Ще в жовтні минулого мирного року звичайна зупинка у Рівненській області селі Підгайці надихнула столичних митців на створення проекту.
“Їхали з Рівного до Києва і по дорозі нам зустрілась прекрасна зупинка в селі Підгайці. Красиві, вільні і гордовиті білі кони. І хустка вийшла норовлива.”
Вікторія Зубенко, авторка ідеї проекту BERVY, розповідає з чого все почалося.
“Ці мозаїки можна було прочитувати, майже як вишиванку — так багато в них закодовано. Спочатку я робила екоторби із цими принтами, та згодом вирішила, що це банально. Оскільки в зображеннях багато елементів, які стосуються роду, вирішила, що доречно буде створювати хустки-обереги для жінок. Цей проєкт містив кілька етапів. На наступному я друкувала хустки — деякі дарувала, деякі продавала для розвитку проєкту. І тоді зрозуміла, що маю право внести у них щось своє. Навіть якщо в художника не було оберега — сварги (свастики), дерева життя чи іншого, я дозволяла собі додавати з тих візерунків, які бачила на зупинці. До кожної хустки я прикріпляю її історію. Ще один етап — дослідницький. Зрозуміла, що отримані кошти повинна вкладати в дослідження. Таким чином, ми з Оленою Веселою почали знімати документальний фільм, присвячений історії виготовлення мозаїк. Один подарований шалик вивів нас на художниць, які оздоблювали зупинку в Рівненській області.”
Тепер зруйнована у Маріуполі мозаїка оживає на брендових хустках.