fbpx

Якість освіти – у полі уваги служби якості освіти

Діліться інформацією з друзями:

Державна служба якості освіти в Україні створена відповідно до положення уряду наприкінці 2017 року, а 5 липня цього року на Рівненщині зареєстрували її обласне управління.

Працюватиме цей структурний підрозділ за адресою: м. Рівне, вул. Чорновола, 74, у приміщенні Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Очолив управління Державної служби якості в Рівненській області Святослав Судорук. Функції та повноваження новоствореного управління з’ясовувала редакція газети «7 днів».

Згідно з новим Законом «Про освіту» контроль, який раніше здійснювали відділи освіти, тепер проводитиме Державна служба якості освіти. При цьому законодавство передбачає два рівні системи контролю за освітнім процесом: внутрішній, який забезпечує на рівні закладу керівник, і зовнішній – у компетенції новоствореної державної служби.

Контроль за освітнім процесом буде проводитися відповідно до положення про порядок проведення планового інституційного аудиту закладів освіти. Ним передбачена обов’язкова перевірка кожного освітнього закладу не рідше ніж раз у десять років. Комісія експертів вивчатиме і даватиме оцінку рівню організації освітньої та управлінської діяльності закладу. Служба буде контролювати ситуацію щодо дотриманням законодавства в галузі освіти як закладами освіти, так і органами управління освіти та органами місцевого самоврядування.

Служба розробить графік, перспективний план з розрахунку на десять років, який щорічно буде конкретизувати у річному плані роботи. Кожен заклад буде проходити інституційний аудит відповідно до цього плану.

– Також маємо можливість проводити позаплановий аудит за зверненням керівника закладу, його засновника чи педагогічної ради. Але це не та перевірка, яка була раніше. Це об’єктивне незалежне вивчення ситуації. Сподіваюся, що заклади освіти будуть зацікавлені у проведенні такого аудиту. Адже він визначить як позитивні, так і проблемні моменти. А ще експерти підготують рекомендації, щоб допомогти покращити ситуацію. При цьому послуги служби для навчального закладу будуть безкоштовними,– пояснює Святослав Сидорук.

Ініціювати проведення позапланового аудиту зможуть також батьки чи окремі особи. Для цього вони мають звернутися до керівника закладу чи педагогічної ради. Бо для аудиту проведення мають бути вагомі підстави. Але така перевірка не може проводитися частіше ніж через два роки і не раніше ніж за рік після планового аудиту.

Під час проведення аудиту експерти оцінять освітнє середовище: наскільки учням комфортно навчатись у школі, чи безпечні умови, чи відповідають вимогам кабінети, їдальня, спортивний комплекс тощо. Проаналізують як результативність системи оцінювання, роботу педагогічного колективу щодо використання новітніх, технологій, можливостей вдосконалюватися та реалізувати свої знання, так і якість управлінських процесів.

За результатами проведення аудиту в разі виявлення недоліків складатимуть акт, який нададуть засновнику, а також встановлять терміни їхнього усунення. Висновок і рекомендації щодо аудиту будуть розміщувати на сайті закладу і служби, яка проводила аудит. Тож засновник має бути зацікавлений у тому, аби якомога швидше виправити ситуацію.

Окрім інституційного аудиту служба надаватиме рекомендації щодо створення внутрішньої системи якості освіти на рівні шкіл, братиме участь у сертифікації освітян. Уже 38 вчителів Нової української школи зареєструвалися для цього у службі.

Відомо, що її повноваження поширюються на всю область. А от у районах і містах структурних підрозділів створювати не будуть.

Оксана ПИЦЬКА