fbpx

Внески вирішують усе: голова рівненського ОСББ розповів як формуються бюджети успішних об’єднань

Діліться інформацією з друзями:

Хочу обговорити одну з делікатних для голів ОСББ та мешканців багатоквартирних будинків тему: бюджет об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Як він формується? Чи можливо ефективно управляти ОСББ без належного фінансування? А також про намагання деяких мешканців отримувати якісні послуги, не оплативши їх.

Так-от, дохідна частина бюджету ОСББ в основному складається з внесків мешканців будинку. Бувають разові благодійні внески, оплата провайдерів, але всі ці проплати складають незначну частину. Тому, хочемо чи ні, мусимо повернутися до розміру внесків членів громади. Оптимальний розмір внеску з кожним роком змінюється. І не в меншу сторону. Зростає оплата за освітлення місць загального користування, обслуговування ліфтів та інші послуги.

Щоб ми не казали, а мінімальна зарплата в країні збільшується, а розмір заробітної плати змушує надавачам послуг збільшувати і вартість наданих послуг. В ОСББ трохи інакше. Розмір членських внесків у деяких будинках підняти до оптимальних практично неможливо, бо таке рішення треба прийняти згодою 2/3 власників площ будинку. Мешканці, на жаль, навіть не вникають у те, що треба зробити в будинку та як профінансувати ремонтні роботи, кількість яких з віком будівлі тільки зростає. Та й у самих жителів багатоповерхівки вимоги різні: поставиш лавку біля під’їзду – ти молодець. А якщо за цей час зробиш інженерні мережі в підвалі чи на даху, які вони не бачать, – ти нічого не робиш. А чи не краще питання визначення пріоритету робіт віддати на відкуп професіоналові – голові правління чи управителю, якого обрала громада на загальних зборах?

Однак мова зараз не про це. Натомість хочу наголосити, що внесок на управління будинком без ліфтів на рівні 2,50 грн – 3,50 грн за кв.м приводить до самознищення ОСББ. Аби існувало об’єднання, внесок у таких будинках на сьогоднішній день має бути від 4,50 грн, а в будинках з ліфтами – від 5,50 грн за метр квадратний (при умові, що громада хоче підтримувати належні умови проживання в будинку).

На практиці виходить: скільки квартир – стільки і диригентів. Але рідко хто з власників квартир готовий взяти узду правління у свої руки. Тобі рекомендують, як треба утримувати в належному стані житловий фонд, усі: від медсестри до вчителя, від безробітного до держслужбовця, навіть не розуміючи суті питання. Всі – зайняті, у всіх – свої історії. У деяких вимога одна: ти голова ОСББ – ти і роби. Ти ж зарплату отримуєш. Хоча працюєш за сумісництвом і та заробітна плата й близько не покриває відповідальності та об’єму робіт. На жаль. У себе ж на роботі ми вміємо сказати керівнику підприємства: як платите, так і працюємо. А запитайте себе: як платите ви голові ОСББ? Чи захотіли б ви працювати за такі мізерні гроші?

Думаю, невдовзі навряд чи захоче хтось із фахівців працювати головою правління ОСББ. Я вже зараз бачу, як дехто з колег залишають будинки, мешканці яких не хочуть платити за надані послуги, а тільки вимагають від голови покращення умов свого проживання. Причому не завжди в коректній формі.

Бюджету ОСББ  протягом багатьох років дуже допомагають муніципальні програми сталого розвитку. Але і з цим, на жаль, не все гаразд. Мешканці активно збирають підписи за участь у програмі, а як доходить справа до фінансової складової, тут знов у кожного своя історія. І дехто навіть з платоспроможних хоче за рахунок сусіда проскочити, у якого  менший фінансовий ресурс. Тому хочеться наголосити: якщо хочете жити краще, відповідно дбайте й про дохідну частину бюджету ОСББ. А як витрачає гроші мешканців голова ОСББ, в будь-який момент може перевірити ревізійна комісія, яку обирають загальні збори. Час, коли вам хтось був зобов’язаний та хтось щось робив безкоштовно, минув. Це стосується й приватних квартир, до яких ОСББ взагалі не має ніякого відношення. В ОСББ, як у великій сім’ї, що принесли додому, на ті кошти і живемо.

Анатолій ОВЧИННІКОВ, заступник керівника ГО «Рада голів ОСББ м. Рівне»

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе наш Telegram