fbpx

Разом із світом: коли будуть грудневі свята, якщо відзначати їх за західним стилем

Діліться інформацією з друзями:

Українська православна церква дозволила вірянам цьогоріч святкувати Різдво за григоріанським календарем (західним стилем). Тобто 25 грудня, а не 7 січня. За це рішення має висловитися настоятель храму та прихожани.

Відповідне рішення ухвалив Священний Синод УПЦ 18 жовтня цього року.

Рішення ухвалено зважаючи на «численні запити та враховуючи дискусію, яка протягом багатьох років точиться в Церкві та в суспільстві; передбачаючи, зокрема через обставини війни, загострення у публічному просторі календарних суперечок; з метою вивчення реальної церковної потреби в здійсненні у близькому часі календарних змін».

Нагадаємо, розділення християнських традицій за календарями відбулося у 1582 році, коли Папа Римський Григорій ХІІІ запровадив оновлений календар (григоріанський) — тоді одразу після 4 жовтня наступило 15. Це було потрібно, тому що старий юліанський календар не відповідав швидкості руху Землі навколо сонця — відповідно, Різдво почало зміщуватися до весни, а Великдень — до літа.

Відповідно до різниці між григоріанським та юліанським календарями, яка складає 13 днів, зимові свята у грудні за західним стилем відзначають:

  • 6 грудня — День Святого Миколая (зараз — 19 грудня);
  • 24 грудня — Святвечір (зараз 6 січня);
  • 25 грудня — Різдво Христове (зараз 7 січня);
  • 31 грудня — Новий рік (Маланки);
  • 6 січня — Водохреща (зараз 19 січня).

Колядують у Святвечір та на Різдво 6−7 січня за старим календарем, відповідно 24−45 грудня — за новим. Щедрівки співають на Старий Новий рік, що приходиться на 13 січня, тож за григоріанським календарем їх потрібно готувати на 31 грудня.