fbpx

Замінити м’ясо може не тільки квасоля

Діліться інформацією з друзями:

Замінити м’ясо в раціоні можна як квасолею, так і лободою.

Якщо проблеми зі стопами і п’ятами, ходіть босоніж по росі і робіть сольові ванночки. Помагає також мазь: 3 ст. ложки оцтової кислоти, мелений лавровий лист і смалець.

Яке диво – калина! Моя бабка вважала її найкращими ліками і найсмачнішими ласощами. Любила пісню співати «Ой, не сама’м, не сама калинку ламала. Ламав її мій миленький, я лем пригинала…» Ось найпростіший і найкращий її рецепт із калини. Дві столові ложки подрібнених квіток, листя, гілочок, ягід залити двома склянками окропу, закутати і три години настоювати. Потім процідити. Пити по пів склянки 4 рази на день.

Допомагає навіть при ракові. Крім усього, від цього калинового чаю в жінок довго залишатимуться дівочими груди.

Настій калини дають хворим, у яких фурункули, екзема, різні висипи на шкірі. Дівчатам добре змащувати соком ягід обличчя, витримувати 20 хвилин, а потім умитися холодною водою.

Диво-ягода – смородина.

Чорна – для вітамінів, червона – для крові, біла – для нирок. Щодень споживаючи їх, за місяць можна для організму стільки доброго набути, скільки за рік ніякими ліками не зробиш. Без смородини важко зростити здорову і міцну дитину, сильною – просто неможливо. Це як природні дріжджі для її розвитку і росту. Кілька ложок смородини на день – і дитина матиме й апетит, і добрий сон, і гарний настрій. І рости буде на очах. Смородиною виводять з організму все отруйне, гниле, мертве. Смородина – ягода давніх мудреців.

Винограду треба наїстися на цілий рік наперед, споживаючи восени щодня по два грона. Коли чавите його на сік або вино, жменьку ягід треба кинути на землю, щоб набралися «солі землі».

Виноград трохи подібний до жіночого молока. Може тому так швидко ростуть діти, які їдять його вдосталь. Якщо виноград не доступний, можна зладувати виноградний квас. Цей напій не тільки дуже смачний, але й зцілює шлунок, печінку, підшлункову залозу, нирки, виводить зайві солі, нормалізує тиск.

Перекрутити на м’ясорубці листя винограду – півлітрову банку. Покласти його в трилітрову банку, залити перекип’яченою теплою (не холодною і не гарячою) водою, додати склянку цукру, розмішати, закрити кришкою і поставити у теплому місці. За добу кришка «вистрелить». Тоді накрити банку пеленкою. Щодоби помішувати паличкою за годинниковою стрілкою, збагачуючи квас киснем. На четверту добу квас процідити, розлити у скляний посуд. Можна додати родзинки.

Якщо не знайдеться листя винограду, то квас (за тим же рецептом) можна зробити з листя ожини, смородини, малини.

Цілющі ласощі з айви. Розрізати плоди на половинки, видовбати серцевину, влити туди меду. Айву кладіть на деко догори надрізом і заливайте мед червоним вином. Далі плоди треба тримати в духовці добру годину. Коли айва запечеться, то вино буде густим і зеленим. Ця страва добре очищує організм, зміцнює серце й судини, підтримує печінку і підшлункову залозу. І смачніша за шкідливі цукерки.

Пітливість ніг. 100 г трави хвощу залити 0,5 л горілки, настоювати два тижні в теплому місці. Натирати стопи після миття.

Туди, де вас люблять – ходіть нечасто. Туди, де вас ненавидять, ніколи…

Смітинка впала в око. Наберіть у чисті долоні теплої води і, опустивши голову, притуліться розплющеним оком до води, покліпайте.

Терпнуть руки, холодні стопи навіть у теплу пору – ознака забитих судин.

Петрушка замінить цитрину.

Кору дерев збирають ранньою весною. Коріння – восени, їх викопують вилами і ретельно полощуть у струмку. Квіти – на початку цвітіння. Листя – коли молоде й соковите. Насіння – у хмарні дні. Трави слід зрізати ножицями. І не гоже їх збирати в ровах і на узбіччях.

Статеву кволість підсилить морквяний сік. Це направду молодильний напій.

Уникайте ран, переломів та опіків – вони підточують життя.

Мирослав ДОЧИНЕЦЬ Із книги «Вік і лік. Рецепти на всяку оздоровчу потребу від карпатського знатника Андрія Ворона»