fbpx

Тенденція, яка рано чи пізно може призвести до занепаду багатоповерхівок

Діліться інформацією з друзями:

Аналіз зростання витрат на управління будинком, до яких додалася обов’язкова дезінфекція під’їздів, наштовхує на думку про неодмінність підвищення в ОСББ розмірів внесків. Це при тому, що зараз третина співвласників взагалі ні за що не платить. А така тенденція рано чи пізно може призвести до занепаду багатоповерхівок.

Щоб не бути голослівною, наведу приклад витрат на управління будинком у дев’ятиповерховому будинку з ліфтом для забезпечення в ньому більш-менш комфортного проживання. Отож:

  1. Технічне обслуговування ліфтів.
  2.  Електропостачання ліфтів.
  3. Електропостачання для освітлення місць загального користування (сходових площадок, підвалів тощо).
  4. Миття (щотижня під’їзди 1-го поверху та ліфти, щомісяця – сходові площадки з дев’ятого по перший поверхи).
  5. Дезінфекція під’їздів першого поверху та ліфтів.
  6. Дезінфекція та дератизація підвального приміщення та горища (підвали потрібно з періодичністю раз на рік обробляти від гризунів та комах).
  7. Прибирання прибудинкової території, вивезення великогабаритного сміття, косіння, прибирання снігу, облаштування клумб, висадка дерев, кущів, квітів).
  8. Поточний ремонт під’їздів, підвалів, встановлення лавочок та інші заходи з благоустрою.
  9. Обслуговування електро-, водо-, теплогосподарства.
  10. Придбання матеріалів на дрібний ремонт електро-, водо-, теплогосподарства
  11. Винагорода керівнику ОСББ та бухгалтеру.


З метою економії багато керівників ОСББ укладає не трудові, а господарські угоди з ФОП, які повинні мати 3-ю групу оподаткування та відповідний КВЕД виду діяльності.

А тепер підрахуємо, скільки треба сплачувати з розрахунку за один квадратний метр квартири, щоб усі ці роботи виконувались.

1. Ліфти. Технічне обслуговування 4-х ліфтів – 6000 грн, електропостачання цих же ліфтів (1,5 тис. кВ) – це ще 2500 тис. грн. Таким чином, ліфти обійдуться в суму 8500 грн, або 1,12 грн з квадратного метра.

2. Освітлення місць загального користування. Враховуючи те, що більшість ОСББ встановила світлодіодне освітлення, споживання електроенергії 4-ма під’їздами складає 70 кВ, що сумарно становить 117,60 грн, або 0,02 грн на квадратний метр.

3. Витрати на миття під’їздів, прибирання прибудинкової території, поточні роботи (вказані вище), що забезпечують навколишню чистоту і порядок – 5000 грн. Дезінфекція під’їздів на період карантину 2000 грн. Дезінфекція та дератизація технічних приміщень (щорічно 3600 грн), щомісячно – 300 грн. Разом складає 0,96 грн з квадратного метра.

4. Найбільш витратною частиною є поточний ремонт під’їздів. За нормами його треба проводити один раз на п’ять років. І хочу зауважити: дійсно, якщо п’ять років не торкатися стін у під’їздах, то стає дуже брудно. Ремонт під’їзду коштує 40-50 тис. грн з матеріалами, а це 0,50 грн з квадратного метра. Крім ремонту під’їзду у будинку, існує безліч витрат на дрібні ремонти: то кран потік, то поріг обвалився, то козирок над під’їздами задерся, то двері до технічних під’їздів поламалися. Якщо до всього ставитися по-господарськи, потрібно передбачити ще гривню, разом витрати на поточний ремонт складуть 1,50 грн з квадратного метра.

5. Обслуговування мереж. У будинку є електромережі, системи холодного та гарячого водопостачання, водовідведення та теплопостачання. ОСББ повинне мати: відповідальну особу за обслуговування електромереж; людину, яка обслуговує ІТП (а вони є в кожному будинку). Крім того, слід передбачити кошти і на аварійні виклики. У місяць, і це дуже скромно, витрати на обслуговування мереж складають 3000 грн, а це 0,40 грн з квадратного метра.

6. Винагорода керівнику. Для будинку із загальною площею 7600 квадратних метрів, а саме такий береться у розрахунку для голови правління, потрібно платити 5000 грн. А оскільки керівник ОСББ має бути лише на трудовій угоді, то + 22% ЄСВ. Також є витрати на ведення бухгалтерського обліку – 2000 грн бухгалтеру по господарській угоді. Отож разом це складає 1,07 грн з квадратного метра.

Підіб’ємо витрати – вартість одного квадратного метра становить 5,07 грн.

Співвласники багатоква­ртирного будинку повинні усвідомлювати, що коли вони платять по 3,5 грн з квадратного метра, то аж ніяк не можуть очікувати робіт на 5,07 з квадратного метра. Отож при збереженні нинішніх розмірів внесків на утримання будинку мабуть не буде ні ремонту під’їздів, ні нових лавочок, ні чогось іншого, чого вимагають співвласники від керівника ОСББ. Бо скажіть, за які кошти він все це має робити?

Галина ПОХИЛЬЧУК, керівник ГО «Рада голів ОСББ міста Рівне»

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»