Весна – це одна з найнебезпечніших пір року. Тож як вберегти своє серце, адже найбільш уразливі люди із захворюваннями серцево-судинної системи. Як попереджають кардіологи, мінливий характер весняної погоди здатний привести на лікарняне ліжко навіть здорову людину.
«Пригнічена» ситуація
Навесні тривожити сердечко може не тільки у тих, хто страждає від хронічних захворювань серцево-судинної системи, а й у тих, хто ніколи не скаржився на неї. Причиною тому є атмосферний тиск, який в цю пору року постійно «стрибає».
Ці «стрибки» подразнюють рецептори кровоносних судин, в результаті чого може виникнути судинний спазм. Він призводить до сильних головних болів, ішемічної хвороби серця, гіпертонії. Через атмосферний тиск також змінюється частота серцевих скорочень і артеріальний тиск, внаслідок чого може початися напад стенокардії, гіпертонічний криз або відбутися порушення серцевого ритму. У гіпотоніків з’являється задишка, тахікардія, набряклість, слабкість і сонливість.
Одними з перших на стрибки тиску, до речі, реагують офісні працівники. Постійне знаходження в приміщенні з комп’ютерами та кондиціонерами сприяє скороченню кількості кисню в крові, що згубно відбивається на роботі серця.
Відтак серцево-судинна система офісних працівників постійно працює на межі своїх можливостей, тому додаткове навантаження у вигляді «стрибків» атмосферного тиску відразу ж відбивається на здоров’ї, починаючи від легкого нездужання, яке часто списують на недосип, до серцевого нападу.
На роботу серця впливають також циклони й антициклони, які навесні особливо активно змінюють один одного. Циклон приносить похмуру погоду, опади, призводить до зниження тиску. З його наближенням багатьох турбують головні болі, підвищується тривожність, може загостритися депресія. В цей час збільшується кількість загострень ішемічної хвороби серця. У гіпотоніків починає падати артеріальний тиск. Коли циклон відступає, проблеми зі здоров’ям виникають у гіпертоніков. Поява ж антициклону приносить ясну безвітряну погоду і призводить до підвищення тиску насамперед у гіпертоніків. А з відступом антициклону гірше почуваються гіпотоніки.
Чимале значення має і вологість повітря. Вона впливає на тепловий обмін організму, на потовиділення. При підвищенні вологості у більш гіршому стані хворі, які страждають гіпертонією.
Погодний магнетизм та серце
У період весняного рівнодення особливо часто трапляються магнітні бурі, які також не кращим чином впливають на роботу серця.
Річ у тому, що під час магнітних бур порушується гормональний фон, а також змінюється склад крові. Внаслідок чого погіршується постачання клітин киснем і живильними речовинами. Виникають головний біль, млявість, дратівливість, погіршується зір, серце починає частіше скорочуватися, що може призвести до підвищення артеріального тиску та інших хвороб серцево-судинної системи.
Деякі люди відчувають наступ магнітної бурі ще до її початку. У інших проблеми зі здоров’ям починаються через один–два дні після її закінчення. Однак найбільше хворих саме на другий день магнітної бурі.
Як захистити своє серце
Звичайно, змінити погоду чи зменшити її негативний вплив ми, на жаль, не в змозі. Однак підготувати свій організм, щоб він якомога менше реагував на всі примхи природи, все–таки в наших силах.
Навесні, як ніколи, намагайтеся висипатися і по можливості хоча б 10 хвилин перед сном проведіть на свіжому повітрі. Ясна річ, що остання умова вдається не багатьом. Але обов’язково провітрювати кімнату перед сном все–таки всім під силу.
Намагайтеся менше пити кави і міцного чаю. Людям після 40-50 років кардіологи радять взагалі відмовитися від кави, так як в цьому віці вже з’являється схильність до гіпертонії, а значить, є небезпека розвитку ішемічної хвороби серця і як наслідок – стенокардії, інфаркту або інсульту. Краще перейти на трав’яні чаї.
Майте на увазі
Серцевий біль – давить, пекучий, стискаючий за грудиною, а не в лівій половині грудної клітини, як багато хто думає. Серцевий біль може віддавати в спину, руку і навіть нижню щелепу.
А от не пов’язані з серцем болі відрізняє точковий характер – завжди можна виявити джерело болю, точку на тілі, в якій біль посилюється.
У разі виникнення серйозного нездужання краще звернутися до лікаря.
Ліки, які допоможуть, вам повинен виписати кардіолог. Не займайтеся самолікуванням, це дуже небезпечно, а у випадках з серцевими проблемами небезпечно подвійно.
Галина КАШПЕР, лікар-методист ОЦЗ