fbpx

На Рівненщині понад 16% дітей, старших 12 років, мають звичку курити

Діліться інформацією з друзями:

10 грудня в редакції газети «7 днів» відбулася презентація пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» в Україні. Учасником проєкту стала одна з міських шкіл.

Щороку куріння вбиває 8 мільйонів людей по всьому світу, при цьому 95% курців починають курити до 21 року. Діти не можуть усвідомити всі ризики для здоров’я, які несе в собі тютюнова залежність. Тютюнові компанії використовують спрямований на дітей маркетинг, застосовуючи маніпулятивні прийоми — як-от смакові добавки, рекламу в соціальних мережах та оманливі заяви про продукцію.

За даними Державної служби статистики України у 2019 році поширеність куріння в Рівненській області серед осіб віком більше 12 років становила 16,1%.

«В Рівненській області реалізується Стратегія боротьби з тютюнокурінням, одним із завдань якої є інформування населення щодо підвищення рівня обізнаності про шкоду від  вживання тютюнових та нікотинових виробів. Цілі пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» повністю співпадають із цілями Стратегії. Додатково хочу проінформувати, що в Рівненській області у 2020 та 2021рр. проводилось дослідження щодо оцінки виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюнокуріння, а стаття 12 цієї конвенції стосується саме заходів з інформування населення.» повідомила директор КП «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» РОР Людмила Рибчук.

Протягом вересня-грудня 2021 р. бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні спільно з ГО «Центр громадянського представництва «Життя» провели інформаційну кампанію «Школи без нікотину та тютюну» у двох школах Рівненської області: м. Рівне (Школа №25) та Бистрицький ліцей, а також у двох школах міста Київ.  

У кожній зі шкіл-учасниць проєкту було прийнято документ «Політика «Школа без нікотину та тютюну», який буде впроваджуватися на постійній основі. У рамках інформаційної кампанії на території закладів освіти розміщено друковані матеріали та проведено комунікаційну онлайн-кампанію. Також до Дня відмови від куріння учні 9-11 класів послухали онлайн-вебінар «Безпечного куріння не існує: як не попасти на гачок тютюнової залежності?». На початку навчального року та після двох місяців інформаційної кампанії в школах було проведено опитування[1] задля оцінки її результативності. Загалом в анкетуванні взяли участь близько 400 осіб, які були респондентами обох етапів опитування. Більшість учасників опитування – школярі (95%), і близько – вчителі 5% », — розповіла координаторка пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» в Україні, ГО «Життя» Оксана Левицька.

Проведене опитування свідчить про доволі високу поширеність вживання тютюнових та нікотинових виробів серед учнів старших класів — чотири із десяти учасників (як у першому, так і у другому раунді опитування) повідомили, що вони будь-коли курили або вживали інші види нікотинових або тютюнових виробів. Зокрема, найбільш поширеними серед учасників опитування є електронні сигарети, вейпи. Завдання державної антитютюнової політики – протидія агресивному маркетингу, до якого вдаються тютюнові кампанії, шляхом вдосконалення законодавства, а також інформування підлітків про небезпеку, що криється за вживанням тютюнових та нікотинових виробів.

 «Раді визнати, що навіть короткотермінові активності в закладах освіти змогли підвищити обізнаність учнів щодо небезпеки вживання нікотинових та тютюнових виробів і посилити виконання антитютюнового законодавства. Це підтверджує ефективність пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» — тож наразі доцільним є вдосконалювати Посібник та поширювати позитивний досвід на інші школи аби підвищити поінформованість про небезпечність таких виробів та запобігти початку їх вживання», — зазначила регіональний координатор Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» Наталія Фесовець.