Рівнеобленерго попереджає ОСББ про розірвання договорів

Діліться корисною інформацією з друзями:

ТОВ «РОЕК», як стало відомо газеті «7 днів», ініціює розірвання договорів з ОСББ міста. Відповідні листи-попередження почали отримувати керівники об’єднань співвласників Рівного. Редакція тижневика поцікавилася у Рівнеобленерго: в чому причина такого «демаршу» і які це матиме наслідки для мешканців ОСББ?

Через борги у березні почнуть відключати світло

У січні цього року, як повідомили у пресслужбі ТОВ «РОЕК», енергопостачальна компанія справді почала надсилати листи балансоутримувачам будинків та житлових комплексів, які систематично порушують умови договору про постачання в частині оплати за спожиті обсяги електричної енергії.

7 днів у ТелеграміСвіжі новини для тих, у кого мало часу

Новини які не потрапили на сайт ми розміщуємо в Телеграмі

ТОВ «РОЕК», як нам пояснили, ініціює розірвання договірних відносин на підставі п.13.5 публічного договору про постачання електричної енергії споживачу універсальних послуг (з ним можна ознайомитися на сайті ТОВ «РОЕК») та умов пп.16 п. 5.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018.

Наразі листи-попередження про розірвання договору про постачання електричної енергії із ТОВ «РОЕК» з 1 березня 2020 року (у разі несплати до цієї дати) були надіслані найбільшим боржникам. Це, зокрема ТзОВ «Рівне Дім Сервіс», борг якого станом на 31 січня перевищував 1 мільйон 400 тисяч гривень. Також серед найбільших боржників – ЖКП «Галицьке» та «Покровське» з боргами 1 073 389,65 грн та 325 245,45 грн відповідно.

Серед ОСББ найбільшим боржником, принаймні на кінець січня, була «Рівненська калина» із заборгованістю у понад 32 тис. грн. Сукупний борг за електропостачання балансоутримувачів багатоповерхівок обласного центру наближається до 4 млн грн. Таких боржників у Рівному більше як 140.

«Варто зауважити, наголосили у пресслужбі ТОВ «РОЕК», що розірвання договору не звільняє боржника від оплати отриманого обсягу електроенергії. Крім того, у разі розірвання договору, згідно із Законом України «Про ринок електричної енергії», споживачі повинні укласти новий – з іншим енергопостачальником, який навряд чи захоче мати договірні відносини з потенційним боржником, або ж із постачальником «останньої надії» (ПОН – ДПЗД «Укрінтеренерго»), що за договором може надавати послугу лише на обмежений період часу – до 90 днів. При цьому споживач має забезпечити 100% розрахунок за отримані послуги з електропостачання. Інакше з ініціативи ПОН воно буде припинене оператором системи розподілу. Йдеться про відключення місць загального користування – сходових клітин, ліфтів тощо».

Разом з тим енергетики нагадують, що несплата за спожиту електроенергію ставить під загрозу закупівлю на ринку необхідного обсягу електроенергії для потреб споживачів Рівненщини, які вчасно і в повному обсязі розраховуються.

«ТОВ «РОЕК» завжди готове до співпраці, розробки механізму реструктуризації, будь-яких інших заходів у межах правового поля держави, аби уникнути розірвання договірних відносин, а надалі – обмеження постачання електроенергії споживачам. Варто додати, що керівники об’єднань співвласників реагують на попередження про розірвання договору – укладають договори про реструктуризацію або сплачують заборгованість.

Саме своєчасна оплата послуг – гарантія надійного та стабільного електропостачання споживачам Рівного та області», – наголошує пресслужба ТОВ «РОЕК».

Якщо облік, то 100-відсотковий

У непоодиноких зверненнях до редакції голови правлінь об’єднань співвласників багатоквартирних будинків висловлюють своє занепокоєння щодо встановлення загальнобудинкових приладів обліку електроенергії. Адже ОСББ, мовляв, повинні будуть передавати в обленерго показники лічильників кожної квартири і загальнобудинкового. А відтак за наявності різниці об’єднання змушене буде доплачувати.

Редакція попросила прокоментувати цю ситуацію енергетиків. І ось яку відповідь отримали:

«Як відомо, споживання електричної енергії у багатоквартирних будинках відбувається не лише у кожній окремій квартирі, а й у місцях загального користування. Для визначення фактичного споживання електричної енергії у під’їздах, підсобних приміщеннях багатоповерхівки, під час користування ліфтом і необхідне встановлення загальнобудинкового приладу обліку.



Оскільки згідно з Правилами роздрібного ринку електроенергії (ПРРЕЕ), ухваленими НКРЕКП 14.03.2018 ( п. 2.2.5.), за стан внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного будинку (від вводу в будинок до відхідних клем вузла вимірювання побутового споживача) відповідає власник (балансоутримувач) цих мереж. У згаданому випадку йдеться про ОСББ, які з ПрАТ «Рівнеобленерго» укладають договори про розподіл електричної енергії.

У п. 2.5.6. ПРРЕЕ йдеться: «У разі використання електричних мереж основного споживача для електрозабезпечення електро­установок декількох суб’єктів господарювання величина витрат на утримання цих електричних мереж розподіляється пропорційно обсягам електричної енергії, що надійшла в мережі відповідних суб’єктів господарювання, та обсягу електричної енергії, спожитої основним споживачем, відповідно до фактичного балансу за розрахунковий період, що минув».

Крім того, згідно з типовим договором та п. 5.5.5. пп. 20-23 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов’язаний: не допускати безоблікового користування електричною енергією, розраховувати та складати баланс електричної енергії (саме про це йдеться у запитанні від ОСББ), а у разі виникнення різниці між обсягами електричної енергії, розподіленими на межі основного споживача (ОСББ) та його субспоживачів (мешканці), терміново виконати організаційні та технічні заходи щодо усунення її виникнення.

Про складання балансу наголошується й у Кодексі комерційного обліку, затвердженого НКРЕКП 14.03.2018, зокрема у розділі V п. 6.16.: «У разі якщо до технологічних електричних мереж основного споживача приєднані електро­установки інших споживачів, власників мереж тощо, розрахунковий облік має бути організований основним споживачем таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків відповідно до тарифної схеми споживання електричної енергії».

Отже, вимога ПрАТ «Рівнеобленерго» про неможливість безоблікового споживання та складання балансу електричної енергії ґрунтується на низці нормативно-правових документів, ухвалених з метою уникнення використання необлікованої електричної енергії та можливості балансоутримувачів сплачувати виключно за фактично спожиту електричну енергію».

Підготував Василь ГЕРУС

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»