fbpx

Навіс став нерухомістю, власник просить землю (ВІДЕО)

Діліться інформацією з друзями:

Як зробити бізнес на порожньому місці? Рецепт нескладний: називаєте стару бетонну огорожу та навіс над нею нерухомістю, оформлюєте землю під навісом як власник тієї нерухомості та ставите на тій діляночці якусь кафешечку чи крамничку. Якщо сюди ще додати зручне місце розташування вашої «нерухомості», то й вигода буде чимала.

«Дайте нам землю – будемо працювати»

Як повідомив нашим журналістам міський голова Рівного Володимир Хомко, 4 січня 2020 року до нього звернулася із заявою рівненська фірма ТОВ «Трейд системи» (директор Микола Братащук) із проханням продати землю під її нерухомістю у самому центрі Рівного. Йдеться про ділянку площею 48 квадратних метрів на майдані Незалежності, 3. Це невеликий прохід між першою аптекою та девʼятиповерхівкою (на її цокольному поверсі нині розміщується магазин з шубами, а раніше було відділення Ощадбанку). Колись там був прохід до під’їзду житлового будинку, зараз – фігурна огорожа та навіс.

Право власності саме на цей навіс і стало приводом для звернення з проханням виділити землю. Її просили, бо хочуть спорудити там кафе (за задумом заявників воно з’явиться після реконструкції навісу).

З міськвиконкому нам передали окремі документи, подані заявником, зокрема заяву (з контактними даними) та витяг з Держреєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. В останньому документі вказано, що право власності на навіс загальною площею 28,8 кв. м зареєстрував державний реєстратор з виконкому Мирогощанської сільради Дубенського району. За документами навіс був переданий названій фірмі товариством «Рівнефармація» за рішенням загальних зборів ще в січні 2019 року.

Ми спробували розібратися в ситуації та отримали коментарі компетентних осіб.

Зокрема, розповідаючи про цей випадок, міський голова Володимир Хомко сказав:

– По-перше, нерухомість має певне визначення: якщо я поставлю крісло і назву його нерухомістю, то від цього воно таким не стане. Так само й навіс не може вважатися нерухомістю. Очевидно, що заявник – це фіктивна особа, а за цим стоїть хтось впливовий і не дурний. Тому цій справі потрібен розголос, щоб не було ніякого шансу отримати ту земельну ділянку. Більше того, ми звернемося до правоохоронних органів, щоб з’ясувати: яким чином Мирогощанська селищна рада це оформила, чому це було зроблено, і для чого той реєстратор це оформив. Звернемося до суду. Сподіваюся, що з цього приводу буде порушена кримінальна справа, бо такий випадок трапляється уже не вперше. Їздять по селах, домовляються з безвідповідальними реєстраторами, які йдуть на ризик. Вочевидь, є бажання заволодіти цим шматком землі. Зробимо все, щоб цього не сталося. У нас був такий прецедент на вулиці Кн. Романа. Витратили купу часу, але знесли (незаконну споруду, – прим. ред.). Був ще гірший прецедент на вулиці Макарова. Ми 4 роки судилися, але таки знесли. Всі повинні зрозуміти, що це марна трата часу і коштів. Бо все завершиться нічим.

«Ой, чий то навіс стоїть…»

Між тим у ТзОВ «Рівнефармація» повідомили, що нічого про названий навіс не знають, адже він не їхній і ніколи їхнім не був.

– На ваше прохання ми підняли усі документи і нічого не знайшли, – пояснив заступник директора «Рівнефармації» Олександр Василейко. – Навіс не наш і ніколи нашим не був. Тому й документів на нього не маємо. Ми дійсно орендуємо землю біля першої аптеки, але рівно до тієї межі, де є сходинки перед входом у аптеку. Далі – міська земля. Навіс над сходинками – наш, а той, про який ви говорите, – ні. Кому він належить, не знаю.

Центральний дебют

Ми спробували зв’язатися з представниками ТОВ «Трейд системи», щоб уточнити всі деталі цієї справи, так би мовити «з першоджерела». Один із телефонів, вказаних у заяві, поданій у міськвиконком, не відповідав. За іншим номером з нами поспілкувався Володимир Скиданчук, котрий назвався юристом товариства «Трейд системи». Він розповів, що товариство свого часу придбало навіс у Рівнефармації.

– По землі під навісом документів раніше ніяких не було, це землі запасу, вільні від користування, – уточнив Володимир Скиданчук. – Ми свого часу викупили нерухоме майно в Рівнефармації. Тільки навіс, тобто його частину, бо решта – їхня власність. Оформили це так, що вони зайшли в нашу фірму і внесли його як частину статутного капіталу, а потім вийшли з певною сумою коштів.

Про те, що планують робити у разі отримання землі, юрист повідомив таке:

– Ділянка справді невеличка. На тій площі, буде невеличка кав’ярня, але за законом вона називатиметься кафе.

Про вибір реєстратора, який оформив нерухомість, пан Володимир повідомив, що їхня компанія й раніше з ним співпрацювала, тому й цього разу до нього звернулася.

А про актуальну діяльність ТОВ «Трейд системи» розповів так:

– Нині компанія майже нічим не займається. Раніше у власників були плани на торгівлю, але вони змінилися. Йшлося про гуртову та роздрібну торгівлю, все робилося через склади. Спочатку фірма була зареєстрована у Хмельницьку, а потім перереєструвалася в Рівному. Це перший проект тут. Хочуть спробувати зробити кав’ярню. Є ще в оренді склади.

Чому для свого бізнес-дебюту в Рівному компанія вирішили обрати саме такий варіант, сказати складно. Так само, як і прогнозувати успішність цього бізнес-проекту. Та ми й не хочемо робити припущення чи давати якісь оцінки. Сподіваємося, що наші читачі зроблять власні висновки про описану ситуацію.

КОМЕНТАР

Олена Шендера, адвокат:

  • Почнемо з головного: до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також обʼєкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Так встановлено статтею 181 Цивільного кодексу України. Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» мала архітектурна форма – це елемент декоративного чи іншого оснащення обʼєкта благоустрою. Обʼєктом благоустрою, в свою чергу, виступають території населеного пункту: території загального користування (парки, вулиці, майдани, пляжі тощо), прибудинкові території, території будівель та споруд інженерного захисту територій, території підприємств, установ, організацій. До малих архітектурних форм, зокрема, належать: альтанки, павільйони, навіси; вуличні меблі (лавки, лави, столи); огорожі, ворота, ґрати; декоративна та ігрова скульптура; сходи, балюстради та інші елементи благоустрою, визначені законодавством. Фігурна огорожа та навіс, зареєстровані як нерухоме майно ТОВ «Трейд системи», – є тимчасовими спорудами і реєстрації як самостійний об’єкт нерухомого майна не підлягає. Оскільки така реєстрація вже відбулася, то необхідно звертатися до суду та скасовувати її в судовому порядку.

Тему досліджувала Наталія НИРКОВА

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»