fbpx

У Рівному створять свій Енергодім

Діліться інформацією з друзями:

У тому, що в нашому місті запустять паралельний до державного проект, який буде допомагати втілювати енергозаощаджувальні заходи, можна було б і не сумніватися. Відтак, щойно запрацював Фонд енергоефективності, який анонсував про започаткування програми «Енергодім», у Рівному підготували свою – «Енергодім-Рівне». Що передувало написанню цієї програми і яка її місія? Про це журналістові «7 днів» розповів її співавтор Сергій ВАСИЛЬЧУК.

                   

– Сергію Миколайовичу, чим зумовлена потреба прийняття ще однієї муніципальної програми з енергозбереження, коли у нас уже є програма теромомодернізації?

– Виключно прагматичними мотивами: залучити максимум державних грошей для поліпшення житлово-побутових умов проживання мешканців Рівного. А щоб так сталося, ми вирішили стимулювати рівненські ОСББ долучатися до участі в програмі «Енергодім», надаючи їм додаткову підтримку з міського бюджету.

За дорученням міського голови Рівного Володимира Хомка, спершу була проведена чимала організаційна робота. Ми організували багато ділових зустрічей, допоки нарешті цей переговорний процес не перемістився у площину практичних дій. Отож, був підписаний меморандум про співпрацю з Фондом енергоефективності. У цей період остаточно доопрацювали програму, котрій дали, вважаю, влучну назву – «Енергодім».

Рівне було, є і, сподіваюся, залишатиметься флагманом впровадження заходів із енергоефективності. Тож ми, як і обіцяли, розробили міську програму, що доповнюватиме загальнодержавну «Енергодім». До цієї роботи взялися, як кажуть, усім миром: долучилися депутати Рівнеради (Сергій Васильчук і Сергій Паладійчук – ред.), фахівці міського управління економіки, представник Держенергоефективності в Рівненській області Михайло Лук’яник, голови ОСББ, активісти громадських організацій рівненських об’єднань співвласників багатоквартирних будинків і банкіри. Спільними зусиллями ми напрацювали ще одну міську програму, яку, не мудруючи, назвали «Енергодім-Рівне».

– Які вимоги ставляться перед ОСББ, що мають намір взяти участь у новій програмі з енергоефективності?

– Ми діємо виключно у рамках співпраці з Фондом енергоефективності, тобто з програмою «Енергодім». Для того, щоб взяти участь у цій програмі, ОСББ повинне зробити такі кроки.

Передусім провести енергоаудит і отримати відповідний сертифікат. Ці документи об’єднання співвласників надсилає у Фонд енергоефективності. Якщо Фонд прийме наданий сертифікат, він відшкодовує 70 відсотків вартості енергоаудиту.

Далі ОСББ виготовляє проектно-кошторисну документацію, яка проходить відповідну експертизу. Ці документи (проект і експертний висновок) знову ж таки відправляють у Фонд енергоефективності. Якщо там усе відповідає критеріям і вимогам, то Фонд так само компенсує об’єднанню співвласників 70 відсотків вартості виготовлення проектно-кошторисної документації.

Уже після того люди збираються на загальні збори ОСББ і вирішують, які першочергові заходи вони хочуть втілити у своєму будинку.

Зважаючи на обсяги і вартість робіт, усі проекти розділили на два пакети. Пакет А стосується заміни вікон, дверей, встановлення ІТП, лічильника тепла з регулятором тощо. Пакет Б передбачає утеплення горищ, стін, підвалів, заміну труб тощо. Є речі, які треба обов’язково робити, а є й такі, що не обов’язково. Тому люди визначаються зі своїми намірами.

За пакетом А для 300 ОСББ, які першими в Україні візьмуть участь у програмі «Енергодім», відшкодування становить 60 відсотків, за пакетом Б – 70%. Для об’єднань співвласників, які не потрапили до числа цих перших 300 ОСББ, за пакетом А – 40%, за пакетом Б – 50%. Програма «Енергодім» дещо подібна до нашої міської програми термомодернізації, але вона більш досконала, і тепер відшкодовується не частка вартості матеріалів, а відсоток вартості виконаних робіт.

– Що пропонує міська програма «Енергодім-Рівне»?

– Ми сподіваємося, що запропонована програма буде підтримана й депутатським корпусом. Тут передбачені два напрями. Перше питання: кредитні кошти – завжди відчутний фінансовий тягар. Але люди мусять їх взяти на реалізацію проекту і, зрозуміло, будуть брати ті гроші не всі відразу, а поступово. Відтак, місто Рівне (і ми це прописали) буде відшкодовувати різницю між сумою, передбаченою обласною програмою (у нас є ще відповідна обласна програма) і сумою банківських відсотків. Тобто, якщо зараз умовно банк надає кредит під 18 відсотків річних, то 10% відшкодовує обласна влада, а 8% буде компенсувати місто впродовж 12 місяців з моменту отримання кредиту. Чому такий термін? Щоб люди були зацікавлені якомога швидше виконати заплановані роботи. Так само є певні вимоги щодо терміну виконання цих робіт і з боку Фонду енергоефективності.

Крім того ми будемо відшкодовувати ще й тіло кредиту. Для тих ОСББ Рівного, які потраплять у число перших 300 об’єднань України, відшкодуємо додатково ще 5% тіла кредиту і за пакетом А, і за пакетом Б. Отже, вимальовується можливість отримати відшкодування за пакетом А – 75%, а за пакетом Б – 65% вартості проекту. Плюс будемо гасити відсотки по кредиту. Кращих умов, як на мене, не буває. А тим ОСББ, що не увійдуть до числа перших 300, ми будемо відшкодовувати ще 20% за пакетами А і Б. Вийде 70% – за одним і 60% – за іншим.

Певен, що наші мешканці, які хочуть зробити свої оселі комфортними, економити на енергоносіях, не платити великі кошти за комунальні послуги, скористаються цими можливостями, які ми надаємо, і зроблять свої будинки теплими і затишними.

Пряма мова

Міський голова Рівного Володимир ХОМКО:

– Вкотре засвідчую, що питання ефективного витрачання ресурсів міська влада ставить на перше місце. Я переконаний: той, хто не навчиться цього робити, не матиме перспективи. Такий сучасний світ. Тому в Рівному існує декілька програм, які фінансуються попри будь-які проблеми.

Нагадаю, за використанням «теплих» кредитів ми з великим відривом на першому місці в Україні. А це дає нам можливість економити кошти і витрачати їх на щось більш потрібне. З огляду на всі міські програми, що в нас діють, в тому числі й нової – «Енергодім-Рівне», а також перспективи переходу на альтернативне паливо, маємо всі шанси скоротити споживання газу в рази.

Спілкувався Василь ГЕРУС