Запашна, з неповторною гірчинкою і вишуканим смаком, що допомагає прокинутись та дарує заряд енергії. Саме такою для багатьох є перша чашка ранкової кави. Як правильно обрати та приготувати цей ароматний напій, щоб він приніс не лише задоволення, а й користь? Про це розповідає відомий дієтолог Світлана ФУС.
До цього напою, як і загалом до вживання будь-яких харчових продуктів, слід підходити за правилом – «все добре, що не занадто». А щоб кава була корисною, крім помірності у вживанні, необхідно також правильно вибрати і приготувати її.
Дієтолог радить купувати каву в зернах. Бо мелена втрачає частину свого аромату, тому найсмачніша буде подрібнена безпосередньо перед заварюванням.
Уникайте розчинної, яку отримують в результаті складних промислових процесів. Для її виробництва можуть використовуватися не кращі зерна.
Найгіршою вважається кава типу «3 в 1» або розчинний капучино в пакетах. Там багато цукру, шкідливих жирів та емульгаторів, – пояснює дієтолог. Та й підсилювачі смаку і запаху, які додають в таку каву, можуть негативно вплинути на печінку.
Натуральна ж кава для печінки не тільки не шкідлива, а в помірних кількостях навіть корисна. Цю користь визначають наявність гіркоти і антиоксидантів у зернах. Але слід нагадати про те, що молоко і вершки, додані в каву, знижують активність кавових антиоксидантів, ускладнюють їх засвоєння організмом.
Не кип’ятіть каву… бо вона втратить не тільки смак
Уникайте популярного виду приготування – заливання окропом, тобто кави з плаваючою кавовою гущею. В такому напої багато дітерпенів (насичені вуглеводні, – прим.ред.) – кафестолу і кахвеолу. Ці хімічні сполуки можуть підвищувати рівень «поганого» холестерину в крові і негативно впливають на роботу печінки.
Найбільш ефективно убезпечити себе від впливу названих речовин допомагають паперові фільтри. При цьому через фільтр без перешкод у чашку потрапляють цінні для здоров’я поліфеноли – антиоксиданти, що містяться в кавових зернах.
Не кип’ятіть каву, так вона втрачає не тільки смак, але й користь. З неї виділяється більше шкідливих речовин, особливо з кави дрібного помелу, руйнуються ефірні масла з корисними антиоксидантами.
- Коронавірус: рівнянам радять не панікувати (відео)
- Лікарняні листки рівняни з 1 квітня на руки не отримуватимуть
Скло і якісна нержавіюча сталь – найбільш безпечні, нетоксичні матеріали, посуд з яких найкраще використовувати при заварюванні кави.
Краще утриматися від кави натщесерце, адже вона подразнює слизову шлунка. Не вживайте її, коли споживаєте м’ясо та інші продукти, що містять залізо. Кава може завадити засвоєнню цього елемента.
Пийте каву, насолоджуйтеся нею і не забувайте про шкоду надмірності та користь помірності.
Марія МАТВІЙЧУК
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»