fbpx

Рівняни започаткували акцію “Дихай вільно”

Діліться інформацією з друзями:

Чим шкодить мешканцям спалювання трави, бадилля, рослинних залишків і що робити з усіма цими відходами пояснюють рівнянам активісти в рамках екологічної акції.

Ініціаторка цього проєкту, депутатка від «Європейської Солідарності» Оксана Майборода каже, що спосіб позбуватися рослинного сміття шляхом його спалювання дуже небезпечний і для здоров’я людей, і для середовища загалом. Але багато хто звик так робити і не задумується про наслідки. Саме для того, щоб зупинити паліїв та пояснити, як утилізувати сміття іншими безпечними і вигідними шляхами і розпочали кампанію «Дихай вільно».

Чим шкодить спалювання сухого сміття (трави, бадилля, очерету):

погіршується здоров’я дорослих і дітей: виникають кашель, алергії, загострюються хронічні і з’являються нові хвороби (в т. ч. онкологічні). Через те, що до складу диму входять пил, окис азоту, чадний газ, діоксини, важкі метали, низка канцерогенних сполук. Враховуючи те, що на городах часто обробляють рослини пестицидами, засобами від шкідників, у дим потрапляє цілий хімічний «букет» шкідливих речовин. І цим дихають не тільки палії, але й їхні сусіди;

від спалювання земля втрачає природну вологу і знищується мікрофлора. Це призводить до деградації грунтів. Знищуються усі органічні рештки, які є природною першоосновою для утворення гумусу. Дощовим черв’якам та іншим корисним живим істотам, що поселяються у поверхневому шарі ґрунту, нема що їсти, а попіл, що утворюється при випалюванні, є згубним для них;

пошкоджуються рослини і це погіршує екосистему. Гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми та зимуючі в листі корисні комахи. Натомість стрімко розплоджуються шкідники сільгоспкультур;

гинуть птахи, тварини і комахи, для яких це природне середовище. Коли навесні спалюють цілі луки трави, там помирають новонароджені дитинчата, які не можуть втекти від вогню. Знову ж таки руйнується природна екосистема.

Штрафи за спалювання

За спалювання трави (листя, очерету, стерні) передбачена адмінвідповідальність у вигляді штрафу від 180 до 1800 неоподатковуваних мінімумів (до 30 600 грн). За особливо великі збитки – кримінальна відповідальність.

Що робити, щоб не спалювати?

Всі мешканці мають знати, що рослинні рештки, суха трава, бадилля – всі ці відходи закладені в тариф вивезення сміття в приватному секторі. Важливо, щоб це сміття зберігалося окремо і не було змішане з пластиком та іншими відходами.

Велике гілля не входить у складову тарифу, але і його КАТП-1728 готове забирати, якщо мешканці самостійно подрібнять та спакують в будь-якому вигляді. Або ж можна окремо замовити у комунальників послугу вивезення великогабаритних відходів.

Крім того, до 15 травня на сміттєвому полігоні безкоштовно приймають рослинні відходи, які рівняни привезуть своїм транспортом. У КАТП-1728 просять заздалегідь повідомляти, зателефонувавши у приймальню, коли плануєте привозити – 0362 63-48-71.

І ще один спосіб утилізації – компостування. Якщо є можливість зробити на вашій ділянці компостну яму чи облаштувати компостер, то це найкращий варіант. Бо і сміття переробляється, і ви отримуєте добриво. В Євросоюзі листя, траву, гілки й іншу рослинну біомасу, зібрану після прибирання, компостують, отримуючи високоякісне органічне добриво. Наприклад, у Німеччині переробка біомаси є прибутковим бізнесом, в якому існує висока конкуренція.

Що робити, якщо?

Якщо виникають непорозуміння з працівниками КАТП-1728, які не хочуть забирати рослинні відходи чи не приймають їх на полігоні, будь ласка, обов’язково повідомте про це за номером приймальні 0362 63-48-71.

Якщо ви зафіксували випадки спалювання і палії не реагують на ваші зауваження загасити багаття, викликайте поліцію.

Для повідомлення про випадки паління та для координації дій активістів є телеграм-група «Підпали/Пожежі Рівне», приєднуйтесь до неї.

Якщо хочете долучитися до кампанії і поширити листівки про шкоду спалювання, звертайтеся в громадську приймальню «Європейської Солідарності» (вул. Соборна, 1а).

У рамках кампанії «Дихай вільно», яка покликана зробити повітря в нашому місті чистішим і вберегти здоров’я рівнян, об’єдналися фракції «Європейської Солідарності», «Рівне Разом» та «Голос», громадські активісти, екологи, ДСНС та поліція.

Ірина ЛЕХ