fbpx

На Рівненщині статистика захворюваності на коронавірус необ’єктивна

Діліться інформацією з друзями:

Аби зробити ПЛР-тест  жителі Полицької та Антонівської громад, що на Рівненщині змушені їздити за кількадесят кілометрів громадським транспортом, повідомляє Суспільне.

Це пов’язано із відсутністю у сільських амбулаторіях експрес-тестів. Платити за дорогу до лабораторії та чекати результатів готові не всі, тому статистика захворюваності на коронавірус, за словами місцевих сімейних лікарів – необ’єктивна.

Натомість у сусідній Сарненській тергромаді усі лабораторні дослідження роблять на місці. 

Досвід Полицької громади

У червні 2021 року в Полицькій громаді створили власний центр первинної меддопомоги. За словами заступниці сільського голови Руслани Лесько, через затримки з ліцензуванням лабораторії тутешніх хворих із ознаками респіраторних інфекцій досі скеровують на тестування до сусідніх Рафалівки чи Володимирця. Це від семи до тридцяти кілометрів шляху. За день до місцевої амбулаторії звертаються до 50 жителів, каже її завідувачка Наталія Коробчук.

“Ковідних хворих багато, пневмонії важкі. Навантаження більше на даний момент. Ми працюємо і в робочий, і позаробочий час, і вночі телефон не вимикається. У вихідні ви не уявляєте, скільки дзвінків – не встигаєш відповідати”, – розповідає жінка.

Досвід Антонівської громади

Медики Великоцепцевицької амбулаторії Антонівської територіальної громади своїх пацієнтів на лабораторне дослідження також змушені відправляти до Володимирця. Це також майже тридцять кілометрів.

“Люди доїжджають маршрутками і машинами, хтось має змогу, хтось і ні. Тому багато пацієнтів не підтверджених, які не мають змоги приїхати в район. Немає результату, немає підтвердженого діагнозу – я не можу посадити їх на самоізоляцію. Бо вони кажуть: у нас нема коронавірусу і ми вдома сидіти не будемо. Ходять і заражають інших людей”, – розповідає сімейна лікарка Великоцепцевицької амбулаторії Тетяна Ярута.

На прийом та зробити щеплення у Великі Цепцевичі їдуть і пацієнти з навколишніх сіл, які належать до інших громад. Медики, каже Тетяна Ярута, нікому не відмовляють і ведуть прийом без попереднього запису та консультують телефоном.

“Дайте нам, будь ласка, швидкі тести. Доплатіть за працю, яку ми зараз виконуємо і цього було б достатньо. Доплатити не тільки лікарям, а і медсестрам”, – каже лікарка.

У громаді є фінансові труднощі, стверджує начальниця фінансового відділу Антонівської громади Ірина Охримчук.

“Чим можемо, тим і забезпечуємо і фінансуємо свої заклади. Надаємо субвенції на придбання антисептичних засобів, засобів індивідуального захисту. Також є автомобіль сімейної медицини, на який ми теж виділяємо кошти”, – каже пані Ірина.

Досвід Сарненської громади

В амбулаторії села Кричильськ Сарненської громади, що за 15 кілометрів від Антонівки, таких проблем немає. Швидкі тести на ковід та загальні аналізи крові і сечі за направленням сімейних лікарів тут виконує лаборант на місці. А розхідні матеріали завчасно замовляють у Сарненському центрі первинної меддопомоги.

“Ми стараємося, щоб у нас вони не кінчалися. Наперед замовити, щоб при потребі вони завжди в нас були в наявності”, – пояснює фельдшер-лаборант Кричильської амбулаторії Віктор Дудар.

Джерело: Суспільне