fbpx

У Рівному починають компостувати рослинні відходи (ВІДЕО)

Діліться інформацією з друзями:

Переробка органічних відходів у Рівному перейшла в практичну площину: стартував проєкт з компостування опалого листя. Рівне одне з перших в Україні, яке запускає централізовану переробку рослинних відходів на компост. Така практика є у Львові. Вони на півроку раніше почали.

Ініціаторка проєкту, екоактивістка, голова ГО «Сад історій» та депутатка Рівнеради Оксана МАЙБОРОДА, сподівається, що цей проект стане поштовхом до подальшої «сміттєвої революції» в Рівному.

– Це перший рік, коли місто організовано збирає рослинні відходи. – розповідає Оксана Майборода. – Тепер їх не потрібно буде спалювати. Ці відходи будуть перероблені на компості, а не залишаться на полігоні перегнивати. Це корисний крок для міста, а також старт для подальшої переробки й інших органічних відходів. Сподіваюся, що за рік-два зможемо перейти до роздільного збору органічних та твердих відходів та їх переробки.

Міське КАТП-1728, що займається вивезенням сміття в Рівному, почало його збір. Листя складатимуть на окремих майданчиках на міському сміттєзвалищі. Згодом його подрібнять та запустять туди спеціальні мікроорганізми, які за кілька місяців перетворять рослинні відходи на біогумус (корисний субстрат для підживлення ґрунтів).

– Листям ми раніше не займалися, адже воно не прописане в тарифі про побутові відходи, – пояснив директор КАТП-1728 Ростислав КРАЛЮК. – У зв’язку з ухваленням закону, який забороняє спалювання опалого листя, виникла проблема: люди стали викидати його в сміттєві контейнери. Ми шукали варіанти, як діяти з такими відходами. Проконсультувалися з нашими науковцями з водного. Мало зібрати це листя, потрібні ще певні мікроорганізми для його переробки. Проаналізували фінансову складову. Почали шукати гроші. Зрештою об’єднали кошти підприємства та громадського бюджету, залучені на проекти еко-активістки Оксани Майбороди та ГО «Сад історій», й направили їх на компостування опалого листя. Разом це 860 тисяч гривень. За них маємо купити спеціальне обладнання (5 одиниць) та інші компоненти, потрібні для компостування. Вже придбали дві одиниці техніки, ще по двох – оголошені тендери. Обладнання специфічне, виготовляється на замовлення. Вже маємо спеціальну машину для подрібнення опалого листя, це прискорить процес компостування.

Ми звернулися до голів ОСББ і керівників управлінських компаній, що КАТП-1728 буде забирати безкоштовно листя, але за умови, що воно буде запаковане (мішки або пакети). Головне, щоб не кидали в контейнери. Люди поставилися з розумінням. Є ще питання по приватному секторі.

Комунальники планують використовувати частину отриманого субстрату для підживлення зелених насаджень в місті, решту – реалізуватимуть зацікавленим особам або компаніям.

Нагадаємо, нещодавно в рамках міської програми поводження з відходами, у кількох міських садочках та школах встановили компостери. Діти спільно з педагогами збиратимуть опале листя і суху траву і наповнюватимуть компостери. вони зможуть на практиці побачити усі етапи компостування рослинних відходів аж до утворення та подальшого використання біогумусу.