fbpx

В Рівному діти навчаються музики в колишній стайні

Діліться інформацією з друзями:

Музикування «на дистанції», уроки прекрасного в колишній стайні та скандальні перипетії довкола ремонту найстарішої на Волині державної дитячої музичної школи.

Музична школа №1 у Рівному розміщується в двох історичних будівлях, зведених у кінці ХІХ століття в популярному на той час цегляному стилі. Такі будинки (до того ж не спотворені сучасними прибудовами) можна на пальцях перелічити. Тому питання їх збереження – актуальне. Хто господарював у будинках за тих далеких часів потрібно ще досліджувати. За однією з версій – польський генерал, за іншою – начальник залізничної станції «Рівне». В одному з корпусів деякий час розміщувалася поліційна дільниця. «Відмітилися» там і армійці Будьонного, влаштувавши у 1920 році в будівлі оперативний відділ штабу армії. Музична школа «замешкала» там у кінці повоєнних 1940-х. До цього умовного комплексу будівель працівники музшколи відносять ще й третю споруду, яка причаїлася в глибині забудови – вгрузлу в землю низеньку напівзруйновану халупу, в частині якої облаштовано маленькі класи-комірчини для занять юних музик, а частину зачинено через аварійний стан. Це – колишня стайня власників будівель.

Скандальний ремонт

Проте увагу громадськості до цих будинків на вулиці 16 Липня останнім часом привернула не їх цікава минувшина, а сучасні перипетії довкола довготривалого ремонту приміщення фортепіанного відділу (того, що в глибині провулку) музшколи. Нині будівля стоїть «підперезана» по периметру стяжкою, бо була загроза обвалу. Розібрали, а потім заново склали, заливши фундамент, частину будівлі, в якій розміщувалися туалетні кімнати. На цьому ремонт зупинився, що й спричинило нарікання батьків учнів школи. Вони змушені були звертатися через сесію міської ради до депутатів, аби з’ясувати подальшу долю закладу і можливість навчання в ньому їхніх дітей.

Однак, як з’ясувалося, продовжити ремонтні роботи наразі неможливо, оскільки коштів для цього з міської казни поки що не виділено. Про них мають подбати міські обранці під час наступної сесії. Постало й ще одне питання: куди має перебратися фортепіанний відділ на період ремонту? За словами директора музшколи Олександра Приходька (на фото), він самотужки не може це питання вирішити, оскільки, на його думку, це компетенція керівництва міста.

– У мене був шок, коли будівельники надіслали мені 10 вересня 2020 року лист з вимогою виселитися з корпусу. Адже думали, що після того, як будівлю «стягнуть», ми відновимо у ній навчання. Виявляється, там буде капітальний ремонт. Мене звинувачують, що я не підшукав підходящого приміщення для переїзду. Я звертався куди тільки міг, але всюди отримував відмову. Такі домовленості – не рівень директора школи. Звертався письмово по допомогу і до влади – колишньої і нової (копії листів є в редакції, – прим. авт.), проте…

На думку Олександра Приходька, ідеально було б, якби школі віддали приміщення, що навпроти першого корпусу школи – на 16 Липня, 49/51. Нині там розміщуються відділи управління соцзахисту. Тим паче, що передачу цього приміщення школі було передбачено «Програмою розвитку культури в місті Рівне на 2019-2023 роки». Чому цього не було зроблено Олександр Приходько не знає. Заступниця начальника управління праці і соцзахисту населення Олена Петрик зазначила, що їм нічого не відомо про таке рішення і з подібним до них ніхто не звертався.

Коментар екс-заступниці міського голови, депутатки Рівнеради (член комісії з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування) Галини Кульчинської:

– По-перше, слід поцікавитись в управлінні капітального будівництва, чому замість 1,5 мільйона гривень виділених коштів було освоєно лише трохи більше за 200 тисяч? Замовником робіт є УКБ і кошти йшли через них. По-друге, на мою думку, приміщення на 16 Липня, 49/51 – ідеальний варіант для тимчасового розміщення на період ремонту. Хоча там нині соцзахист, питання можна було вирішити. Ще один варіант: приміщення на Петлюри, 5, яке готується до продажу з аукціону. Місто здає в оренду обласним структурам десятки приміщень за символічну плату. Чому б не пошукати варіан­тів там? Щодо коштів, то на наступну сесію Рівнеради (орієнтовно 29 березня) має бути винесено проєкт рішення про кошти на музшколу в рамках розгляду проєкту рішення про бюджет розвитку. Але досі жодного обговорення і проєкту рішення щодо цього не було. Однак, у разі розгляду цього питання, постане проблема пріоритетів: кому нагально потрібно виділити кошти. Це буде непросте рішення.

Що каже влада

У публічному коментарі заступниці міського голови Марини Кузмічової, розміщеному в мережі Фейсбук, зокрема, зазначається (мовою оригіналу):

– У 2017 році була виготовлена проєктно-кошторисна документація на капітальний ремонт другого корпусу на суму понад 11 мільйонів гривень. Сюди входить (якщо коротко): перебудова санітарних приміщень, які були добудовані до корпусу і дали тріщину на всій лінії добудови, скріплення стін корпусу, усунення тріщин, укріплення фундаменту, капітальний ремонт даху, заміна всіх вікон, реконструкція всіх приміщень всередині корпусу (демонтаж, заміна гнилого перекриття, підлоги, каналізаційних труб та водовідведення, ремонт сходів, протигрибкова обробка стін, шпаклювання, фарбування). …Минулого року депутати виділили 1,5 млн грн на частину робіт, яка пов’язана з перебудовою санітарних зон школи і ліквідацією тріщин. У травні оголосили тендер. Роботи розпочалися у жовтні. Відповідно всі кошти освоїти не встигли, лише 280 тисяч грн. Решту повернули в бюджет. Це було до мого призначення, адже я стала заступницею мера 5 січня 2021 року. …Школа виявилася абсолютно не готовою до ремонту. Жодного звернення від директора Олександра Приходька до міської влади, аби знайти, де навчатися дітям, не було (зауважу, кошти виділені у березні!). …Крім того, директор школи не поставив до відома колектив про обсяг робіт, складову робіт і очікуваний термін виконання капітального ремонту. А мав би це зробити ще перед літніми відпустками, щоб вчителі, які самотужки робили ремонти в своїх класах, були готові до кардинальних змін.

У свою чергу, Олександр Приходько всі закиди щодо бездіяльності відкидає і показав журналістові листи до управління культури і туризму, міського голови Олександра Третяка, управління комунальної власності з проханням виділити кошти на ремонтні роботи та допомогти з пошуком приміщень на період ремонту. При цьому зазначив, що жодної допомоги так і не дочекався.

За словами Марини Кузмічової, проєктно-кошторисна документація, виготовлена в 2017 році, застаріла і підлягає перегляду. Відтак нині сказати як здорожчає ремонт складно. В інтерв’ю на каналі ITV (https://itvmg.com/) Марина Кузмічова зазначила, що фінансування буде поетапним. У разі, якщо на галузь культури дадуть 12 мільйонів, то сумнівно, що 11 з них віддадуть музшколі. А тому, за її словами, через об’єктивні обставини ремонт затягнеться як мінімум на два роки. І запевнила, що влада активно займається пошуком приміщення для переїзду.

А тим часом юні музиканти змушені «перебиватися» в одному корпусі (тому, що вздовж вулиці 16 Липня). Та й він, як каже директор школи, не в кращому стані. Нагального ремонту потребує дах, на стелі другого поверху тріщини, яких стає дедалі більше. Про колишню стайню й мови нема. Діти навчаються по черзі: тиждень 500 учнів очно, 500 – дистанційно, наступного тижня міняються.

– На мою думку, – каже Олександр Приходько, – потрібно побудувати нову сучасну музичну школу, що було б дешевше, ніж реставрувати ці старі приміщення. Львів будує нове сучасне приміщення музичної школи, в Черкасах приміщення має форму контрабаса. А у нас третій корпус – колишні стайні… Його взагалі потрібно знести.

Утім, подальша доля першої на Волині дитячої музичної школи, яка вже переступила 80-річний віковий поріг і вписала чимало славних сторінок у мистецьку історію нашого міста, як і доля історичних будівель, де вона розміщується, нині цілком залежить від волі міських обранців Рівного.

Світлана КАЛЬКО