fbpx

Жертви аферистів на Рівненщині наступають на ті самі граблі

Діліться інформацією з друзями:

Оговтавшись від шоку через війну, пройдисвіти, які на якийсь час «залягли на дно», знову взялися за своє. Тобто продовжили наживатися на довірливих людях на Рівненщині.

Щоправда, тепер поруч зі старими вигадали не менш винахідливі шахрайські схеми – видають себе за різні фонди допомоги, використовуючи атрибутику відомих міжнародних і вітчизняних установ.

Жертви аферистів здебільшого наступають на ті самі граблі

Загалом, як розповів телеканалу «Суспільне. Рівне» заступник начальника Рівненського районного управління поліції Іван ТЕЛІГА, під час воєнного стану спостерігається зниження статистики шахрайств, як і злочинності в цілому. Так, за даними пресслужби Нацполіції області, у період з 1 січня по 24 травня 2022 року відсоток злочинів, пов’язаних із видурюванням грошей, на Рівненщині знизився до 136 зареєстрованих справ. У 2021 році за той самий час було зафіксовано 316, а у 2020 році – 568 випадків. Загальна кількість задокументованих шахрайств у 2021 році становила 420, а в 2020 – 779.

Найпопулярнішим видом ошукування рівнян, зі слів Івана Теліги, залишається використання аферистами оголошення про купівлю-продаж в інтернеті. Пройдисвіти знаходять таке повідомлення, пишуть тому, хто його розмістив, а потім надсилають посилання, з допомогою якого знімають гроші з рахунка потерпілого.

«Ми реєструємо багато подібних випадків, – каже Іван Теліга. – Тому хочу застерегти, що при продажу через мережу OLX даних своїх карток, рахунків, кодів і т. д. давати ні в якому разі не можна. Як і не переходити ні за якими посиланнями. У будь-якому випадку, коли просять перейти за посиланням, таке повинно насторожити продавця – це перший крок до шахрайства».

Отож, щоб не потрапити на гачок шахраїв і не втратити свої гроші, заступник начальника Рівненського районного управління поліції порадив:

  • поспілкуватися з покупцем чи продавцем телефоном
  • передавати речі поштою та уникати безкоштовних доставок
  •  головне – виважено ухвалюйте рішення, особливо у стресових ситуаціях.

Дедалі частіше нині в області трапляються й випадки шахрайства, пов’язані зі здачею житла в оренду та продажем талонів на пальне. Щоб зацікавити потенційну жертву, пройдисвіти, як зауважив Іван Теліга, спеціально занижують ціну на житло чи талони на пальне.

Зрештою оренда житла, якого не існує, талони на пальне, чи вже всім відомі «Ваш родич у біді» та «Вашу банківську карту заблоковано» – це невелика частина шахрайських схем, якими користуються зловмисники. Так, за словами поліцейського, мешканці області можуть попастися на фейковий збір коштів на потреби армії. «На Рівненщині таких фактів наразі немає,– каже Іван Теліга, – хоча в інших областях на заході України такі випадки траплялися – на Тернопільщині, на Волині. Принаймні заяв про зловживання для того, аби вони стали предметом для перевірки в нашій області немає. Але, якщо ми бачимо таку інформацію від правоохоронців з інших областей, то, думаю, такі факти є чи можуть бути і в нас».

П’ять тисяч українців попалися на обман про фейкові соцвиплати

Треба віддати належне шахраям, які є вмілими психологами. Завдяки цьому вони дуже професійно грають на почуттях довіри, страху та бажанні отримати щось задарма. Так під виглядом соцвиплат від ЄС шахраї пропонували українцям фішингові заслання. Люди проходили опитування та залишали реквізити своїх банківських карток. Усього, як повідомила кіберполіція України, було викрадено з карток 100 млн гривень.

«Дев’ять осіб створили та адміністрували понад 400 фейкових вебресурсів для отримання банківських даних громадян. Через сайти українцям пропонували сформувати заявку на виплату грошової допомоги від країн Європейського Союзу. За фішинговими посиланнями потерпілі проходили опитування та зазначали реквізити банківських карток. Отримавши банківські дані, зловмисники здійснювали несанкціоноване втручання до онлайн-банкінгу та виводили гроші з рахунків громадян», – йдеться у повідомленні.

За даними Національного банку України, зловмисники ошукали понад 5 тисяч громадян. Загальна сума збитків становить понад 100 мільйонів гривень.

Пройдисвіти «пропонують допомогу» від ООН

Не маючи нічого святого, шахраї, щоб заманити людей на сайт, цинічно маніпулюють темою грошової допомоги від міжнародних донорів. Адже добре знають, що мільйони українців були змушені евакуюватися до Європи і будуть цікавитися, зокрема, й цією темою. Отож зловмисники віднедавна створили двійник сайту «Допомагати просто» від ПриватБанку, через який пропонують отримати грошову допомогу від ООН.

«Українці почали отримувати SMS-повідомлення із таким текстом: «Otrumaj VIPLATU 2220 ua zgidno svogo statusa. Oformity» (Отримай виплату 2220 гривень згідно свого статусу. Оформити, – ред.)», – повідомляє Центр протидії дезінформації. Після цього розміщений перехід на посилання на імітований ресурс, оформлений як сайт фонду «Допомагати просто» від ПриватБанку. Зловмисники на фейковій сторінці сайту навіть розмістили реферальні посилання на справжню благодійну інтернет-сторінку ПриватБанку, що вводить в оману абонентів.

Натомість у ЦПД розповіли, що ПриватБанк не робить розсилку із закликом оформляти грошову допомогу від ООН. Адреса сайту «Допомагати просто» – blago.privatbank.ua, де є лише активна кнопка «Пожертвувати», а не отримати кошти. Фонд не вимагає надати логін та пароль від особистого кабінету Privat24. Також фонд наголошує, що закуповує обладнання, оплачує послуги, але не надає допомогу в грошовій формі.

«Будьте обережні! Не переходьте за неперевіреними посиланнями», – закликають у ЦПД.

Фейкова компенсація ПДВ від 7000 до 90 000 гривень

А тим часом уже не перший місяць на сторінках Facebook зустрічається рекламна інформація від Ukukraine2021.clickfunnels.com та UA News про те, що кожен українець має право на компенсацію ПДВ, тобто податку на додану вартість від 7 до 90 тисяч гривень. Здійснює виплату якийсь Єдиний Компенсаційний Центр.

Аби викликати довіру людей, аферисти використовують крадений бренд ТСН або вміло «маскуються» під офіційну сторінку податкової служби. Людина починає на підсвідомості сприймати таку інформацію як достовірну та корисну для себе, бо хтось колись чув про якісь відшкодування ПДВ, яке держава затримує. Тож людина вважає, що настав її час отримати компенсацію від держави. До того ж, кожен бачить у чеках при купівлі товарів про сплату ПДВ, а значить він справжній платник ПДВ і цілком вірогідно, що компенсація ПДВ можлива. Пройшовши нескладні етапи оформлення, заплативши 135 гривень за послуги псевдоюриста у порівнянні з обіцянкою компенсації, зовсім небагато. А тут ще й відгуки задоволених людей, що начебто компенсацію ПДВ вже отримали. Наприклад: Капець, оплатила 3800 гривень комісії, а виплатили 42 тисячі гривень. Або: «Чому мені так мало виплатили. Другу он 94 тисячі гривень нарахували, а мені лише 67 тисяч. Теж гроші звісно, але хотілось більше». І людина добровільно погоджується сплатити певно суму та ще й повідомляє свої персональні дані, сама вписує відомості банківської картки. А замість компенсації їй ПДВ шахраї знімають гроші з її картки.

Війна – складний і страшний час для всіх. І саме зараз треба бути максимально обачними, щоб не втратити кошти або ще й не наразити себе та свою родину на небезпеку.

Підготувала Олена ЧЕСНЯК