fbpx

Як знайти спільну мову батькам і дітям

Діліться інформацією з друзями:

Куріння та зловживання алкоголем серед дітей та підлітків, булінг, скоєні неповнолітніми правопорушення. Чому ці явища набувають все більшого поширення?

Існує безліч причин.але є одна, про яку рідко згадують, хоча вона має велике значення. Про що йдеться? Про брак взаєморозуміння між батьками та дітьми.

Як не прикро, але саме погані стосунки в сім’ї часто ведуть юних осіб до морального занепаду. Тому перший крок, який можуть зробити батьки, аби зарадити цьому, – знайти спільну мову зі своїми дітьми. Чому це так важливо? Психолог з Рівного Ірина Рудюк пояснює: «Сімейні стосунки накладають відбиток на все життя дитини. Батьківське виховання прямо впливає на те, як сформується її особистість. Модель поведінки, закладена у дитинстві, пізніше проявляється в різних сферах життя».

Однак багато батьків погодяться з тим, що досягти порозуміння не завжди легко. Особливо якщо діти підліткового віку. Що може стояти на заваді?

«Одна з причин полягає в тому, що батьки і діти проводять мало часу разом, – каже Ірина Рудюк. – У наш час темп життя напружений. Чимало батьків багато працюють. Дехто ще й далеко від дому. Діти повертаються зі школи у порожній дім. Окрім цього спілкуванню часто заважають електронні пристрої. Як результат, батьки й діти живуть власним життям. Тож, по суті, є чужими, тому майже ніколи відверто не спілкуються».

Висновок: батькам варто докладати зусиль, щоб досягти взаєморозуміння з дітьми. Сніжана Мельник з Рівного, мати трьох дітей, двоє з яких підліткового віку, поділилася, як їй вдається знаходити з дітьми спільну мову.

Жінка розповідає:

«Мені дуже допомагають практичні поради із сайту jw.org з рубрики «Шлюб і сім’я». Зокрема, порада уважно вислуховувати кожну дитину і не бути категоричною. Наприклад, якщо діти не схильні слухати мене в даний момент, я шукаю слушний для цього час. Також, даючи поради дітям, намагаюся робити це з любов’ю і лагідністю. В жодному разі не гніваючись і не дратуючи їх».

Звичайно, щоб досягти позитивних результатів, необхідні зусилля не лише батьків. Діти також можуть зміцнювати стосунки у сім’ї. 15-річний Нікіта Нефьодов зі Здолбунова ділиться: «Я не завжди можу знаходити спільну мову з батьками через те, що в нас може бути різна думка на одну і ту саму ситуацію. Але я намагаюся приймати їхні поради і прислухатися до них, не сперечаючись із батьками. Пригадую слова Ісуса Христа, записані в Біблії: «Шануй батька і матір» (Матвія 15:4). Вони допомагають правильно поводитися».

Рівнянину Артурові Сніжку, якому 14 років, також не завжди легко слухатися батьків. «Але я стараюся ставити себе на їхнє місце, – повідав Артур, – і зрозуміти, чому вони прийняли певне рішення. Також намагаюся вибирати слушний час для розмов. Адже буває, що в батьків багато клопотів і вони не готові саме зараз мене вислухати. Тоді я чекаю кращої нагоди. Мені дуже сподобалася анімація «Як знайти спільну мову з батьками?» У ній я знайшов корисні для себе думки про те, як ладнати з батьками.

Отже, взаєморозуміння в сім’ї можливе. Коли і батьки, і діти роблять все можливе, щоб знаходити спільну мову, їхні зусилля обов’язково винагородяться. У сім’ї пануватимуть мир і злагода. А це допоможе справлятися з будь-якими труднощами.

У наступній статті розглянемо одну зі сфер життя, в якій діти особливо потребують батьківських порад і розуміння. Ми поговоримо, як батьки можуть допомогти своїм дітям мудро обирати друзів.

Марта КУЛІЙ