fbpx

Вибір моделі надання комунальних послуг: як ОСББ підготуватися до 1 травня 2020 року

Діліться інформацією з друзями:

9 листопада 2017 року був прийнятий новий Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (№ 2189-VIII). Цим законом було уточнено класифікацію і зміст житлово-комунальних послуг і найголовніше – визначені моделі надання комунальних послуг. Оскільки новий закон вводився в дію поступово, з 1 травня 2019 року його положення були введені в дію в повній мірі, то протягом року ОСББ повинні визначитись із моделлю договірних відносин на надання комунальних послуг їхньому будинку.

Таким чином до 1 травня 2020 року усі ОСББ мають визначитись, як будуть надаватись послуги у їх будинку. У Законі передбачена модель «по замовчуванню». Тобто залишається індивідуальний договір між надавачем комунальної послуги та співвласником без обслуговування «внутрянки», послуга буде надаватись до стіни будинку. А за обслуговування внутрішньобудинкових мереж буде відповідати ОСББ.

Існують і інші моделі надання комунальних послуг. Правління ОСББ має підготувати загальні збори співвласників і саме рішенням загальних зборів визначити, яким чином буде надаватись комунальна послуга.
Наголошу, що послуга газопостачання і електропостачання надається лише на підставі індивідуальних договорів із співвласниками. Правлінню ОСББ слід підготувати і провести збори лише щодо надання послуг з теплопостачання, водопостачання та водовідведення, послуги з вивезення сміття.

Для володіння інформацією, перед зборами, правлінню ОСББ слід звернутись в ТОВ «Рівнетеплоенерго», у РОВКП ВКГ «Рівневодоканал» та у КП «КАТП 1728» із заявами та поцікавитись вартістю обслуговування внутрішньобудинкових мереж тепло-, водопостачання та вартістю вивезення побутових відходів для ОСББ.

Після чого Правлінню ОСББ:

1. Підготувати і скликати загальні збори.
2. На загальних зборах прийняти рішення про договірні моделі надання комунальних послуг.
3. Правлінню (для індивідуальних договорів – також співвласникам) звернутися до виконавця щодо укладання договорів за обраною моделлю.Статтею 14 Закону передбачено три моделі організації договірних відносин щодо надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку на вибір співвласників:

• індивідуальний договір (у двох варіантах – з обслуговуванням «внутрянки» виконавцем комунальної послуги та без такого обслуговування);
• колективний договір;
• договір з колективним споживачем.

Вибір тієї чи іншої моделі договірних відносин щодо надання комунальної послуги є виключною компетенцією загальних зборів ОСББ.

Нижче наведу лише порівняльну таблицю названих моделей:

Індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкової системи виконавцем Індивідуальний договір без обслуговування внутрішньобудинкової системи виконавцем  Колективний договір  Договір з колективним споживачем
Відповідальність виконавця за якість послуги «До квартири»  «До входу в будинок»  «До входу в будинок» «До входу в будинок»
Плата за абонентське обслуговування Стягується виконавцем Стягується виконавцем Виконавцем не стягується* Виконавцем не стягується*
Плата за обслуговування і поточний ремонт внутрішньобудинкової системи Стягується виконавцем Виконавцем не стягується** Виконавцем не стягується**    Виконавцем не стягується**
Розрахунки за
послугу
Прямі між споживачем і виконавцем Прямі між споживачем і виконавцем Споживач – уповноважена особа – виконавець Споживач – уповноважена особа – виконавець
Пред’явлення позову до боржника  Виконавцем Виконавцем Виконавцем ОСББ (внутрішні правила)

* Співвласники несуть ці витрати в інший спосіб (плата уповноваженій особі, заробітна плата працівників ОСББ тощо).

** Співвласники несуть ці витрати в інший спосіб (в складі витрат на управління будинком).

Договори про надання комунальних послуг за всіма моделями укладаються на 1 рік з «автоматичною» пролонгацією. Від пролонгації можна відмовитися, попередивши виконавця за 1 місяць до закінчення договору. Також можна розірвати договір, попередивши виконавця за 2 місяці. Однак слід пам’ятати: рішення про не продовження договорів, про їх розірвання (якщо це тягне зміну моделі організації договірних відносин) приймають загальні збори ОСББ.

Також пам’ятайте: закон не вимагає від ОСББ укладання жодних «договорів про співпрацю» з виконавцями. Якщо співвласники обрали, наприклад, індивідуальні договори, то виконавець зобов’язаний з ними такі договори укласти. ОСББ не зобов’язане при цьому вступати з виконавцем в будь-які додаткові договірні чи позадоговірні відносини.

Дмитро ЛЕВИЦЬКИЙ, proosbb.info

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»