fbpx

Голова Рівненського ОСББ розповів про особливості участі в програмі “Енергодім”

Діліться інформацією з друзями:

Програми підтримки ОСББ – це гарна можливість для модернізації будинку. Співвласники отримують частину фінансування на вирішення проблем власного житла. Варто зауважити, що нова державна програма «Енергодім» компенсує більшу частину вартості проєкту. Тож і не дивно, що чимало Рівненських ОСББ вирішили скористатися таким шансом. Однак не завжди все йде легко і часто. На заваді оновленню стають не бюрократичні процедури чи відсутність власних коштів, а окремі мешканці. Про свій досвід участі в програмі «Енергодім» розповів голова ОСББ «Гагаріна, 1» Володимир ЛАЗАРЧУК.

– Ми почали розмову про можливості участі і переваги такої програми з мешканцями ще в липні минулого року. На сьогодні проєкт вже частково втілений. Мушу зауважити, що найскладнішим для мене особисто став процес збору підписів «за» участь в «Енергодомі». Оскільки це важливе рішення для кожного мешканця, яке повинно бути обдуманим і зваженим. Справа в тому, що в цьому будинку є затяті противники будь-яких змін та ініціатив запропонованих мною, вони скрізь бачать негатив та «теорії змов»: «Фонд грошей не дасть», «Утеплять неправильно», «Нащо нам взагалі це треба, будинок тридцять років так простояв і ще стільки простоїть», розказують легенди про те, як хтось  утеплив будинок  і то не допомогло. Вони шукають найменшу зачіпку, щоб збурити людей проти змін. Складається відчуття, що люди бояться змін і не бачать, що кожного дня з’являються нові технології, які здатні покращити якість життя. Більше того спрацьовує фактор: «хтось десь комусь щось сказав, а недочув і передав, а що забув те, дофантазував». Сумно, що люди не хочуть розбиратися, цікавитися, звертатися до першоджерел, а краще збиратимуть плітки і віритимуть «диванним експертам».

Були й такі, котрі ставили підпис «проти», а потім при всіх запевняли: «Та я ж за утеплення». Спочатку погоджувалися на проєкт із заміни вікна, а от щодо утеплення вони проти. Пояснюєш, що то комплексна робота. Але люди десь щось почули і роблять собі висновки.

Радує те, що зрештою більшість, а саме 2/3 мешканців схвалили проєкт. Зрозуміли, що це надзвичайно вигідно – оновити та модернізувати будинок, коли більшу частину вартості проєкту (майже 70%) компенсує держава. Більшість людей підтримує і радіє таким позитивним змінам.

Є звісно й критика. Але одна справа, коли людина має якісь сумніви і намагається розібратися. Запитує, просить документи. Вивчає і більше не має заперечень. А є такі, хто каже: «Нащо воно нам? В нас і так було тепло і недорого». Справа в тому, що з п’яти під’їздів 3 мали свої ІТП, встановлені в попередні роки. У інших двох не було. Тож там людям бувало й холодно, зате платіжки були солідні. Один чоловік оприлюднив свої платежі за опалювальний сезон 2019-20 років: за трикімнатну квартиру заплатили майже 10 тисяч гривень, тоді як в утеплених будинках ця цифра була удвічі меншою.

Є люди, які казали, що буде важко матеріально сплачувати за проєкт. Ми разом сідали і рахували і шукали варіанти, яким чином можна розтермінувати на декілька років ті платежі.

– Чому такою була реакція в людей? Хіба це перший досвід участі в програмах підтримки ОСББ?

– Ні, не перший. Свого часу оновили та утеплили мережі, поміняли вікна в під’їздах, капітально ремонтували ліфти. Брали участь у «муніципалці», користувалися «теплими кредитами». Своїми силами зробили ремонти в під’їздах. Але такі противники змін – це явище незмінне. Люди просто завжди проти і нікому не вірять. Думають, що всі довкола прагнуть їх обдурити. І навіть коли вже все з’ясовано, тисячу разів обговорено і узгоджено знаходиться «проблема». Так у нас було з кольором фасаду.

– Які саме роботи втілюються у цьому будинку?

– Як я вже згадав, у двох під’їздах встановили суперсучасне ІТП. На всіх стояках – балансири. Щоб на різних поверхах було однаково тепло. Звісно ж – утеплення фасадів. І ще багато мешканців вирішили скористатися можливостями цієї програми і поміняти свої вікна на сучасні енергоощадні. Адже 70% їхньої вартості оплачує, як і всю програму, державний фонд енергоефективності. Ми набрали вікон майже на 700 тисяч гривень. На жаль, коли дійшло до практичної реалізації цієї частини проєкту, прийшли інші мешканці, які теж вирішили поставити нові вікна. Однак це вже стало нереально, адже була створена і затверджена проєктно-кошторисна документація і на фінальній стадії змінити її стало неможливо.

Тож той, хто замінив вікна цього року, отримав подвійну вигоду: знижку від фонду і стару ціну.

– Що вже зроблено і коли фінішує проєкт?

–Вікна людям уже замінили, зробили відкоси. Утеплення розпочали в кінці вересня. Підрядник спочатку взявся за північну сторону. Поки погода дозволяє, робітники прагнуть виконати максимум. Далі буде утеплюватися автомобільна арка. Доведеться тут на кілька днів перекрити рух автомобілів, які заїжджають та виїздять із двору. Ймовірно, частину робіт доведеться перенести на наступний рік.

Хочу наголосити, що кошти, які витрачені на цей проєкт, це не про красу будинку. Це енергоефективний захід, який дозволить заощаджувати в майбутньому. За попередніми розрахунками за 5 років термомодернізація повністю окупиться. Тобто вже на 6-й рік мешканці почнуть отримувати бонуси.

– Тож у будинку більше не буде значних проблем?

– Залишається ще одна, досить суттєва проблема – сміттєпроводи. Є голосування учасників ОСББ про їхнє закриття. Однак втілити цю ідею поки не вдалося. Адже біля будинку немає правильного місця для сміттєвих контейнерів. Двір будинку – лише проїзна частина шириною 3-4 метри. Далі – приватний сектор, вулиця Глибока, закинуте будівництво, трансформаторна підстанція, теплопункт. Тобто просто немає ділянки, яка відповідала б існуючим санітарним нормам і була придатною для встановлення сміттєвих баків. Ми вже не раз писали в УЖКГ. Там готові нам допомагати, але все впирається в землю. Сподіваюся, що це питання вирішимо якщо не цього, то наступного року.

Розпитувала Наталія НИРКОВА