Яблука і морква замінять жуйку та почистять зуби

Що не кажіть, а гарна усмішка – 99 відсотків успіху! Навіть якщо риси обличчя далеко не ідеальні, а фігура «попливла», приваблива усмішка компенсує геть усі недоліки і забезпечить успіх її власнику. Але чи правильно ми доглядаємо за зубами, чи купуємо саме ті пасти, які необхідні нашим зубам, журналіст «7 днів» запитав у лікаря стоматологічного кабінету «Мудрий зуб» Миколи Оксенчука.

Миколо Васильовичу, по-різному тлумачать, коли правильно чистити зуби: прокинувшись після сну чи після сніданку. А ви як радите?

– Прокинувшись, не варто відразу простувати у ванну і починати спросоння чистити зуби. Доречно після сну просто сполоснути рот, а вже чистити щіткою і пастою зуби доцільніше після сніданку. При цьому не поскупіться виділити на цю процедуру щонайменше три хвилини. Спершу щіткою, наче мітлою, вимітайте залишки сніданку, що залишилися на зубах: з верхніх – згори донизу, з нижніх – знизу вверх. Далі, починаючи від центральних зубів, просувайтеся до боків усе глибше круговими рухами, стараючись зазирнути щетиною щітки в усі зубні закутки. Таку ж процедуру проведіть після вечері перед сном. Для чого? Бо на нечищених зубах миттєво утворюється наліт з мікробів, які своєю чергою спричиняють карієс, гінгівіт, пародонти тощо. Зрештою, навіть двієчник у школі знає, що зуби треба чистити після кожного вживання їжі.

Кажете, після кожного вживання їжі. А як бути, коли ти, скажімо, обідаєш у кафе? Що, носити з собою зубну щітку і пасту?

– Мабуть, не варто так утрирувати. До того ж, якщо під руками немає щітки й пасти, завжди можна скористатися підручними засобами. Взяти, наприклад, зубочистки (бажано дерев’яні) або ту ж усім знайому нам жуйку. Щоправда, жуйкою не слід зловживати, бо вона може стати причиною гастриту. Адже під час жування виділяється слина, яка стимулює роботу шлунка. Тривале жування викличе гастрит чи навіть виразку. А найкраще скористатися перевіреним методом: після обіду з’їсти яблуко чи морквину – мало того що вони очистять ротову порожнину, ще й вітамінізують організм.

Миколо Васильовичу, раз уже з вами спілкуюся, запитаю про те, що, як кажуть, болить. Внукові – лише чотири роки, а в нього уже карієс. У чому причина?

– Як на мене, у проблемах зубів малюків винні їхні батьки. За гігієною зубів потрібно ретельно стежити, як кажуть, з пелюшок. А оскільки малюки не можуть справитися з цим самотужки, батькам потрібно підключатися і чистити зубки разом з дітьми. Зайдіть в аптеку і підберіть для віку дитини щіточку і пасту. Краще, коли паста збагачена кальцієм, проте, вибираючи, порадьтеся з дитячим стоматологом. Лікар вам підкаже, яких саме мікроелементів потрібно додати зубкам вашої дитини. Також навчить, як правильно чистити зуби.

На жаль, батьки зазвичай приходять у стоматкабінет уже тоді, коли в дитини зубчики болять і вона навіть не хоче сісти в крісло і розкрити рота. Ще більшою помилкою дорослих є хибна думка, що молочні зуби лікувати не потрібно. Але навіть у маленьких зубів (не хочу нікого лякати) можуть виникнути великі проблеми.
І ще дозволю собі дати таку пораду: малюкам не варто давати жуйку, оскільки часте жування провокує формування неправильного прикусу. А отже можуть виникнути нові проблеми.

У супермаркетах легко можна розгубитися перед вітриною з асортиментом зубних паст і щіток. Яку ж вибрати? І коли потрібно змінювати пасту й щітку?

– Систематично – кожні місяць-півтора. І це стосується як щіток, так і паст. При цьому не радив би захоплюватися пастами з відбілюючим ефектом – після 2–3 тижнів користування перейдіть на більш бережливі для ваших ясен та емалі. Безпечніше використовувати старий-добрий зубний порошок: відбілює він не гірше від супермодних сучасних паст.

Поряд з тим, важливо пам’ятати: кава, чай, деякі продукти, до складу яких входять фарбники, забарвлюють і вашу зубну емаль. Не кажучи вже про специфічний наліт курця на зубах, який помітно здалеку. Негативно впливають на зуби «довгограючі» карамельки – надмірна кількість цукру руйнує зуби і провокує карієс.

Надавайте перевагу шоколаду, а не «смоктунцям». А головне – не лінуйтеся чистити зуби.

Василь ГЕРУС

Діліться корисною інформацією з друзями: