fbpx
Єдиний метод профілактики – вакцинація

Єдиний метод профілактики – вакцинація

Діліться інформацією з друзями:

Оперізуючий герпес – це реактивація прихованої (латентної) вірусної інфекції, викликаної вірусом вітряної віспи та оперізуючого лишаю. Тобто, того ж вірусу, який при першому зараженні викликає вітряну віспу.

Перше питання від пацієнтів: де воно взялось? Перехворіли вітрянкою в минулому.

Оперізуючий лишай є заразним для оточуючих. Після контакту з хворим особи, піддатливі до інфікування, можуть захворіти на вітряну віспу.

Після одужання від вітряної віспи вірус VZV залишається в організмі в дрімаючій неактивній формі. При зниженні специфічного клітинного імунітету через багато років відбувається розмноження вірусу VZV та реактивація інфекції. 

Зниження імунітету може виникати через: 

  • • поступове спадання імунітету, пов’язане з віком і часом, що минув після первинного захворювання;
  • • супутні захворювання, що негативно впливають на імунітет;
  • • прийом імунодепресантів.

Як проявляється оперізуючий герпес?

– Поява шкірних змін як правило попереджена сенсорними симптомами: печінням, свербежем, парестезіями та болями, які можуть зберігатися протягом усієї хвороби. Сенсорні симптоми можуть випереджувати появу висипки на період від кількох днів до декількох тижнів.

– Оперізуючий лишай характеризується появою, як правило, болючої або сверблячої висипки односторонньо, тобто в ділянці  шкіри, що іннервуються одним спинномозковим корінцем (по «ходу» нерва). Найчастіше висипка з’являється на тулубі вздовж міжреберного нерва.

– Свіжі пухирцеві (везикулярні) висипання поступово засихають протягом 3–5 днів з утворенням струпів. Герпетична висипка минає протягом 2–4 тижнів. Залишковими явищами після висипань можуть бути порушення пігментації та тривалі рубці на шкірі.

Найчастішим ускладненням оперізуючого лишаю є постгерпетична невралгія. Це хронічний біль, локалізований у місці висипань, що триває понад 30 днів.

Для лікування використовуються противірусні препарати (ацикловір, валацикловір, фамцикловір). Умовою ефективності є ранній початок лікування, якнайшвидше після появи висипки. Лікування болю (НПЗП, прегабалін, габапентин); свербежу (антигістамінні препарати) – симптоматичне.

Єдиний метод профілактики – вакцинація.

Лілія КРАСЬКО, лікарка-терапевтка