Аби покласти край цьому свавіллю, Рівнерада звернулася до Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова та нардепів від Рівненщини з проханням внести зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Ключова ланка в оборудках такого типу – сільські реєстратори, які, знаходячись далеко за межами міста, реєструють навіси, МАФи, сходи та навіть неіснуючі конструкції як нерухомість. Згодом спритні власники таких об’єктів звертаються до міської ради: ось, мовляв, моя нерухомість – давайте землю для її обслуговування. Таким чином там, де ще вчора був навіс, старезний металевий каркас чи навіть кілька сходинок, виростають нові комерційні споруди – кав’ярні, крамнички чи кредитні установи. А далі починаються безкінечні суди, адже міська рада відмовляється підтримувати оборудки і надавати ділянки. Нині таких справ є близько 5. Щоб попередити нові випадки, міська рада й попросила нардепів посприяти зміні законодавства. Детальніше про суть необхідних правок журналістові «7 днів» розповіла депутатка Рівнеради, авторка тексту звернення до народних депутатів Людмила ТУРОВСЬКА:
– Неприпустимо, коли на законодавчому рівні існує документ, який ставить нас у безвихідну ситуацію. Так звані сільські реєстратори з’явилися для благої мети. Це був інструмент, щоб дати літнім мешканцям сіл можливість зареєструвати своє майно, а згодом передати його у спадщину своїм рідним, не виїжджаючи із села. Були внесені відповідні зміни у законодавство, за якими з’явилися реєстратори комунальних підприємств сільських рад або виконавчих органів сільських рад (у законі прописано, що це юристи, які мають не менше як три роки стажу за спеціальністю та щонайменше півроку стажувалися в органах держреєстрації прав, – прим.ред). Але нині, неочікувано, ми отримали ситуацію, коли такі фахівці почали реєструвати у Рівному тимчасові споруди, самобуди і навіть неіснуючі будівлі як об’єкти нерухомого майна. Проблема в тому, що реєстрація таких споруд як об’єктів нерухомого майна дозволяє їх власникам всупереч закону претендувати на земельні ділянки міста.
Так сарненський реєстратор зареєстрував 3 кв. м сходів будівлі в м. Рівне. Власники сходів незаконно збудували на них павільйон і звернулися до міськради з вимогою виділити під самобуд 156 кв. м земель міста. Корнинський реєстратор зареєструвала металеві конструкції як нерухомі приміщення, яких в природі не існувало. На тому місці звели крамничку, де продають ковбаси. Під цей самобуд рейдери ще не просили землі, бо дії реєстраторки оскаржили в суді Рівненська міська рада і мешканці будинку. Судиться Рівненська міська рада і з власниками кіосків, павільйонів, які були всупереч закону зареєстровані як нерухоме майно бабинським та грушвицьким реєстраторами. Навіть на цій сесії будуть розглядатися питання, де можна побачити схеми перереєстрації присадибного будинку в три (два) індивідуальних будинки для того, щоб отримати земельну ділянку в м. Рівне у три (два) рази більшу за площею.
Тут знову «засвітились» грушвицький, корнинський і сарненський реєстратори.
Для припинення цього свавілля слід обмежити діяльність таких реєстраторів не межами області, а межами дії виконавчих органів сільських та селищних рад, з якими вони перебувають у трудових відносинах. Тобто межами свого села або селища. Пропоную проводити державну реєстрацію права власності та інших речових прав в адміністративних центрах районів України тільки реєстраторами цих адміністративних центрів. Такий досвід є вже в Києві.
Тому підготувала проєкт змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Маємо надію, що народні депутати від Рівненщини ініціюватимуть внесення правок до цього закону, адже він дуже важливий і дійсно потребує змін.
Сподіваюся, що нас почують, бо така проблема існує не лише в Рівному, а й по всій Україні.
Наталія НИРКОВА