fbpx
Алергія на весну

Алергія на весну: причини, симптоми та лікування

Діліться інформацією з друзями:

Алергія на весну може розпочатися вже у березні. 

За даними статистики в усьому світі 20-40% населення схильні до алергічних реакцій. Конкретно у нашій країні життя кожного шостого жителя затьмарене цим захворюванням. А ще більш невтішне те, що з кожним роком число хворих на алергію збільшується.

Алергічні реакції у людей проявляються по-різному. Хтось весь час потерпає від дихальної алергії, а когось неприємні прояви турбують тільки під час весняного цвітіння. Алергія буває трьох видів: дихальна, харчова та контактна. Список алергенів величезний. Але до основних медики відносять шерсть тварин, пилок квітучих рослин і цвіль.

Механізми виникнення алергії вченими досі не вивчений. Можливо, це також ускладнює процес лікування хвороби. До того ж прогресуюча алергія може стати причиною розвитку астми. Та не варто боятися алергії. Тим більше закриватися вдома у прекрасні весняні дні. Адже пилок з вулиці все одно потрапить у приміщення і звичайним вологим прибиранням з ним не впоратися. Однак, вживаючи застережних заходів, можна спробувати максимально убезпечити себе і продовжувати радіти життю.

Причини весняної алергії

Перші ознаки весняної алергії зазвичай проявляються в середині квітня як реакція на пилок вільхи, берези, ясена, клена, ліщини та ін. Приблизно 100 рослин можуть бути алергенами. Чим дрібніший їх пилок, тим він небезпечніший. Приміром, на пилок хвойних дерев алергія виникає дуже рідко.

Буває, що перші ознаки весняної алергії виявляються приблизно за тиждень перед цвітінням, оскільки вітер приносить пилок із південних районів. Найбільшою небезпекою для алергіків є пилок в’яза, берези, клена, дуба, вільхи, ясена, ліщини та акації.

Зазвичай алергічні прояви перестають турбувати до кінця травня. Але не всіх алергіків. Для прикладу, тим, хто потерпає від алергії на березовий пилок протягом року, рекомендується утриматися від вживання в їжу сирої моркви, червоних яблук, персиків, абрикосів і ківі. Тим, хто страждає від алергії на ліщину, не ласувати фундуком.

Причиною весняної алергії може бути спадковість. Однак у цьому разі може проявитися поліноз – зазвичай починаючи із семирічного віку.

До основних причин алергії фахівці відносять:

  • неправильне харчування;
  • слабкий імунітет;
  • низьку стресостійкість організму.

До групи ризику в першу чергу входять жителі великих міст, що пов’язано із несприятливою екологічною обстановкою, високою запиленістю повітря і токсичними викидами підприємств промислових центрів.

Як виявляється весняна алергія

Проявлятися поліноз може по-різному. Це і нежить, і висипи на шкірних покровах і навіть як напади бронхіальної астми. Але зазвичай весняна алергія супроводжується нежиттю у поєднанні з кон’юнктивітом.

Цікаво, що 20% населення страждаючи від алергії, навіть не здогадуються про це тому, що пов’язують алергічні прояви зі звичайною застудою. Але (не зважаючи на схожість симптомів), прислухавшись до свого організму, можна побачити різницю. При алергії не підвищується температура, чхання буває багаторазовим і частим, виділення з носа рідкі і прозорі, як вода, з’являється свербіж у вухах, носі, горлі і ротовій порожнині. Сверблячка і нежить стають сильнішими у вітряну і суху погоду, а в дощ, навпаки, слабшають. Симптоми застуди зазвичай не тримаються більше як тиждень, а алергічні прояви можуть турбувати набагато довше. Також увечері вам легше, ніж вранці, а вдома почуваєтеся краще, ніж на вулиці. Якщо самостійно розібратися із симптомами важко, то варто звернутися до лікаря, який обов’язково допоможе.

Діагностика весняної алергії

Це тільки для необізнаних весняна алергія не є серйозним захворюванням. Якщо нехтувати лікуванням, то можна отримати стрибкоподібні зміни температури тіла, гастрит, міокардити, не кажучи вже про ослаблення імунітету. А ослаблений організм починають атакувати вірусні інфекції, що накладаються на алергічну симптоматику і ускладнюють картину хвороби.

Спеціаліст діагностує поліноз досить просто, зіставивши його прояви з часом цвітіння рослин, а також провівши шкірні алергічні проби поза сезоном цвітіння або дослідження крові (імунологічне).

Лікування полінозу

Звичайно, було б ідеальним рішенням на час сезонного цвітіння рослин змінити місце проживання. Але в більшості випадків це неможливо. Тому доводиться боротися з алергією. Лікування кожного алергіка індивідуальне. Однак існують деякі загальні тенденції.

Найефективніший спосіб, що позбавляє від алергії в 60-75% випадків – профілактична імунотерапія. Суть цього методу полягає в тому, що в організм хворого вводяться дози алергену, які поступово збільшуються. Це робить людину несприйнятливою до них. Цей спосіб боротьби з хворобою вимагає регулярного відвідання кабінету алерголога протягом 1-1,5 місяців, а також постійний лікарський контроль.

Інший спосіб боротьби з полінозом – комплекс заходів, що захищають безпосередньо у період цвітіння. В якості захисту від пилку рослин потрібно носити сонцезахисні окуляри, а також завісити кватирки дрібної марлею, використовувати домашні очищувачі повітря і т. д.Медикаментозне лікування повинно бути симптоматичним і включати в себе в першу чергу антигістамінні (антиалергенні) препарати. Прийом цих препаратів полегшує перебіг хвороби, пом’якшуючи прояви пилкової алергії (риніт, кон’юнктивіт та ін).

Як уберегтися від весняної алергії

Крім медикаментозного лікування, полегшити симптоми алергії допоможуть деякі заходи. Для прикладу, знаючи, що пік цвітіння припадає на період з 5-ї до 10-ї годин ранку, по можливості потрібно змінити режим перебування в цей час на вулиці. Потрібно також намагатися уникати перебування на сонці і гуляти в сиру погоду, коли пилок прибитий до землі. Остерігатися треба й вітряних сухих днів. Якщо роботи у дворі в небезпечні години не уникнути, то використовуйте марлеву пов’язку, яка створить надійний бар’єр для проникнення пилку до слизових оболонок. Намагайтеся навесні звести до мінімуму використання декоративної косметики. За допомогою душу і зміни одягу пилку можна легко позбутися. Також необхідно частіше купати домашніх тварин, які живуть поруч із вами і бувають на вулиці. Ще одна рекомендація – не сушіть білизну на відкритому повітрі в період цвітіння.

Надія ПРИШЛЯК