки великому досвіду роботи установа безперебійно та якісно надає соціальні послуги і зараз, у період дії воєнного стану та в умовах карантинних обмежень.

У Територіальному центрі функціонують такі структурні підрозділи, як:

  • апарат Територіального центру;
  • відділення соціальної допомоги вдома №1; №2; №3 і №4;
  • відділення організації надання адресної натуральної допомоги та відділення денного перебування.

Установа надає широкий спектр соціальних послуг. Серед них –

  • догляд удома,
  • соціальна адаптація,
  • соціальна профілактика,
  • консультування,
  • натуральна допомога,
  • транспортні послуги,
  • представництво інтересів, інформування.

А також екстрене (кризове) втручання громадянам, які через свій поважний вік, інвалідність, певні хвороби та інші соціальні проблеми опинилися в складних життєвих обставинах та самостійно не можуть з них вийти. Пряме завдання працівників Територіального центру – допомогти мінімізувати, а по можливості подолати ці обставини.

З початку 2022 року 146 працівниками центру надії надано 124691 соціальну послугу відповідно до державних стандартів для 1863 осіб. Водночас надано 5979 послуг екстреного (кризового) втручання для внутрішньо переміщених осіб, які прибули з різних районів України, де відбуваються бойові дії.

Відділення соціальної допомоги вдома надає послугу «Догляд вдома» для 1372 громадян. Соціальні робітники, які відвідують громадян, прибирають у їхніх помешканнях, ведуть домашнє господарство, супроводжують до лікарні, ходять до аптеки, на ринки, надають допомогу в оплаті комунальних послуг, в оформленні субсидії, представляють інтереси в установах, доглядають. Тобто допомагають і фізично, і морально.

Соціальна послуга натуральної допомоги забезпечується відділенням організації надання адресної натуральної допомоги. З початку 2022 року 1853 громадянам було надано 20896 послуг натуральної допомоги – забезпечення продуктовими наборами, одягом і взуттям б/в, засобами гігієни, безкоштовними обідами. Надано послуги перукаря, пошиття та ремонту одягу, ремонту взуття, сантехніки, заміни та ремонту дверних замків, вікон, меблів, інші роботи. Забезпечуються транспортні послуги з перевезення до медичних закладів громадян, які отримують соціальні послуги. Також проводиться оцінювання потреб осіб, котрі опинилися в складних життєвих обставинах. Здійснюється доставка готових обідів, ліків, товарів першої необхідності, продуктових пакетів тощо.

Послуга соціальної адаптації надається відділенням денного перебування для громадян, які мають часткове порушення рухової активності або частково не здатні до самообслуговування та не мають медичних протипоказань для перебування в колективі, а натомість потребують соціально-побутової та психологічної адаптації. З початку 2022 року надано 15143 послуги соціальної адаптації для 1372 осіб. При відділенні денного перебування функціонує Університет третього віку з факультетами «Здоров’я та лікувальна фізкультура», «Мистецький». Організована робота гуртків, клубів «Здоров’я» та «Активне довголіття». Навчання проводять волонтери з числа викладачів, студентів вищих навчальних закладів міста. Запрошуються професіонали (працівники бібліотек, медики тощо). Відтак фахівці Територіального центру або отримувачі соціальних послуг, які мають певний досвід у викладанні та бажання поділитися набутими знаннями, також беруть активну участь у житті Територіального центру та міських подіях.

Слухачі Університету завжди долучаються до проведення різних заходів: культурних програм, фестивалів, виставок, відвідують концерти, вистави, музеї, екскурсії в зоопарк тощо. Так, для прикладу, хор «Надвечір’я» брав он-лайн участь у Всеукраїнському конкурсі хорового співу «З любов’ю до життя», де посів 2 місце у номінації «Хори» і отримав відзнаку «За найкращий сценічний костюм». Команда «Оптиміст», яка складається зі слухачів факультету «Здоров’я та лікувальна фізкультура» Університету ІІІ віку, брала участь у Всеукраїнському чемпіонаті зі скандинавської ходьби. Перше місце та золоту медаль чемпіонату здобув член команди «Оптиміст» Валентин Карпюк, а Єлизавета Карпюк виборола нашій команді третє місце. Хочеться відзначити працівників апарату, який слугує певним механізмом, що задає ритм нашій установі і з кожним днем дозволяє їй функціонувати ще краще. Наприклад, працівники апарату власними силами прийняли та вивантажили 76,12 тонни вантажів, з яких було сформовано та видано продуктові пакети для осіб, які отримують соціальні послуги в установі. Таким чином на виконання Комплексної міської соціальної програми «Турбота», враховуючи запровадження воєнного стану в країні, у березні надано натуральну допомогу 1220 продуктовими пакетами. Для 500 осіб протягом травня-серпня надані продуктові пакети, які були придбані за рахунок коштів резервного фонду бюджету Рівненської міської ради. Крім того, у червні видано 1225 благодійних продуктових пакетів, отриманих від УХМТ «Обітниця Миру», а в липні – 1616 продуктових пакетів (сіль, горох), отриманих у рамках співпраці з продовольчою місією ООН. Водночас на виконання Комплексної міської соціальної програми «Турбота» до Міжнародного дня людей похилого віку надано натуральну допомогу продуктовими пакетами для 1694 осіб.

Наші працівники допомагали й внутрішньо переміщеним особам, які прибули до Рівненської міської територіальної громади з різних регіонів України, де ведуться бойові дії. Відтак їм видано 6520 продуктових пакетів, закуплених згідно з рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради. А ще 600 благодійних пакетів, які надійшли від міжнародної гуманітарної організації World Central Kitchen.

Дуже важливим у професії працівника соціальної сфери є моральне задоволення від своєї праці й розуміння меж власного потенціалу. Адже соціальний працівник у центрі надії взаємодіє з великою кількістю людей, які не здатні самостійно подолати проблеми. Складно залишатися байдужим у такій ситуації. Саме тому 85% соціальних працівників через значне психологічне навантаження страждають від професійного вигорання. Та кожен з них знає, що навіть незначний позитивний результат від роботи, елементарна вдячність і повага, знову повертають сили і надихають далі допомагати, ділитися своєю життєвою енергією заради благополуччя оточуючих.

Завдяки професіоналізму працівників Терцентру на адресу установи надходять усні та письмові подяки від отримувачів соціальних послуг за роботу, добре і дбайливе ставлення.

У нашому Територіальному центрі немає випадкових людей тому, що соціальний працівник – це не професія, а покликання. Тут треба вміти слухати, мати добре серце і велике бажання допомагати людям. Працівник соціальної сфери – це людина, яка дає віру, надію та впевненість у завтрашньому дні для осіб похилого віку. Це, по суті, янголи-охоронці, які приходять на поміч у найважчі моменти життя. Часом їм доводиться протистояти серйозним викликам. Але вони не втрачають любові та оптимізму та готові ділитися своїм часом навіть у пізню годину і вихідний, дати пораду чи морально підтримати своїх підопічних.

Висловлюємо подяку керівникам культурно-мистецьких закладів міста Рівне (директору і художньому керівнику Рівненського обласного музично-драматичного театру Володимиру Петріву, директору Рівненської обласної філармонії Елеонорі Стеценко, директору Рівненського зоопарку Олегу Павлюку, директору Рівненського міського будинку культури Ользі Стельмах, директору Рівненського міського Палацу культури Анатолію Чугуєвцю, директору Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександру Булизі) за надання громадянам, котрі перебувають на обслуговуванні в установі, можливості безкоштовного відвідування організованих заходів та екскурсій. Для людей поважного віку – це своєрідна арт-терапія та спосіб відпочити, збагатитися духовно, що сприяє покращенню самопочуття.

А напередодні професійного свята у нас сталася ще одна приємна подія. Згідно з рішенням Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Рівненського району на базі Терцентру з 24 жовтня 2022 року розпочав роботу стаціонарний пункт обігріву для надання допомоги населенню у разі виникнення надзвичайних ситуацій.Тож День працівника соціальної сфери – це свято всіх, хто присвятив себе відповідальній та благородній професії. Хочеться побажати вірних рішень і плідної роботи, добрих ідей і розуміння людей, щирої поваги і великої любові, щасливих днів і радісних подій життя.

Лариса СТЕПАНЮК, директор Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Рівне