Наступного, 2020 року в нашого будинку, що на вулиці Фабричній, 5а у Рівному,– ювілей: йому виповниться 40. У ньому проминули наші найкращі роки. Тут ми раділи і сумували. Народжували дітей, тішились їхніми успіхами, потім раділи онукам. Ми зістарілися разом з нашим будинком. Він, як і ми, потребує допомоги на відновлення, а це додаткові капіталовкладення. І ми вирішили діяти й бути господарями у власному домі.
Почали з ревізії у свідомості
Потреба у проведенні капітальних ремонтів будинку була очевидною. На всіх зборах наші мешканці висловлювали свої побажання – відновити наш будинок і зберегти його ще й для наших дітей і онуків. Адже стан внутрішніх комунікацій і зовнішній вигляд будинку приходив у занепад, знецінювалася вартість квартир. Та найважливіше при цьому було, щоб усі мешканці усвідомили: у спільному домі господарі вони самі, ніхто збоку не прийде і не попіклується про наш добробут. Тепер про ті колишні розмови і клопоти вже й забулося, а сам будинок виглядає, як кажуть, на мільйон. Та йшли до цього ми крок за кроком, спираючись на руку підтримки громади будинку і міста, і далі плануємо все нові й нові поліпшення у нашому спільному домі.
Помітні зміни на краще в нашій будівлі почалися з 1 липня 2015 року, відколи ми створили ОСББ «Венера+» і офіційно вийшли з ЖЕО ЖБК. Перш за все замінили вхідні двері, що були обладнані домофоном, та встановили добротні тамбурні.
В обох наших під’їздах одразу відчутно потеплішало. Задля економії замінили всі лампочки у місцях загального користування на світлодіодні, над вхідними дверми в будинок повісили світильники з реле, яке у нічний час реагує на рух.
Навіть неможливе стає можливим
Для реалізації наступних енергоефективних заходів залучили місцеві кошти. Адже реалізувати такі масштабні, як для нашої кооперативної 9-поверхівки, проекти, за які взялися ми, самотужки було б просто неможливо. Так, у рамках Муніципальної програми сталого розвитку міста Рівного ми отримали фінансову допомогу на кілька капітальних ремонтів. Спочатку таким чином утеплили фасад будинку, після чого він набув ошатного і привабливого вигляду, а у квартирах стало затишніше і набагато тепліше. Згодом замінили вікна та двері на сходинкових маршах і в допоміжних приміщеннях, утеплили цоколь будинку, оновили покрівлю даху. Одразу після цього взялися за ремонт внутрішніх систем холодного та гарячого водопостачання і системи опалення з встановленням автоматизованого вузла регулювання теплової енергії. Для порівняння: в попередній опалювальний період наша трикімнатна квартира щомісяця платила за тепло аж на тисячу гривень менше, ніж у сусідньому будинку.
Вартість проектів у цілому становила 2 432 581 гривню, з яких внесок міста – 1 690 115 гривень, а внесок громади – 742 466 гривень. Для зменшення частки внеску громади взяли в «Укргазбанку» два «теплі кредити» – у 2017 та 2018 роках під 18 відсотків на загальну суму 458 850 гривень, які ми погасили за три місяці. За цими кредитами ми отримали бюджетне відшкодування на суму 230 002 гривні, а це 50,1%, і воно прямо залежало від кількості громадян, які отримували субсидії на житлово-комунальні послуги. У результаті отримання «теплого кредиту» внесок громадян зменшився до 512 464 гривень.
Виручила відстрочка
Та легко про це тепер говорити. А в процесі втілення цих проектів, що суттєво змінили на краще якість життя в нашій багатоповерхівці, не всі співвласники однозначно сприйняли ці програми. Окремі сусіди були категорично проти проведення капітальних ремонтів з утеплення фасаду чи отримання кредиту. Дехто заявляв, що взагалі проти будь-яких ремонтів. Потрібно було провести належну роз’яснювальну роботу, на кшталт: якщо не ми, то хто? Справді, якщо держава нам допомагає, то було б дурістю не скористатися цією допомогою. Здається, до всіх наших людей зрештою прийшло усвідомлення: якщо ми не зробимо це сьогодні, то завтра заплатимо набагато дорожче.
Усі починання вирішувалися на загальних зборах співвласників, і більш як дві третини з них за проекти голосували позитивно. У нашому будинку 67 квартир. Оскільки більшість співвласників – пенсіонери (до 75%), то не всі були спроможні заплатити всю суму внеску на утеплення фасаду чи іншого проекту. Таким співвласникам, а це стосувалося в основному власників 4-кімнатних квартир, ми надали відстрочку, заплативши за них з власних коштів. Сьогодні заборгованості за проектами у нас немає.
Гуртом і кожен зосібна
Поліпшення в будинку ми здійснили завдячуючи Муніципальній програмі сталого розвитку, великій підтримці нашої громади, особливо на початку діяльності, зосібна міському голові Володимиру Хомку і депутатові Рівненської міської ради Богданові Гап’яку, до яких ми звертаємося за допомогою у вирішенні будь-яких проблем. Окрема вдячність працівникам управління економіки, які супроводжували нас у справжньому лабіринті документації, та підприємств ПП «Рівнеспецбуд» і ТОВ «Фірма “Гольфстрім”».
Ми вдячні всім причетним до позитивних змін у нашій дев’ятиповерхівці й одне одному за те, що в короткі терміни ми змогли оновити наш будинок, зробити його комфортним, теплим і естетично привабливим. Мешканці відчули, що вони є господарями і власниками всього будинку та прибудинкової території.
Це стосується й озеленення території, насадження дерев та створення квіткового оазису, який радує око протягом літа й осені. За відсутності земельної ділянки, придатної для висадження зелених насаджень, наші пенсіонерки змайстрували клумби із автомобільних шин і перетворили їх на квіткові вази.
Збільшилась кількість мешканців, які беруть участь у суботниках з прибирання території чи підвальних приміщень. А от Анатолієві Пащенку, Олександрові Назарчуку, Олексієві Рожку, Андрію Базюкову, Вікторові Веретюшкіну, Катерині Опанасюк, Надії Євич, Зої Дейнеці, Леоніді Павлюк, Людмилі Старушко та іншим ініціативним сусідам і взагалі не потрібно вказувати, що й де не так і що необхідно зробити в будинку чи на території довкола нього.
За планом план
Тепер у нас на порядку денному ремонт ліфта за Муніципальною програмою сталого розвитку (в одному під’їзді ми відремонтували підйомник власними коштами), ремонт під’їзду (в одному під’їзді ремонт уже провели). І в подальшому нам є ще над чим працювати.
Є у нас окрема велика надія на підтримку з будівництва спортивного майданчика на земельній ділянці, яку ми вилучили з прибудинкової території понад три роки тому. Реалізація цього проекту життєво необхідна для залучення молоді до спорту, аби не дати їм потрапити в «лапи» ігрових автоматів, спиртових «розливайок» чи реалізаторів наркотичних засобів, якими опутаний наш район.
Наш будинок – це частинка нашого міста, а наше місто – це частина держави. І як ми ставимося до свого будинку, так ставимося й до своєї держави.
З любов’ю про будинок і його мешканців Тетяна АНДРІЙЧУК, голова ОСББ «Венера+»