fbpx

Рівненська дієтологиня розповіла чим замінити солодощі

Діліться інформацією з друзями:

Чи помічали ви за собою непереборне бажання з’їсти цукерку чи тістечко під час хвилювання? Бажання їсти (найчастіше солодощі та жирні продукти) є закономірним у стані емоційного чи фізичного напруження, – стверджують медики. Гормон стресу посилює апетит і ми можемо з’їсти за таких обставин більше, ніж зазвичай. Чи варто «заїдати» стрес, ми вирішили поцікавитися у дієтолога Марти Гончарової.

Марта Гончарова

– На підсвідомому рівні є потреба заїдання стресу солодким. Це пов’язане зі страхами, переживаннями. Гормон стресу посилає сигнал, що потрібно їсти. Наш фізичний або емоційний стрес стимулює споживання їжі з великим вмістом жирів та цукру. Але це має короткотерміновий ефект. Хвилювання знову повертаються і ми відчуваємо паніку й напругу.
Чоловіки та жінки по-різному реагують на складні ситуації. «Заїдати» стрес більш схильні жінки. А чоловіки більше палять та вживають алкоголь.
Не варто забувати, що високий рівень цукру в крові зменшує здатність людей справлятися зі стресом. Так само навряд чи допоможуть повністю побороти хвилювання нікотин чи алкоголь.
Краще навчитися правильно переключатися під час стресу. Заміною солодощам у такій ситуації може бути не лише інша їжа, а, для прикладу, прогулянки на свіжому повітрі, зарядка, медитація, малювання. Зрештою, спробуйте випити склянку води. Якщо вже дійсно є непереборне бажання поїсти, оберіть корисні солодощі – чорний шоколад, натуральні батончики, фрукти. Вітаміни, багаті йодом.

– Тобто солодощі можуть бути корисними?

– Так. До прикладу, цукерки на основі кероба з горішками. Кероб – це здоровий замінник какао-порошку, що має насичений і солодкий смак. Його виготовляють із плодів вічнозеленого дерева, що росте в середземноморських країнах. Можна самим зробити енергетичні батончики на основі фініка з горішками. Перед уживанням будь-яких солодощів варто випити води, щоб не з’їсти зайвого. Альтернативою можуть стати й смузі (коктейль, приготований у блендері) на основі білого йогурту з мороженими ягодами чи бананом. Такі суміші і корисні, і смачні. Якщо дуже хочеться випічки, обирайте ту, що з додаванням кукурудзяного, мигдалевого борошна. І пам’ятайте, що для фігури краще, якщо ви вживатимете солодкі страви у першій половині дня.

– Чому під час ПМС жінкам так хочеться солодкого?

– Це відбувається через те, що під час цих особливих днів у жінок змінюється настрій, вони частіше нервують, відчувають тривогу. Але чому це відбувається? Організм готується до виношування плоду і перебуває, так би мовити, в стадії очікування зачаття, робить запаси. Нам хочеться чогось калорійного, жирної і борошняної їжі, солодкого. Організм потребує накопичення поживних речовин. Не завжди за цим бажанням йдуть правильні калорії. У цей період інтенсивно працює гормональна система. Падає рівень цукру в крові, тому й зростає потреба у глюкозі. І під час овуляції, і до закінчення місячних у жінок виробляється максимальна кількість гормону естрогену. Саме він відповідає за майбутню вагітність. І якщо зачаття не відбувається, рівень естрогену знижується. Натомість виробляється гормон прогестерон. У цей час з’являється нервозність, емоційна нестабільність. Коли ми в цьому стресі, ідуть очевидні перепади настрою, тоді нам теж хочеться солодкого. Тут уже потрібно домовлятися зі своїм мозком, щоб не було стрибків виробництва обох гормонів. Необхідно тримати рівень цукру в нормі. В цей час не варто обмежувати себе в їжі, особливо у фруктах, сухофруктах, кисломолочних продуктах. Але ні в якому разі не варто налягати на швидко засвоювані вуглеводи: тортики і булочки. Не забуваймо про воду. Соки, чай, кава не рахуються. Потрібна звичайна вода. Раджу також зменшити споживання солі, щоб не допустити набряків і не перенавантажувати нирки. Не забувайте про продукти, багаті залізом: риба, червоний буряк, всі червоні фрукти, оскільки під час місячних залізо вимивається з організму. Не буде зайвим додати, що в цей час варто споживати БАДи, в яких є залізо. Слідкуйте за своїм раціоном та будьте здорові щодня.

Розмовляла Аліна БУДАФЕНКО

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»