Впровадження енергоефективних заходів чи проведення капітальних ремонтів потребує великих коштів. Тому пошук джерел фінансування є одним з найперших завдань, що постають перед ОСББ. У пригоді тут може стати Револьверний фонд, який є сучасним інструментом альтернативного фінансування об’єднань співвласників, що вже активно використовується в Україні.
Ми маємо приклади функціонування таких фондів у Луцьку, Вознесенську, Новій Каховці, Нетішині та Коростені. І хоча історія їхнього походження і діяльності в цих містах різна, результат в усіх один – дуже позитивний.
Револьверний фонд дозволяє отримати гроші на різні проекти. При цьому, на відміну від фінансування з місцевих чи державних бюджетів, їхнє використання не обмежується одним фінансовим роком і не потребує написання програми фінансування. Крім того, Револьверний фонд передбачає поворотне надання коштів на реалізацію певних проектів. Кошти надаються на певний час, а після повернення використовуються повторно. Таким чином досягається висока ефективність використання грошей.
Досвід діяльності револьверних фондів в Україні показує, що це зручний інструмент фінансування енергоефективних заходів, особливо, якщо вдається повертати кошти за рахунок досягнутої економії. Крім усього, він зменшує фінансове навантаження на місцевий бюджет і пришвидшує реалізацію заходів, а також дає змогу ефективно використовувати заощадження від втілення енергоефективних проектів.
Основними зацікавленими фінансовими донорами фонду є: органи місцевого самоврядування, міжнародні фінансові інституції, потенційні користувачі послуг фонду (ОСББ), приватні інвестори (мають на меті збільшення продажу власних товарів та послуг), що дають (жертвують) кошти на стартовий капітал. Розпорядником фонду, який організовує процес видачі та повернення коштів, є громадські організації, комунальні підприємства (окремо створені або існуючі), орган місцевого самоврядування, окремо створена юридична особа.
Зважаючи на надто високу банківську кредитну ставку, для українського міста актуальне створення Револьверного фонду, який фінансував би заходи з коротким терміном окупності.
Ігор ХАНЕНКО