fbpx

Вісім жителів Рівненщини вже задекларували доходи більші як мільйон гривень

Діліться інформацією з друзями:

Традиційно на початку  року в Україні розпочинається кампанія декларування доходів громадян. Однак закон не передбачає подання декларації всіма без винятку членами суспільства, а лише звітування про доходи, з яких не сплачено податки.

Заступник начальника ГУ ДПС у Рівненській області Надія Друзюк надала роз’яснення щодо особливостей проведення цьогорічної кампанії декларування, наголосивши на тих аспектах, які повинен чітко знати кожен декларант.

 – Надіє Іванівно, податкове законодавство щороку зазнає змін. Чи є новації в цьогорічній кампанії декларування доходів?

– Дійсно, до Податкового кодексу України минулого року  було внесено зміни. Але в частині порядку подання громадянами декларацій про доходи таких змін не відбулось. Як і раніше, громадяни, які подають податкові декларації про майновий стан і доходи, поділені на дві категорії: особи, які зобов’язані подати річну декларацію та особи, які мають право її подати. Тобто, ми говоримо про жителів області, котрі як отримували доходи, що не були оподатковані при їх виплаті, так і тих, хто може скористатися своїм правом на податкову знижку.

– А про які доходи наші краяни звітують найчастіше?

– Як правило, найчастіше жителі Рівненщини декларують доходи, отримані від спадщини, продажу та оренди майна, обробітку землі, продажу сільськогосподарської продукції. Цього року вже майже три з половиною тисячі громадян задекларували 414 мільйонів гривень отриманих у 2020 році доходів. Однак про остаточні підсумки деклараційного процесу будемо говорити після 1 травня.

– Тобто, дедлайн кампанії – 1 травня?

– Так, дійсно, для тих громадян, хто має задекларувати неоподатковані доходи, термін подання декларації – до 1 травня. А от ті громадяни, хто мають бажання скористатись податковою знижкою, декларацію можуть подати протягом року – до 31 грудня включно.

Спадщина, як і кому її декларувати

– Ви зазначили, що декларують спадщину. Якщо я отримала квартиру в спадщину від бабусі, то теж маю прозвітувати до податкової?

– Ні, Вам подавати декларацію не потрібно. Адже при оподаткуванні спадщини треба зважати  на ступень споріднення та резидентський статус спадкоємця: майно, успадковане членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою, тобто у такому випадку податок платити не потрібно. Крім того, спадкоємці звільнені від декларування цього доходу.

– Тоді  бабуся і я – який у нас ступень споріднення: перший чи другий?

– До членів сім’ї першого ступеня споріднення належать подружжя (чоловік та дружина), батьки, діти (в тому числі усиновлені). До другого ступеня споріднення відносяться рідні брати і сестри, бабусі і дідусі (батьки батька і матері), онуки. Якщо ж громадяни отримали спадщину від інших родичів чи знайомих, то вони мають задекларувати таку спадщину. Наприклад, при успадкуванні майна від рідного дядька необхідно подати декларацію та сплатити належний податок на доходи  і військовий збір. Також заплатити податок зобов’язані всі, хто отримав спадок від нерезидента.

– Який податок?

– Спадщина, отримана від нерезидента або нерезидентом, оподатковується за ставкою 18 відсотків. А все інше успадковане майно (за винятком спадщини від родичів першого та другого ступеня споріднення) – за ставкою 5 відсотків. Також, громадяни зобов’язані сплатити військовий збір, який становить 1,5 відсотка від вартості успадкованого майна.

Оренда житла. Яким чином оподаткувати

– Зрозуміло, а для тих людей, хто здавав квартиру в найм, аналогічний порядок оподаткування?

– Ні, там інші правила.  Якщо нерухомість або інше майно орендувала юридична або фізична особа – підприємець, то податковим агентом є саме орендар. Він і зобов’язаний утримати і перерахувати до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовий збір – 1,5 відсотка. Якщо ж  громадянин здавав своє майно в оренду,  наприклад будинок, квартиру,  гараж, дачу чи земельну ділянку іншій фізичній особі, то має подати декларацію та сплатити податок і військовий збір саме орендодавець – людина, яка здавала таке майно в оренду.

Продаж майна. Що потрібно знати про оподаткування

– А якщо квартиру продали?

– Тоді треба зважати на те, скільки часу така квартира перебувала у власності та яку кількість нерухомого майна продано. Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, залежно від її призначення, яке перебуває у власності понад три роки або отримане у спадщину, не оподатковується. А дохід, отриманий від продажу протягом року більш як одного з вищезазначених об’єктів нерухомого майна або інших об’єктів, оподатковується за ставкою 5%  ПДФО та 1,5% військового збору.

– Чимало громадян продають автомобілі, їм теж треба подавати декларацію?

– При продажу автотранспортних засобів є пільги: якщо людина продала протягом року один легковий автомобіль, мотоцикл, мопед, то податок в даному випадку не сплачується. І декларацію продавцеві такого автотранспорту подавати не потрібно. А ось при наступному продажу протягом календарного року вже доведеться платити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків і військовий збір 1,5 відсотка. Якщо ж продаватиметься більше двох транспортних засобів, то податок на доходи становитиме 18%. Зрозуміло, що у такому випадку прийдеться й прозвітувати про отримані доходи.

Подарунки. Чи потрібно подавати декларацію

– Хто ще зобов‘язаний подавати декларацію про доходи?

–  Насамперед той, хто у минулому році отримував подарунки, іноземні доходи, тобто виїжджав за кордон на заробітки, або здійснював операції з інвестиційними активами.  Це стосується і таких категорій, як, гувернантки, нянечки, домробітниці, артисти-аматори. Якщо громадянин має у власності техніку, якою в період польових робіт надавав платні послуги з обробітку землі, отримував доходи від продажу с/г продукції, то він теж зобов’язаний задекларувати ці доходи. Таким громадянам потрібно буде сплатити податок на доходи в розмірі 18 відсотків та військовий збір 1,5 відсотків. Це не є вичерпний перелік. Наразі фахівці податкової служби області  готові прийти на допомогу кожному платнику податків, проконсультувати та роз’яснити певні аспекти декларування, що незрозумілі чи викликають сумніви.

 – Ви згадували, що громадяни можуть скористатись податковою знижкою. Що це таке?

– Так, Податковий кодекс надає можливість громадянам отримати частину сплаченого податку, але лише за певними витратами. У минулому році майже половина з  тих краян, хто прозвітувався про свої доходи, скористались такою можливістю. Якщо коротко, то до складу податкової знижки включаються фактично понесені витрати, підтверджені платником документально, наприклад: фіскальним або товарним чеком, касовим ордером, товарною накладною, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та визначають суму таких витрат.

То ж громадяни, які сплачували у минулому році за навчання закладам освіти, страхували себе або членів своєї сім’ї, сплачували внески у недержавні пенсійні фонди, перераховували кошти у вигляді пожертвувань неприбутковим організаціям, усиновлювали дітей, сплачували проценти за іпотечним житловим кредитом, понесли витрати у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що їм належить, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, мають право подати декларацію на податкову знижку та отримати частину сплаченого протягом 2020 року податку на доходи фізичних осіб.

Як подати декларацію

– Зрозуміло, але до закінчення кампанії декларування залишився лише місяць, зараз діють карантинні обмеження. Як бути тим громадянам, що не можуть чи не хочуть особисто відвідувати податкову?

– Таким краянам та всім, хто цінує свій час, рекомендую скористатись можливістю електронного звітування. Подати декларацію можна не відвідуючи податкову інспекцію, а скориставшись електронним сервісом ДПС – Е-кабінетом. У разі подання декларації в електронній формі з використанням електронного підпису необхідно здійснити таке відправлення не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк. Також, як і раніше, декларацію можна надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення – не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації.

– Не можу не запитати. Чи є вже в нашій області «мільйонери»?

– За оперативними даними на сьогодні вісім жителів Рівненщини задекларували доходи більші як мільйон гривень. Але, як показує практика, найбільшу активність громадяни виявляють у другій половині квітня, напередодні завершення терміну подання декларацій,  то ж розраховуємо на досить вагомий додатковий фінансовий ресурс для наповнення місцевих бюджетів.

– Надіє Іванівно,  а яка сума може надійти до бюджетів? І що порекомендуєте нашим громадянам, які мають задекларувати свої доходи?

– Щодо прогнозів, то їх ще робити рано, але можна говорити про позитивну тенденцію. Порівняно з минулим роком громадяни вже задекларували зобов’язань на 800 тисяч більше. Але, як я вже зазначала, враховуючи найбільшу активність громадян напередодні завершення терміну подання декларацій, звертаюсь не відкладати звітування на останні дні,  щоб не наражатись на штрафні санкції, а у разі потреби звертатись до Центрів обслуговування платників.