Півтора десятка ОСББ Рівного беруть участь у державній програмі «Енергодім»

Діліться корисною інформацією з друзями:

З початком опалювального сезону у Рівному для мешканців багатоквартирних будинків гостро постало питання «подорожчання» централізованого опалення.

І хоч ціну поки що залишили на рівні минулого року, однак реальність є такою, що підвищення тарифів рано чи пізно все одно станеться. Постає питання: чи є реальна можливість мінімізувати витрати на обігрів своїх домівок?

Можливість така є. Навіть дві. Одна – це коли за вас частково заплатить хтось інший. Для прикладу, держава чи місто. Інша – це провести термомодернізацію свого будинку. Іншими словами, вкласти власні кошти в утеплення та оновлення систем, щоб у майбутньому заощаджувати на опалені. Як кажуть, одні дають рибу, а інші – вудку, щоб її ловити. Зупинимося на другому. Тобто на вудці або на термомодернізації будинку.

То що ж таке термомодернізація і «з чим її їдять»? Це комплекс енергоефективних заходів від проведення енергоаудиту, встановлення енергоефективного та регулюючого обладнання до утеплення зовнішніх стін. А допомагає провадити ці заходи співвласникам багатоквартирних будинків державний фонд енергоефективності за програмою «Енергодім». Фонд надає підтримку ОСББ для впровадження енерго­ефективних заходів шляхом надання грантів (коштів).

На сьогодні лише 15 міських ОСББ беруть участь у державній програмі «Енергодім». Одне з них – ОСББ

«Р. Шухевича, 4». Це дев’ятиповерховий панельний будинок 1985 року побудови на чотири під’їзди. ОСББ в цьому будинку було створене у 2018 році. Будинок був тоді, як і більшість будинків, якими керували «професіонали» – тобто у жахливому стані. Після проведених тут капітальних ремонтів, а саме даху і комунікацій, постало питання що робити і куди далі рухатись. Враховуючи те, що об’єми фінансування місцевої муніципальної програми зменшились, а кількість бажаючих взяти в ній участь збільшилась, громада будинку зацікавилася державною програмою «Енергодім». Після досконалого вивчення умов участі, безкінечної кількості консультацій з представником Фонду Михайлом Лук’яником та фахівцями ГО «Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини», правління будинку почало роботу з мешканцями у будинку на предмет участі в програмі.

Не скажемо, що це було легко. Багато хто досі живе минулим. Дехто вірить у міфи. А є й такі, хто вважає, що їх це не стосується і «пронесе». Але, дякуючи активній і наполегливій роботі правління ОСББ, таки вдалося переконати більшість мешканців у необхідності взяти участь у програмі «Енергодім» від державного фонду енергоефективності.

Дві третини співвласників будинку ОСББ «Р. Шухевича, 4» прийняло позитивне рішення про участь і зобов’язало голову подати заявку на участь у програмі «Енергодім». При подачі заявки виникли зауваження до документів зі сторони фонду, тому ОСББ залучило проєктного менеджера. Це пришвидшило подачу заявки і дало шанс ОСББ буквально «вскочити в останній вагон». Об’єднання увійшло до числа 500 ОСББ в Україні, які мають пільгові умови відшкодування від Фонду. На даний момент ОСББ провело енергоаудит будинку. Спираючись на його результати, виготовило проєктно-кошторисну документацію.

Енергоаудит (а це є обов’язковий крок до участі в «Енергодомі») з’ясував, що у будинку великі втрати тепла саме через стіни і горище, неефективно працює система опалення. Тож, згідно з проєктом, ОСББ реалізує такі заходи: заміну теплоізоляції систем внутрішнього теплопостачання в неопалювальних приміщеннях; гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних (балансувальних) клапанів; комплекс робіт із теплоізоляції та влаштування зовнішніх стін; заміну віконних та балконних дверних блоків у приміщеннях загального користування будівлі; заміну вікон та балконних дверей у квартирах, утеплення і скління наявних балконів і лоджій; встановлення та модернізацію індивідуального теплового пункту (ІТП); комплекс робіт із теплоізоляції та влаштування опалювальних та неопалювальних горищ; заміну зовнішніх дверей та облаштування тамбурів зовнішнього входу; комплекс робіт із модернізації та облаштування системи освітлення у приміщеннях (місцях) загального користування.

Крім того, нині Фондом відшкодовано ОСББ 70% вартості проведеного енерго­аудиту і виготовлення ПКД. Зараз ведуться перемовини з банком щодо залучення кредитних коштів для початку робіт з термомодернізації. ОСББ планує почати роботи у цьому році з встановлення віконних систем, а всі інші роботи завершити до травня 2022 року.

За результатами проведених заходів економія будинку має скласти від 30% до 50% вартості. Після завершення робіт із термомодернізації ОСББ «Р. Шухевича, 4» отримає відшкодування понесених витрат у розмірі 80%. Так, я не помиляюсь. Саме 80%. З них 70% (пільгових) відшкодує державний фонд енергоефективності за програмою «Енергодім», ще 10% – Рівненська міська рада за програмою «Енергодім-Рівне». Тоді мешканці не будуть сильно переживати за підняття тарифу на опалення, а будуть проживати в своє задоволення в гарному економному будинку.

Ігор ХАНЕНКО, голова ОСББ «Р. Шухевича, 4»