fbpx

Лікар пояснив, чому з болем у серці – не завжди до кардіолога

Діліться інформацією з друзями:

Больові сигнали із зони хребта можуть озиватися болем у серці. Людина поспішає з такими скаргами до кардіолога. Між тим, їй потрібно звернутися до ортопеда. Важливо знайти й усунути справжню причину болю. Дослідженню його причин присвятив більш як три десятки років життя засновник власного медичного центру та інституту проблем болю Володимир Берсенєв. Він знає все про хребет і пов’язані з ним захворювання, про що написав у своїх книгах. Увазі читачів пропонуємо коротенький виклад окремих важливих думок відомого українського лікаря.

Чому болить хребет і «ломить» кістки?

Термін «остеохондроз» у перекладі з грецької означає захворювання кісток. Усім, кому за 30, відомо, що це таке. Остеохондроз хребта сам по собі не зводить у могилу і не скорочує життя. Він лише робить його нестерпним, позбавляє нормальних людських радощів – улюбленої роботи, спілкування з близькими, можливості пересуватися без сторонньої допомоги тощо.

Проте остеохондрозу хребта і пов’язаних із ним недуг можна позбутися. Вилікуватися раз і назавжди! У переважній більшості випадків – консервативним способом, без допомоги скальпеля. Запорукою цьому є методика лікування, створенню і запровадженню якої в практику я присвятив понад чверть століття. Але й пацієнт має пройти назустріч одужанню свій відрізок шляху. Особливо в частині профілактики захворювання. Я стверджую: у разі дотримання елементарних «правил безпеки» остеохондрозу можна взагалі уникнути.

Як уберегти себе від захворювання? Що робити, якщо все ж не пощастило вберегтися? Яким методам лікування і профілактики надати перевагу? На ці та багато інших запитань я спробую відповісти.

Людина припиняє рости десь років у 27–28, у цей же час завершується формування скелета. І тут таки без зупинки починається зворотний відлік. Попервах ми його не помічаємо. Запас міцності організму та його складових достатньо великий і розрахований коли не на вічність, то на досить тривалий термін. Як на мене, він перевищує (і набагато) середньостатистичні показники терміну тривалості життя у розвинутих країнах.

Однак ритми нашого існування і навколишнє середовище, невибагливість до їжі та інші чинники легковажного ставлення до власного здоров’я призводять до того, що внутрішні органи, в тому числі різноманітні структури скелета, а передусім міжхребцеві диски, дедалі гірше виконують свої обов’язки. Із 76 неврологічних синдромів, що ускладнюють остеохондроз хребта, 75 – надзвичайно болючі.

Про «шлаки» і «солі»

Що вони нагромаджуються в організмі, ми знаємо мало не зі школи. Це продукти кінцевого обміну білків – солі амонію, сечовина, сечова кислота, креатин, креатинін тощо. Тобто речовини, що їх об’єднує спільна властивість, – вони важкорозчинні. Організмові не так уже й просто їх позбутися природним шляхом.

Передусім «шлаки» – невідворотний наслідок переїдання, перенасичення їжі білками, жирами і крохмалем. Неприємності може спричинити також зловживання прянощами. Свою «чорну мітку» залишає алкоголь, нікотин та… ліки. За спостереженнями американських учених, серед десяти головних причин смертності побічна дія ліків посідає четверте місце. Моторошна картина. У неї є ще й «рамка» – навколишнє середовище, повітря і вода, які теж не вирізняються екологічною чистотою.

А тепер найголовніше: «шлаки» через свою нерозчинність нагромаджуються передусім у сполучній тканині, до якої належить скелет. Вони знижують захисні функції організму, зменшують еластичність міжхреб­цевих дисків. І дають про себе знати у разі різкого неконтрольованого руху. Стоншений унаслідок агресивного впливу «шлаків» диск тріскається, крізь щілину випинається пульпозне ядро, яке тисне на спинний мозок або на його корінці. Людину пронизує біль. Стискання корінців спинного мозку часом закінчується больовим шоком. Людина від болю непритомніє і водночас втрачає здатність аналізувати свої відчуття.

Нерв Люшки – справжня причина виникнення болю

Транслює больові сигнали із зони хребта нерв, який ще називають нервом Люшки – на честь анатома, котрий детально описав його 150 років тому. На жаль, у науковій літературі цьому нервові не приділяють достатньої уваги. Ось чому справжні причини виникнення болю часом не потрапляють у поле зору фахівців. Адже до нерва Люшки сходяться відгалуження з рецепторними полями, розташованими як у порожнинах хребтового стовбура, так і в оболонках спинного мозку та його корінців. Інакше кажучи, йдеться про нервову систему. Тільки-но цей найвищий контрольний орган відчує небезпеку для себе і для всього організму, людину пронизує нестерпний біль.

Больові нервові клітини звили собі гніздо у спінальних гангліях (нервових вузлах) з обох боків кожного хребця. Кожному ганглію природою відведено певну територію в шкірному покриві, кісткових структурах, м’язах, судинному басейні, внутрішніх органах, в імунній та ендокринній системах. Коли грижа диска тисне на перший крижовий спінальний ганглій, біль віддає до стопи, на третій поперековий – у коліно, на перший поперековий – у пах.

Якщо грижа диска починає надокучати нижньому грудному ганглію, тоді біль охоплює низ живота. І жінки іноді довго лікуються у гінеколога, хоча варто було б звернутися до ортопеда.

Продовжимо список діагностичних ознак. Середньогрудні спінальні ганглії озиваються виразкою шлунка чи дванадцятипалої кишки, верхньогрудні – болем у серці. Хворі часто шукають порятунку в кардіолога, хоча їм потрібна допомога кваліфікованого ортопеда… Ось іще чому так важливо знати, чи відповідає кількість хребців у відділах нормі, чи існує відхилення від неї.

Підготувала Софія РУДА

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»