fbpx

У Рівному з’явилася негативна динаміка захворюваності на коронавірус

Діліться інформацією з друзями:

Останній рік докорінно змінив нашу реальність. Ми живемо й працюємо в умовах карантину. Перша сфера, що потрапила під трансформацію – медична. Про виклики та уроки пандемії, які зробили медики, про позитивні кроки та новації – розповів під час прямого ефіру в редакції газети «7 днів» начальник міського управління охорони здоров’я Віктор ІСЬКІВ. Наводимо основні тези з цієї розмови.

Про захворюваність на коронавірус

Ситуація з коронавірусом поки що досить оптимістична. Впродовж новорічно-різдвяних свят був спад. Ця тенденція збереглася й до середини лютого. А останніми днями ми бачимо збільшення числа виявлених пацієнтів. Тобто з’явилася негативна динаміка. На фоні країни ми поки що непогано виглядаємо. Невідомо, як розвиватиметься ситуація надалі. Але хочу запевнити рівнян: наші заклади охорони здоров’я готові до збільшення кількості хворих.

Як і де можна здати аналізи на коронавірус

Цим займаються і комунальні, і приватні заклади. Зокрема, у Центральній міській лікарні теж можна здати такі тести. Тут роблять аналізи на імуноглобуліни М (гостра фаза захворювання) і G (його рівень свідчить про наявність імунітету до коронавірусу). До речі, з власного прикладу: у нашій родині виявилося, що одна дитина має антитіла до ковіду, тобто вже перехворіла. Хоча ніяких клінічних ознак не було і більше ніхто не хворів. Тому я вважаю, що добра половина, а то й більше рівнян та українців уже перехворіли. Причому більшість – навіть не помітивши.

Про розвиток медичної сфери під час пандемії

Попри труднощі зроблено чимало. Від початку пандемії ковіду основне питання було в забезпеченні закладів охорони здоров’я апаратами штучної вентиляції легень. Придбали необхідне обладнання, багато допомагали, особливо на перших порах, волонтери. Нині наші заклади мають достатньо і апаратів ШВЛ, і кисневих концентраторів для тих ліжкомісць (по ковіду), що ми маємо. Нагадаю, у ЦМЛ є 330 ліжок, у другій лікарні – 45.

На піку захворюваності (листопад) була проблема якраз із централізованим постачанням кисню. Кисень із спеціального резервуару в ЦМЛ, якого до пандемії вистачало на місяць, тоді використовували буквально за добу. Було багато недоспаних ночей і в лікарів, і в керівників лікарні й міста. Закінчувався кисень у резервуарі, в хід ішов балонний кисень. Бувало й таке, що залишався один-два балони. Тобто кисню – буквально на півгодини-годину. З цієї напруженої ситуації ми винесли свій урок. Нині в нашій Центральній міській лікарні є два резервуари з киснем, до того ж встановили кисневу станцію. Сподіваємося, що найближчими днями вона повноцінно запрацює. Це дасть можливість нам стати кисненезалежними і не купувати його деінде.

Безумовно, ковід загальмував розвиток медицини в нашому регіоні. Але всі знають й про успіхи наших медиків. Цього року провели пересадку серця. Знайшли донора і реципієнта. Все пройшло успішно. Орган прижився. Чоловік раніше навіть сидіти не міг, а тепер живе повноцінним життям, їздить за кермом. Будемо цей напрям розвивати. Уже є погодження з міською владою про виділення коштів на обладнання сучасної операційної. Паралельно навчають персонал. Сподіваємося, що до завершення 2021 року будуть і подальші зрушення в цій сфері.

Уже два роки поспіль у нас проводяться операції з використанням ангіографа. Хворі з інфарктами отримують фахову допомогу. Виділяються кошти на проведення коронарографій для наших мешканців.

Як просувається медична реформа, як вплинула на цей процес пандемія

У квітні 2020 року заклади «вторинки» уклали угоди з НСЗУ. Відповідно передбачені амбулаторні пакети, до них включені певні обстеження. З міського бюджету виділялися кошти на забезпечення розхідними матеріалами.

На сьогодні реформа пригальмувалася. Це недобре. Варто було б втілити задумане, а тоді вже модифікувати результати. А так ми маємо недореформовану «вторинку», йде перекос у зарплатах. Існує недофінансування цієї сфери у питанні медикаментозного забезпечення пацієнтів, проведення аналізів і обстежень.

Про ситуацію з плановою вакцинацією

Ці процедури проводяться за календарями обов’язкових щеплень. Якщо на початку карантину всі були налякані існуючими обставинами, тож призупинилася й вакцинація. Адже задача була в тому, щоб зменшити візити людей до лікувальних установ. Згодом щеплення відновилися. Активно цей процес рухається й нині. Закликаю громадян робити щеплення, щоб захистити себе від хвороб.

Про сезонні інфекційні недуги, куди звертатися?

До цього часу кожен повинен мати сімейного лікаря. Це своєрідні ворота до медицини. І саме до цього фахівця слід звертатися за появи будь-яких проблем зі здоров’ям. Якщо він не може сам допомогти, то скеровує до вузького спеціаліста. Тим більше, що і додаткові обстеження і перебування в стаціонарі – все здійснюється за направленням сімейного лікаря.

Про зміни в переліку препаратів за програмою «Доступні ліки»

Торік цей перелік препаратів чотири рази змінювався в бік збільшення. Сподіваємося, що тенденція ця збережеться і надалі. Не змінилися поки що групи захворювань, які підпадають під дію цієї державної програми: цукровий діабет ІІ типу, бронхіальна астма, серцево-судинні захворювання. Ми сподіваємося, що з другого півріччя інсуліни перейдуть на «Доступні ліки», це буде зручніше для пацієнтів. Звертаємося з проханнями, аби пацієнтів із трансплантованими органами теж перевели на цю програму. Це спростило б їм життя.

Спілкувався Василь ГЕРУС