fbpx

Сьогодні у православних поминальний день – Троїцька батьківська субота 2022  

Цього року поминальна субота перед Трійцею випадає на 11 червня. У цю дату поминають покійних, особливо тих, у кого не залишилося родичів. У традиціях батьківської суботи переплітаються слов’янське язичництво і християнське православ’я.

Раніше в Троїцьку батьківську суботу в церквах поминали тільки передчасно покійних – священики з’ясовували обставини смерті і вносили імена в список. Зараз можна поминати всіх, відвідувати панахиди в храмах і ходити на кладовища.

Що потрібно робити в Троїцьку батьківську суботу

Православні віруючі в цей день ходять на поминальні служби і передають записки для панахиди. Велика панахида в церкві проводиться в п’ятницю, на наступний день священики служать Божественну літургію заупокійну, загальну панахиду, а також виступають з проповідями. Також прийнято читати молитви в церквах, на могилах і вдома. Якщо у віруючої людини немає можливості відвідати храм, то можна помолитися в колі сім’ї, прочитавши “Отче наш”.

Ще одна традиція дня – необхідно подавати милостиню нужденним і відвідувати кладовища. Важливо навести порядок в місцях спочинку – прибрати сміття, посадити квіти.

Заборонено в поминальний день:

  • шити, в’язати;
  • займатися будівництвом;
  • працювати в городі;
  • лихословити і пліткувати;
  • пити алкоголь і курити;
  • поминати покійних поганими словами.

Слов’яни в цю дату влаштовували сімейні вечори, так як вважали, що поминальний день – це світле свято, а не причина для скорботи. Християнська церква до веселощів ставиться скептично і не особливо підтримує.

За старих часів люди готували трапезні страви – варили кутю, яйця фарбували в зелений колір, пекли поминальні млинці. Частування призначалися не тільки для поминального столу, але і як дар покійним.

Молоді люди влаштовували гуляння, розпалювали багаття і збиралися біля водойм, проганяючи русалок і водяних. У п’ятницю і в суботу розвішували по будинку березові гілки, щоб захиститися від нечистої сили.

Обов’язково в п’ятницю потрібно було зробити генеральне прибирання, а потім три дні не підмітати підлогу. Після закінчення цього терміну необхідно ретельно вимести всі кути в будинку.