fbpx

Яка ситуація з перевіркою рівнян на СОVID-19

Діліться інформацією з друзями:

Карантин і тестування, на переконання функціонерів Всесвітньої організації охорони здоров’я, наразі найбільш ефективні засоби боротьби з небезпечною інфекцією – коронавірусом.

«Ми маємо один заклик для всіх країн – тестувати, тестувати і ще раз тестувати. Перевіряйте кожен підозрілий випадок», – з таким закликом виступив генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебрейесус.

Яка ситуація з перевіркою людей на СОVID-19 у Рівному, де можна зробити тести, скільки вони коштують? З цими запитаннями редакція «7 днів» звернулася до начальника міського управління охорони здоров’я Віктора Іськіва.

– Насамперед скажіть, чи забезпечене Рівне необхідною кількістю тестів для виявлення COVID-19?

– Відразу зауважу, що ніяких проблем з цим у місті немає. Область сповна забезпечена ПЛР-тестами. Чому саме цими тестами? Поясню по суті: існує два види тестів на коронавірус – експрес тест (на дослідження береться кров) і тест за допомогою ПЛР (на дослідження береться мазок з носо- та ротоглотки). Перший, швидкий, може зробити будь-який сімейний лікар чи медсестра навіть вдома за 10-15 хвилин. Тестування за допомогою ПЛР проводиться лише у вірусологічних лабораторіях зі спеціальним обладнанням методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція). Виявити інфікованого на коронавірус у перші дні важко: якщо людина захворіла вчора, то сьогодні експрес тест хвороби не покаже. Проте на ранніх стадіях хворобу може показати дослідження методом ПЛР. У Рівному таку діагностику, зокрема, проводять в обласному лабораторному центрі і центрі громадського здоров’я. За добу там можуть здійснити близько 300 досліджень зразків з підозрою на COVID-19.



– Тепер розкажіть, кому і за яких умов роблять тести на коронавірус?

– ПЛР-тестування у нас в першу чергу проводиться всім особам з підозрою на СОVID-19 і тим, які були в контакті з хворими. Тобто, виявляється хвора на короновірус особа, епідеміологи лабораторного центру встановлюють коло контактних людей. Цей список передають нам, на центри первинної медико-санітарної допомоги. Кожен Центр ПМСД має виїзні бригади. Ми вирішили проводити ПЛР-тести усім контактним особам, відомості про яких нам подає санстанція. Крім того, ПЛР-тести проводяться в Центральній міській лікарні людям з підозрою на СОVID-19. Рішення про тестування може прийняти й сімейний лікар, який, запідозривши у пацієнта коронавірус, може викликати виїзну бригаду. Оце ті три випадки, коли ми в обов’язковому порядку робимо тестування.

– ПЛР-тести для пацієнтів безкоштовні чи платні?

– Безкоштовні. Але проводяться безплатні тести лише в трьох випадках, які я вже окреслив.

– А як бути людям, в яких, скажімо, немає явних ознак захворювання на коронавірус, але вони хочуть пройти тестування, аби упевнитися, що здорові?

– В аптеках, як мені повідомили, є швидкі тести (для їх проведення береться кров) десь по 500 гривень. Але охочим пройти тестування все одно треба звернутися до свого сімейного лікаря. Тобто, у людини, наприклад, немає показів для тестування: ні ознак захворювання, ні контактів з хворими на коронавірус. Але буває, що вона думає так: «Поруч на роботі працює колега, в якої захворів якийсь родич, то мушу перевіритися, щоб не доведи, Господи…». Як бути у таких випадках? Звернутися до сімейного лікаря. Він визначить, чи існує потреба для проходження ПЛР-тесту. Якщо такої потреби нема, а людина все ж наполягає на тестуванні, тоді вона може купити швидкий тест в аптеці і під дистанційним контролем сімейного лікаря пройти тестування, оскільки результат потрібно повідомити протягом перших 20 хвилин.

Зрештою, за консультацією до свого сімейного лікаря, як на мене, варто звертатися за наявності будь-яких ознак слабості, поганого самопочуття, відчуття болю. Не треба чекати, коли припече чи скрутить.

Спілкувався Василь ГЕРУС

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»