fbpx

Рівнерада закликала не капітулювати та не продавати чорнозем

Діліться інформацією з друзями:

Аби ухвалити звернення до Президента і Верховної Ради щодо неприпустимості застосування так званої формули Штайнмаєра, зібрались у п’ятницю депутати Рівнеради. На позачерговому сесійному засіданні підтримали також звернення про врегулювання ринку обігу земель сільгосппризначення.

Звернення щодо «формули Штайнмаєра» ініціювали одразу дві фракції міської ради – ВО «Свобода» і «Європейська солідарність». Озвучив його «свободівець» Юрій Осіпчук. Підтримати ініціативу колег вирішила більшість із обраних до міської ради депутатів: 27 із 42. Саме стільки міських обранців проголосувало за запропонований свободівцями текст звернення із правками і доповненнями. До речі, за день до цього позачергова сесія обласної ради, яку скликали з такою ж метою, не відбулася через відсутність кворуму.

У документі, зокрема, йдеться про те, що «анонсовані 1 жовтня 2019 року Президентом України Володимиром Зеленським документи, підписані учасниками тристоронньої контактної групи у Мінську, з реалізації так званої формули Штайнмаєра є неприхованою здачею українських інтересів і початком капітуляції». Тож депутати закликали всі патріотичні сили в парламенті «заблокувати нову редакцію закону України про особливий статус Донбасу та узаконення проведення місцевих виборів на тимчасово окупованих територіях у окремих районах Донецької та Луганської областей, на умовах Росії».

На порядок денний з ініціативи фракції ВО «Батьківщина» було внесено питання щодо ринку земель сільгоспризначення. Поряд з тим, фракція «Європейська солідарність» запропонували свій варіант тексту. Отож, міські обранці підтримали документ, обговоривши та внісши правки і доповнення від представників практично всіх фракцій. Відтак, звернення адресують від імені Рівнеради до Президента, Верховної Ради і Кабміну.

Ключові меседжі цього документа: продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель ще хоча б на два роки, публічне обговорення та ретельна підготовка до впровадження ринку таких земель, виключне право на придбання сільськогосподарських ділянок для українських громадян, заборона продажу землі іноземцям тощо.

Пряма мова

Голова фракції ВО «Батьківщина» у міській раді Галина КУЛЬЧИНСЬКА:
– Я скажу так: є два питання, які не можна вирішити одним помахом руки чи голосами абсолютної більшості Верховної Ради без експертного публічного широкого обговорення. Сьогодні на порядку денному це питання миру і землі, бо вони безпосередньо стосуються національної безпеки й існування держави взагалі.

Ніхто не заперечує того, що потрібен мир. Але на яких умовах і який? Давайте відразу домовлятися, бо потім може бути по-всякому. Аналогічна ситуація з відкриттям ринку сільськогосподарських земель. Чому це важливо? Та тому, що сільськогосподарські землі в Україні становлять 72 відсотки всієї її території. А механізми, які пропонуються в цьому проєкті закону, що винесений на розгляд Верховної Ради, достатньо сумнівні. І моє перше застереження стосується не тільки того, що іноземці можуть отримати у власність велику кількість української сільськогосподарської землі (адже в законопроекті йде мова про те, що землю можуть купувати юридичні особи, а іноземець може бути в числі засновників такої юридичної особи). Найбільші застереження стосуються того, що за цим законом, який пропонується, реальним власником земель України може стати десятка українських олігархічних сімей, прізвища яких усім відомі. Існує багато ризиків, бо запропонований закон надзвичайно сирий.

Знаєте, я насправді дуже пишаюся тим, що депутати міської ради (хоча під час обговорення і вносилися деякі правки) одноголосно прийняли рішення про звернення до центральної влади щодо ринку земель сільгосппризначення. Чому? Бо це звернення не бла-бла-блаківське, зі звичними «догнати», «перегнати», «заборонити», «продовжити». Якщо подивитися на текст цього документа, то можна побачити, що там є чіткі позиції, які потрібно врахувати. Тобто це не якесь віртуальне звернення, мовляв, о-йо-йой, як нам буде погано, якщо завтра запровадять вільний ринок землі. Це, по-перше.
А по-друге, мова йде про те, щоб створити реальні, дієві правила відкриття ринку сільськогосподарських земель. Ми прийняли конкретні застереження: що можна, а чого не можна. Цей закон потребує дуже детального експертного широкого обговорення, щоб ми, не дай Боже, не згадали слова Шевченка. Щоб не ходили по нашій не своїй землі.

Голова фракції «Європейська солідарність» у Рівнераді Богдан ГАПЯК:

– Так, Україні понад усе потрібен мир. Але це не має бути капітуляція, яку передбачає запропонована так звана формула Штайнмаєра. Про які вибори на окупованих територія Донбасу може йти мова, коли там досі стоять війська окупанта? Про які розмежування ми говоримо, коли від фронтової лінії відводять тільки Збройні сили України? Про які благі наміри ворога нам розповідають, коли він далі обстрілює позиції наших хлопців із забороненої мінськими угодами зброї? Де гарантія того, що проведені під дулами сепаратистських автоматів вибори не відкриють нинішнім вбивцям дорогу до влади як місцевої, так і центральної (Верховної Ради)? Врешті-решт, чому агресор диктує нам умови, за яких на Донбасі запанує мир? І взагалі, чи можна після Придністров’я й Абхазії вірити у миротворчі прагнення Росії? У фракції «Європейська солідарність» Рівнеради в цьому глибоко сумніваються, тому ми категорично проти реалізації так званої формули Штайнмаєра.

Наталія НИРКОВА